Skocz do zawartości

Ftp Na Serwerze I U Mnie


lszk

Rekomendowane odpowiedzi

Jest taka sprawa. Admin obiecał mi przekierować kilka portów, ale mi teraz chodzi o port 21, czyli ftp.

Jest tylko jeden problem. Jak przekieruje mi ten port, to mój ftp fajnie z netu widać, ale jednocześnie zostaje odcięty dostęp do ftp na serwerze. Co można by w takiej sytuacji zrobić? Może jakieś regułki w iptables? Albo przekierować jakiś inny port i spróbować go ustawić w configu mojego vsftpd?

Cały luty będe miał prakte , więc dostęp do serwera będe jakby co miał.

 

[edit]

 

A jednak jeszcze zapytam tu, jak będzie z portem 80 apacha? Bo z tym też będzie pewnie problem, bo na serwie również stoi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiełem, dlatego napiszę najpierw prostą odpowiedź, a potem dopiszę rozwinięcie do drugiej możliwości.

 

Interpretacja - chcesz mieć dostęp do swoich usług z zewnątrz.

Niech admin przekieruje do Ciebie wolne porty (nie wykorzystane przez żadne aplikacje):

* powiedzmy, że 21210 na ftp

* praz 8080 na http - to akurat dość opwszechna praktyka

Teraz skonfiguruj sobie swoje usługi tak żaby słuchały na tych portach.

 

Rozwinięcie - nie chesz przekonfigurowywać swoich usług, np. żeby nadal Twój komp z ftp był widoczny w sieci lokalnej tak jak był - na 21 porcie.

1. admin nic nie zrobi z tym żeby na port 80 (http) zpytania szły raz do serwera sieciowego, a innym razem do Twojego - na jakiej niby zasadzie? - chyba żebyś miał z nim ustalony stały adres IP - może wtedy by kombinował, ale to tylko upierdliwe dla niego, a niewiele zmienia dla Ciebie).

2. jeśli nie chcesz przekofigurowywać usług to możesz zrobić sobie tunel po ssh, a właściwie pętlę - poczytaj o tym w sieci. SSH daje możliwość zrobienia tak, że Twój komputer będzie odpowiadał na jakimś porcie przekierowując zapytania/odpowiedzi na inny port. Co więcej, możesz zrobić tak, żeby łącząc sie z zewnątrz mieć szyfrowane połączenie po ftp (przez ssh). Tylko wtedy przydałoby Ci się, żeby admin dał Ci jeszcze jakieś przekierowanie dla ssh (oczywiście nie na porcie 22, bo ten pewnie zajęty na serwerze).

W każdym razie - tunel po ssh - poszukaj na google. Tutaj chyba trochę za mało miejsca na opisanie tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poczytam o tym tunelowaniu ;)

 

[edit]

 

A tak jeszcze chce zapytać, gdzie w configu vsftpd można ustawić numer portu?

Jest tam linia connect_from_port_20=YES ,ale jeżeli wpisze tam co innego, niż jest, to się ftp nie podniesie.

W configu zarówno apacha, jak i mysql jest taki wpis, gdzie moge sobie ten port ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...