Skocz do zawartości

Skompilkowany Podział Na Partycje


MrReal

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sobie właśnie zainstalować FC3 a tu zonk :lol:. Mam problem z podziałem na patrycje. Sytuacja wygląda w następujący sposób:

Dysk 120GB jest podzielony mniej więcej tak:

7GB Primary boot - Windows NTFS

85GB - Extended w tym:

1,2GB Swap dla Windows

74GB NTFS

10GB NTFS

Koniec Extended

Pozostało ok 25GB dla FC3 ;)

Czyli w skrócie jest 1 partycja na primary, 3 na extended i 25GB wolnego

 

Dla FC3 chciałem przeznaczyć 25GB

(o ile dobrze pamiętam to wyglądało to tak)

/dev/hda 120GB

/dev/hda1 7GB

/dev/hda2 85GB

Logical 1,2GB

Logical 74GB

Logical 10GB

/dev/hda3 - /boot 50MB

swap 1GB

i w tym miejscu jest error bo nie mogę dodać następnej patrycji. Po prostu pojawia się napis że nie można zaalokować patrycji :blink:

Chce żeby było

/boot 50BM

swap 1GB

/home 17GB

/ 7GB (chyba wystarczy nie?)

 

Dlaczego nie można zaalokować patrycji?

Czyżby było jakieś ograniczenie na ilość wszystkich patrycji na dysku?

 

Dodam że mogę zrobić tak jak chce przy pomocy Voluminów ale wolałbym tego nie używać. No i jeśli będzie trzeba to mogę coś pokombinować Partition Magic (zresztą z jego pomocą powstało to 25GB)

 

Proszę o rady i porady :D

Pozdrawiam :D

 

ps. a tak się cieszyłem że dziś będę miał FC3 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wg mnie Twoje partycje dziwnie wygladaja.

 

Moze przypomne, ze na dysku IDE mozna miec do 4 partycji podstawowych, jezeli sie chce miec wiecej to trzeba conajmniej jdena primary zmienic na extended.

 

Najczesciej partycja extended jest /dev/hda4 (na koncu dysku a nie gdzies po srodku).

 

Ostatnio instalowalem FC3 na jednym laptopie i stzierdzam ze partycje rozszerzone M$ sa do niczego i powoduje ze po zainstalowaniu (tak bylo w moim przypadku) system padal przy starcie. I Partition Magic powoduje nie ziado;o co z flagami partycji.

 

Najlepiej uzywac tradycyjnego programu do partycjowania, czyli fdisk. Najpierz dobrze podzielic dysk, zaznaczyc odpowiednio partycje bootowalna a nastepnie instalowac niby OS z M$ a pozniej prawdziwy OS = Unix / Linux.

 

Krotkie HOWTO fdisk

 

uruchomienie: fdisk /dev/hda

 

pomoc: m

 

tworzenie / usuwanie partycji: n / d

 

itp

 

Flag Swap: 82

Flag Linux: 83

 

Flag vfat: b

 

Ciau

:lammer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja się uczyłem dzielić dysk na partycje (a było to gdzieś w 1994 ;)) to trzeba było utworzyć primary a zaraz potem extended który dzieliło się na dalsze partycje (przynajmniej tak było napisane w jakiejś książce o DOSie). No i weszło mi to w nawyk i tak zostało :(

 

Co byście mi poradzili w takiej sytuacji?

Może zrobić to LVM i już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie moge sie dopatrzyć czym/jak chciałeś zrobic te partycje. Jeśli wspomnianym PM, to błąd.

Moje doświadczenia z partycjami mówią mi jedno: Nie należy wcześniej tworzyć czymkolwiek, jakichkolwiek partycji dla Fedory (i innych dystrybucji zresztą też), a szczególnie narzędziami windowsowatymi. Jedynie co można i należy, to zostawić puste miejsce.

Partycje najlepiej tworzyć partycjonerem podczas instalacji; w naszym przypadku DiskDruidem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki...

Dla mnie to było oczywiste więc o tym nie napisałem i może stąd te nieporozumienia :P

 

Na tym dysku jest zainstalowany Windows

FC3 ma być drugim systemem.

 

Początkowo cały bysk był zajęty przez NTFS ale z pomocą PM zrobiłem 25GB wolnego miejsca, na ktrórym chciałem utworzyć partycje dla (_linuxa_ → Linuksa) ORT (oczywiście w normalny sposób w instalatorze FC)

 

Poradźcie co mam zrobić z tymi partycjami ale tak żeby Windowsa nie stracić (bo ładnie chodzi :P)

 

Moze przypomne, ze na dysku IDE mozna miec do 4 partycji podstawowych

Dzięki za przypomnienie - to tłumaczy dlaczego nie mogę utworzyć partycji

 

Chyba jedynym rozwiązaniem będzie utworzenie LVM :(

Może ktoś wie jak odbywa się dostęp do partycji LVM?

Normalnie jest np. /dev/hda1 a w przypadku LVM?

Czy to że jest to LVM a nie zwykła partycja będzie mi w czymś przeszkadzać?

 

ps.

Tu znalazłem fajny przykład użycia LVM

http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/R...ide/ch-lvm.html

 

ps2. sorki za te lamerskie pytania ale tak wyszło że ja uczyłem sie (_linuxa_ → Linuksa) ORT od strony serwerowej a takie typowo desktopowe zagadnienia sa dla mnie jeszcze problemem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...