Skocz do zawartości

Instalacja 4 Systemów


patpi

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że podobne posty były już wiele razy, ale ja chce się spytać troche pod innym kontem. Z góry dzięki za pomoc

 

W najblizszym czasie chce zainstalować 4 systemy na dwoch dyskach.

 

Na drugim dysku beda 3 partycje z windowsami. Najpierw zainstaluje na jednej w98 do gier, pozniej na drugiej partycji Windowsa XP dla moich rodziców, trzecia partycja będzie na dane z WXP. Powiedzmy ze to juz mamy zainstalowane, wiec teraz chyba robie fdisk /mbr (poprawic mnie jak się myle) i podchodze do instalacji systemów na dysku pierwszym.

 

Na tym dysku zamierzam zainstalować min. Fedora Core 3 , tylko jedna partycja "/" i nic więcej. Bedzie to system tzw. ostatniej szansy jakby coś się popsuło w systemie podstawowym (o tym za chwile). Ewentualnie bede na tej partycji experymentował z innymi dystrybucjami

 

A jak juz bede miał zainstalowane FC3, W98, WXP i GRUBa który to wszystko odpala (może lepszy LILO?) to na niewykorzystanym miejscu na dysku pierwszym podejde do instalacji Gentoo z pod FC3.

 

I teraz pytanka, jak rozmiescic partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT na dysku pierwszym:

 

1)Najpierw partycja z FC3 a pozniej gentoo , czy może na odwrot? Swap przed /home czy odwrotnie?

2)Tworze jedna partycje swap dla obu systemów tak? Mam 512 ramu na dualach, wiec chyba nie musze trzymac się zasady 2*ram?

3)A moze nie robić dla FC3 "home" w "/" tylko umiescic wspolnie home z gentoo i home z fedory na jednej partycji home (np. "gen_patpi" i "fed_patpi") Da się?

4) i w ogle na co mam uwazac przy takiej instalacji

5) Ma ktoś dobrego linka do opisu co mam wpisac np. w grubie by widział dyski windowsa z drugiego dysku. Czy moze sam wykryje? Wczesniej probowałem tylko z windowsem i Linuxem na jednym dysku.

 

Pozdrawiam

 

PS. A może zrobić tak jak proponował WalDo -> Tutaj. Moze tak bedzie lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2)Tworze jedna partycje swap dla obu systemów tak? Mam 512 ramu na dualach, wiec chyba nie musze trzymac się zasady 2*ram?

Jeśli oto ci chodzi to nie musisz tworzyc oddzielnego swapu dla każdego distro oprócz M$ bo on tworzy pliki

3)A moze nie robić dla FC3 "home" w "/" tylko umiescic wspolnie home z gentoo i home z fedory na jednej partycji home (np. "gen_patpi" i "fed_patpi") Da się?

Dać się pewnie da, ale nie radze. Zainim skompilujesz to co masz w fedorze w gentoo minie duuuuużooo czasu, i mogą wyjść błędy.

5) Ma ktoś dobrego linka do opisu co mam wpisac np. w grubie by widział dyski windowsa z drugiego dysku. Czy moze sam wykryje? Wczesniej probowałem tylko z windowsem i Linuxem na jednym dysku.

Nie sugeruj się tym mam nadzieje że ktoś takowego linka ma, ale na samym początku jak instalowałem 1 raz (_linuxa_ → Linuksa) ORT i miałem 2 xp :P , każdy na innym dysku :P to wyszło mi tak:

Wybierałem w grubie liuxa lub windows. Jak wybrałem windows to wyskakiwał bootloader M$ gdzie wybierałem jakiego wina chcem odpalić.

Ja bym polecał kolejnoś (nie próbowałem mam 1 xp 1 fedore i 1 gentoo (właściewie vide ale vida 1.0 to prawie to samo :P ): 98, xp, fedora, gentoo (w gentoo zamiast instalować gruba ja dopisałem go tylko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1. Raczej bez znaczenia. Można włos dzielić na czworo, co z brzegu a co bliżej środka, co bedzie szybsze a co wolniejsze a i tak argumenty można odwrócić.

ad.2. Tak. Wystarczy 256-512MB.

ad.3. Raczej się to nie sprawdza - Selinux z Fedory trochę może sie obrazić.

ad.4. Zachować święty spokój. Instalując Gentoo z FC3 musisz wyłączyć Selinux.

ad.5. Gdzieś jest na naszym forum, ale jako jednodyskowiec nie pamiętam gdzie. Zdaje się, że w Grubie trzeba je zmapować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lilo jest starsze... grub lepszy (imho)

1 no ja bym zrobil 512...

2 ta.. jeden swap dwa linusky ( z reszta ile tam masz pod jeden swap najlepiej podlaczyc ;] )

3 hmm.. ja sobie wczesniej tak zrobilem.. ale gentoo postawilem.. tylko nic wiecej nie zrobilem :P

4. nie mozesz ponieść się nerwom.. bo to moze się skończyć np. na kupnie nowej klawaitury.. np. gdy stara polamiesz ;P ... najwazniejsze to chyba uzbroic sie w cierpliwosc..

5. ja tam zawsze wpisy robilem z jednego dysku.. ale wydaje mi sie ze analogicznie do innych wpisow ;]

tak w ogole to powodzenia.. ;]

sam tez bede instalowal w ferie gentu i jescze susła zeby sobie potestowac...

i jescze coś.. to już było wszystko.. bo sam kiedyś tam takie same pytania zadawłem ;] ;]

 

@wuja

Czemu selinuksa trzeba wyłaczyć ??

 

pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hmm.. ja sobie wczesniej tak zrobilem.. ale gentoo postawilem.. tylko nic wiecej nie zrobilem :P

Znaczy się co? działało? Troche dziwnie napisałes, nie załapałem

 

@wuja

Czemu selinuksa trzeba wyłaczyć ??

własnie,czemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu selinuksa trzeba wyłaczyć ??

W tej chwili to już nie pamiętam jakie były dokładnie efekty, ale problemy były. W każdym razie komunikaty miałem groźne i jak dla mnie, amatora niezrozumiałe. Jednym z efektów było to, że podczas odpalania już zainstalowanego (spod FC3) Gentoo wywalało komunikat o niezidentyfikowanym parametrze partycji i żeby zastosować e2fsck bo fsck sobie nie radzi. Oczywiście e2fsck też sobie nie radziło i musiałem cały system spakować, stworzyć partycje na nowo z LiveCD i rozpakowac całość na nową partycję. Używałem potem wspólnej partycji /home i niby było ok. ale kiedyś Fedora sprawdziła przy n-tym uruchomieniu tą partycję i coś mi "poprawiła" tak, że potem pod Gentoo były jakieś problemy i pare rzeczy musiałem odtwarzać.

Tak dla eksperymentu po pewnym czasie wyłączyłem w FC Selinux i tak sie zastanawiam, czy on mi był w ogóle potrzebny.

Wiem, wiem... bezpieczeństwa nigdy nie za dużo itd., ale w końcu dawniej tego nie było i się żyło. Poczekam, na razie Selinux jest w Gentoo dla serwerów, jak będzie dla desktopów to włączę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...