Skocz do zawartości

Opóźnianie się zegara w linuksie


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynam nowy temat który jest kontynuacją już rozpoczętego - mam nadzieję że docenisz yr

 

( to miał być żart - więc się nie obraź :D )

 

Temat jest istotnie ciekawy - system linux - piękny, stabilny, bezpieczny i wiele innych superlatyw można by mu przypisać - jednak problem spóźniania się zegara występuję i pomimu wielu poszukiwań nie znalazłem zadowalającego wyjaśnienia tego faktu - nie mówiąc o rozwiązaniu.

 

Problem ten nie dotyczy tylko fedory czy kde 3.2 - jest o wiele szerszy - spotkałem go wiele razy i jedyną cechą wspólną jaką znalazłem było jądro 2.4 lub nowsze - nie spotkałem go nigdy na jądrach 2.2 i starszych - może byłem wtedy jeszcze zbyt zafascynowany linuksem aby na takie szczegóły zwracać uwagę :D

 

Szukałem wiele informacji i znalazłem tylko jedno wyjaśnienie, mówiące że jest to związane z obsługą modułów ładowalnych jądra - która ze względu na wysoki priorytet powoduje opóźnienie zegara.

 

Sprawdziłem to kilkakrotnie kompilując całe jądro na sztywno i faktycznie wydaje się być to prawdą - ale jakoś mnie nie przekonuje.

 

Może ktoś mnie oświeci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyłeś, ale ciekawe czy tylko ja(My) z tym walczymy, czy inni nie zwracaja na to uwagi? U mnie opóźnienie wynosi ok 5 minut na dobę, więc po kilku dniach jak zapomnę przestawić zegara potrafię się "trochę :wink: zasiedzieć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynam nowy temat który jest kontynuacją już rozpoczętego - mam nadzieję że docenisz yr

 

( to miał być żart - więc się nie obraź :D )

[...]

 

 

za to ironizowanie - masz przegrane koleś :twisted:

 

:lol: 8) :mrgreen: ;)

 

A jeżeli chodzi o problem - to powiem szczerze, że uzywałem już kilku dystrybucji (red hat, mandaryna, aurox, slack, xandros (ale to był moment...), debian (kiedyś jeszcze kumpel mi zainstalował :D), knoppix, fedora) z różnymi jajami - i... nigdy nie spotkałem się z tym problemem ...

ale nie żebym Ci nie wierzył ... porostu się dziwie ....

 

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To opóźnienie u mnie było/jest rzędu 1-3 minut na dobę, może też sięga 5.

 

Zacząłem się zastanawiać nad cechami wspólnymi tych konfiguracji których to dotyczyło ( bo nie dotyczy to wszystkich ) i zauważyłem jeszcze jedną wspólną cechę - wszystkie działały jako serwer samby - tylko teraz się zastanawiam czy ilość użytkowników ma znaczenie dla wiekości opóźnienia ?

Będę musiał na kilka dni wyłączyć synchronizację czasu i może się dowiem.

 

 

Frantz napisał:

No to mnie pocieszyłeś, ale ciekawe czy tylko ja(My) z tym walczymy, czy inni nie zwracaja na to uwagi?

 

Gdy szukałem informacji na ten temat znalazłem sporo informacji o występowaniu tego problemu, lecz niestety mało informacji o przeciwdziałaniu - oprócz kompilowaniu jajka na twardo.

 

U siebie stosuję synchronizację z serwerami czasu i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

Gdy szukałem informacji na ten temat znalazłem sporo informacji o występowaniu tego problemu, lecz niestety mało informacji o przeciwdziałaniu - oprócz kompilowaniu jajka na twardo.

 

U siebie stosuję synchronizację z serwerami czasu i jest OK.

 

Jajko na twardo mnie nie kręci. Nie po to instaluje się "elastyczny" system, żeby m=na nim coś wymuszać. Jeśli coś u mnie nie dziala to jest to raczej w 85% moja wina, w 14% sprzętu i 1% błędnie napisanego programu. Sam na razie jestem za cienki w uszach, żeby go prawidłowo zdiagnozować, nie mówiąc o rozwiązaniu. Synchronizacja z serwerami czasu jest OK, ale tylko wtedy jak się kompa praktycznie nie wyłącza. Jak ją (synchro) u siebie włączyłem to przy starcie (ładowaniu usług) wywalało mi "failed". - pewnie nie ta kolejność ładowania, albo sieć włączała się za wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] i zauważyłem jeszcze jedną wspólną cechę - wszystkie działały jako serwer samby - tylko teraz się zastanawiam czy ilość użytkowników ma znaczenie dla wiekości opóźnienia ?

[...]

 

hmmm to może jeszcze nikt nie zgłosił tego błędu - może zrób to Ty.

Bo jakby było inaczej, powinni byli usunąć go w następnych wersjach samby (jeżeli to powoduję samba... a na to z Twojego postu wychodzi)

 

Tak więc może warto zgłociś ten problem :roll:

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie używam serynjego jadra fedory,a którejś jego ewolucji, ale nigdyu nie miałem problemu z przestawianierm sie zegara - tymbardziej teraz kiedy od jakiegoąś czase mam godzine pobieraną z serwer czasu i mam najdokłądniej jak sie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm to może jeszcze nikt nie zgłosił tego błędu - może zrób to Ty.

Bo jakby było inaczej, powinni byli usunąć go w następnych wersjach samby (jeżeli to powoduję samba... a na to z Twojego postu wychodzi)

 

Tak więc może warto zgłociś ten problem :roll:

pozdr

 

Zgadzam się z tobą w zupełności - jednak przed zgłoszeniem tego błędu cały czas powstrzymuje mnie niepewność co do źródła tego błędu - chyba jednak to zgłoszę bez dalszego dociekania - może coś znajdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam.

Swego czasu mialem podobny problem z opoznianiem sie zegara - w moim przypadku rozwiazanie bylo dosc prozaiczne (aczkolwiek znalezienie przyczyny zajelo mi dosc dlugo). Otoz cdrom domyslnie nie mial ustawionego trybu dma. Teraz jesli cos kopiowalem z cdromu lub np sprawdzalem sumy kontrolne plikow na cdromie (a robilem to co najmniej kilka razy dziennie) to proces ten zabieral tak wiele zasobow, ze w tym czasie zegar widocznie zwalnial - wyraznie bylo widac ze sekundy migaja znacznie wolniej, mimo iz jest calkiem szybki procek P4. Po kilku operacjach dziennie zegar nawet mogl sie opoznic nawet 4-5 min na dobe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli zegar przyspieszył 3-krotnie i niezależnie od dystrybucji, ilości wykonywanych zadań i obiążenia procesora nic się nie zmienia??? (jądro 2.4.2x - mam nadzieję, że na 2.6.xx będzie działać poprawnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli zegar przyspieszył 3-krotnie i niezależnie od dystrybucji, ilości wykonywanych zadań i obiążenia procesora nic się nie zmienia??? (jądro 2.4.2x - mam nadzieję, że na 2.6.xx będzie działać poprawnie)

 

Czy działo się to tylko przy restartach systemu czy podczas normalnej, ciągłej pracy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli zegar przyspieszył 3-krotnie i niezależnie od dystrybucji, ilości wykonywanych zadań i obiążenia procesora nic się nie zmienia??? (jądro 2.4.2x - mam nadzieję, że na 2.6.xx będzie działać poprawnie)

 

Czy działo się to tylko przy restartach systemu czy podczas normalnej, ciągłej pracy ?

To dzieje się podczas normalnej pracy. W pierwszym linuksie jaki był na tym sprzęcie chodziło OK (być może miał jądro 2.2.xx a wszystkie kolejne 2.4.xx (2.6.xx nie próbowałem)). Najśmieszniejsze jest to, że po ponownym uruchomieniu komputera czas jest prawidłowy ( nie ma nawet tych 5 minut różnicy o których mowa w temacie). Wygląda na to, że tylko coś ze wyświetleniem nie tak, bo programy działają normalnie ( ale również podają błędny czas), ale np. podają prawidłowy czas do zakończenia ściągania pliku (choć to nie ma powiązania z tą sprawą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dzieje się podczas normalnej pracy. W pierwszym linuksie jaki był na tym sprzęcie chodziło OK (być może miał jądro 2.2.xx a wszystkie kolejne 2.4.xx (2.6.xx nie próbowałem)). Najśmieszniejsze jest to, że po ponownym uruchomieniu komputera czas jest prawidłowy ( nie ma nawet tych 5 minut różnicy o których mowa w temacie). Wygląda na to, że tylko coś ze wyświetleniem nie tak, bo programy działają normalnie ( ale również podają błędny czas), ale np. podają prawidłowy czas do zakończenia ściągania pliku (choć to nie ma powiązania z tą sprawą).

 

Faktycznie, dziwne.

 

Co to za sprzęt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...