Skocz do zawartości

Piszę Już Spod Linucha ;)


primo

Rekomendowane odpowiedzi

no jak widać udało się, ale zanim zacznę korzystać to mam takie pytanko:

 

z tymi partycjami to jest na tym (_linuxie_ → Linuksie) ORT trochę zamieszania (kwestia przyzwyczajenia) dlatego pytanko jak instaluję jakiś program np. firefoxa i robię to zalogowany jako root, to czy później muszę również jeszcze raz instalować tego firefoxa pod kontem zwykłego użytkownika oraz jak już coś instaluję to najlepiej to robić na której partycji - jaka jest jej nazwa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi partycjami to jest na tym (_linuxie_ → Linuksie) ORT trochę zamieszania (kwestia przyzwyczajenia) dlatego pytanko jak instaluję jakiś program np. firefoxa i robię to zalogowany jako root, to czy później muszę również jeszcze raz instalować tego firefoxa pod kontem zwykłego użytkownika

Nie jak instalujesz jakiś program, to instalujesz go dla wszystkich użytkowników.

jak już coś instaluję to najlepiej to robić na której partycji - jaka jest jej nazwa ??

jej nazwa to / system każdy program instaluje na tej partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już coś instaluję to najlepiej to robić na której partycji - jaka jest jej nazwa ??

partycje to sa rozne, nie wiem jak masz podzielony dysk twardy, ale partycje podmontowujesz do drzewa katalogow, gdzie poczatek znajduje sie tu /

ja mam podlaczone kolejne partycje do:

/

/home

/usr/

/mnt/dysk_fat

 

oprocz tego mam podmontowane katalogi z dysku fat do:

/var/ftp/

 

programy zazywczaj instaluje do katalogu: /usr/local/share/

 

 

polecam jakis artykulik na temat struktury katalogow np:

 

Drzewo katalogów

 

Każdy system posiada swoje drzewo katalogów, będące hierarchią plików. I też nie inaczej jest z Linuksem. System ten posiada hierarchie zgodną z rodziną Uniksów, dzięki czemu systemy takie jak Linux, czy rodzina BSD mają tak samo wyglądającą strukturę katalogów.

 

Dyski w Linuksie nazywane są "po imieniu", tak więc nie znajdziemy tu dysku o nazwie 'C', czy 'D'. Dysk pierwszy (primary) posiada etykietę 'hda', a kolejno występujące po nim: 'hdb', 'hdc', itd.

Zasada ta dotyczy również partycji. I tak: główna partycja na dysku pierwszym będzie nosiła nazwę 'hda1', a na dysku drugim - 'hdb1'. Jak więc widzisz zasada jest prosta, a czytając 'hda1', możesz z pewnością powiedzieć dużo więcej niż w przypadku nazwy dysku 'C'.

 

Katalog główny oznaczany jest znakiem slash, czyli "/". Tu mieszczą się wszystkie katalogi i pliki. A więc "/" reprezentuje całą przestrzeń dyskową, na której zainstalowany jest Linux. Poniżej zamieściłem wszystkie katalogi podgłówne wraz z ich opisami, co zawierają:

 

Katalog:

Zawira:

/bin  Pliki binarne; narzędzia systemowe

/dev  Pliki obsługujące urządzenia: cdrom, modem

/boot  Informacje odnośnie butowania systemu

/etc  Globalne pliki konfiguracyjne

/home  Katalogi użytkowników (oprócz katalogu roota)

/lib  Skompilowane biblioteki potrzebne do obsługi systemu

/proc  Informacje o procesach

/root  Katalog superużytownika (czytaj kolejne podrozdziały)

/sbin  Pliki binarne; narzędzia do użytku

/tmp  Pliki tymczasowe, w tym pliki internetowe

/usr  Narzędzia i aplikacje

/var  Pliki pocztowe, kolejki drukarki i logi systemowe

http://www.linux.pl/?id=article&kategoria=...how=96#katalogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...