Skocz do zawartości

Problem Z Utworzniem Partycji Linuksowychfc3


Elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkującym użytkownikiem (_linuxa_ → Linuksa) ORT, więc poprosze o w miare dokładne rady.

Mam nowy dysk 160 GB. Podzieliłem go na 3 partycje kolejno od początku dysku:

- 20 GB podstawowa fat32 - tu just zainstalowany Windows XP

- 50 GB podstawowa fat 32

- 70 GB podstawowa fat 32

Reszta przeznaczona była na Fedore Core 3. Założyłem partycje rozszerzoną a w niej 7 partycji logicznych

- /boot

- /

- swap

- /usr

- /tmp

- /home

- /var

Instalacja teoretycznie zakończyła się pomyślnie. Wybrałem instalacje GRUBa na pierwszej partycji linuxowej (/boot) ale po restarcie nie działało. Uruchamiał się tylko XP. Nie mogłem oznaczyć logicznej partycji /boot jako bootowalnej (może to była przyczyna?) więc ostatnią partycję windowsową (70GB) zamieniłem z podstawowej na windowsową fat32 rozszerzoną z logiczną też o pojemności 70GB (PARTem).

Chciłem mieć możliwość utworznia jeszcze jeszcze jednej partycji podstawowej dla (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Nie pomogło, teraz przy instalacji Fedora (_wogóle_ → w ogóle) ORT odmawia podziału na partycje. Automatyczny podział też nie działa. Co zrobić?

I jaka jest różnica pomiędzy instalacją GRUBa w MBR a pierwszej partycji linuksowej? Może instalacja GRUBa w MBR by pomogła? Tego jeszcze nie próbowałem

Z góy dziękuje za wszelkie informacje.

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

 

Ja mam gruba w mbr no i działa, u ciebie też powinno działać, ale jeśli chcesz mieć go na /boot, to wydaje mi się że musisz w biosie ustawić odpowiedni dysk z kturego komp się odpala. Jak na mój gust poprostu bios patrzy do mbr no i tam znajduje windowsowego startera który nie wie o istnieniu linucha.

 

Więc możesz spróbować ze zmianą dysku startowego, albo posadzić gruba w mbr, co bym polecał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuc CD1 fedory i odpal z niego kompa

wrzuc dyskietke

 

wpisz

linux rescue

chroot /mnt/sysimage/

grub-install /dev/fd0

 

zrestartuj i teraz mozesz odpalac fedore z dyskietki

ja mam w mbr gruba i jest w porzadku

 

radzilbym zrobic tak samo tzn:

grub-install /dev/hda

 

i bedzie dobrze

 

 

a jesli jest problem z partycjami

to mozesz uzyc programy partition magic pod winde

i stworzyc z niego dyskietki startowe

 

odpalasz z nich kompa i tworzych partycje a nastepnie te (_linuxowe_ → linuksowe) ORT formatujesz w nim jako ext3

(ja tez mialem problem przy instalce i dopiero to mi pomoglo)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Problem w tym, że aby zainstalować GRUBa trzeba najpierw mieć zainstalowaną Fedorę, żeby boot loader miał (_wogóle_ → w ogóle) ORT co uruchamiać.

W tej chwili mam na dysku

- 2 patrycje podstawowe FAT 32

- i jedną rozszerzoną z jedną partycją logiczną

Przy użyciu disc druida pierwsza tworzona partycja (obojętnie jaka) jest domyślnie oznaczana jako główna, natomiast kolejne już nie dają się utworzyć. Wyskakuje błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...