Skocz do zawartości

niech mnie ktos oswieci (numeracja kerneli w FC1)


Papik

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie..

FC 1 i kernel: 2.4.22-1.2174.nptl

To odpowiednik 2.4.??? Do jajka 2.4.25 byly bledy (mremap czy jakos tak). Jak jest z tymi jajkami z "paczek" ?

 

Zblizaja sie swieta, wiec chcialbym sobie jakos te wydmuszki poukladac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób numeracji kernela w Fedorze pochodzi od RedHata. Ponieważ RedHat był skierowany na rynek komercyjny, a tacy klienci nie lubią częstych zmian, więc numerki w jądrze nie zmieniały się często. Tak więc gdy wychodziła Fedora Core 1, aktualnym jądrem było 2.4.22 i tak już zostało. Oczywiście znajdowano błędy itp. rzeczy, więc jądro za każdym razem patchowano by było aktualne. Dla przykładu w repozytorium testing były jądra z prawie wszystkimi nowościami co te na http://kernel.org z numeracją rc (oprócz kilku sterowników i czegoś tam - wybacz, ale już nie pamiętam). Po kilku tygodniach testowania uznawano je za stabilne. Po patchowaniu zwiększano tylko numery buildów. Większe zmiany w nazwie jądra zachodziła tylko podczas wydawania nowszej dystrybucji.

 

Ogólnie rzecz biorąc, to kernele z rpm-ów są połatane.

 

Sytuacja zmieniła się w FC2 - ponieważ developerzy mają teraz więcej swobody, to jądra nazywają już normalnie, tzn. gdy jest 2.6.4 to 'uname -r' pokazuje 2.6.4-numerki_buildów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem pod względem źródeł redhatowe 2.4.22 bliższe było 2.5.x niż waniljowenu jajku, Alan lubił nowości w kodzie a numerki mu zwisały :)

Może Fedora Core to jest "bleeding edge software", ale wątpię żeby jajka były bliższe serii 2.5.x. Ja się wzorowałem na tej wypowiedzi - pisała to osoba zajmująca się właśnie kernelem w Fedorze. Jednej rzeczy jednak nie da się ukryć - jądro jest mocno spatchowane (m. in. dodane jest NPTL i Exec-Shield).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...