Skocz do zawartości

synaptic - could not open RPM database


Gość _PaT

Rekomendowane odpowiedzi

chcę użyuwać programu synaptic, ale wyświetla mi się błąd: could not open RPM database.

spróbowałem przebudować bazę danych (rpm --rebuilddb) i zniknął mi katalog /var/rpm. czy ktoś ma jakiś pomysł jak to naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
chcę użyuwać programu synaptic, ale wyświetla mi się błąd: could not open RPM database.

spróbowałem przebudować bazę danych (rpm --rebuilddb) i zniknął mi katalog /var/rpm. czy ktoś ma jakiś pomysł jak to naprawić?

Minęło już trochę czasu i nie wiem, czy sobie poradziłeś, czy zrobiłeś formata.

 

Mówisz, że nie ma katalogu /var/rpm, a czy jest /var/lib/rpm i czy są w nim jakieś pliki? Jeśli tak to zablokowała Ci się baza danych. Ze względów bezpieczeństwa sprawdź przy pomocy ps -aux , czy nie działa jakiś program korzystający z bazy RPM (jeśli działa to go zamknij) i wtedy wydaj polecenie:

rm -f /var/lib/rpm/__db*

rpm -vv --rebuilddb

Na wszelki wypadek możesz zrobić jeszcze przed tym backup bazy danych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

 

RPM potrafi czasami się zablokować, np. po padzie Synaptica :(

 

Jeśli nie masz nic w katalogu /var/lib/rpm to jest przerąbane :/

Przeczytaj to: http://www.informatimago.com/linux/rpm-rebuilddb

Dla pocieszenia podam tylko, że cron codziennie robi spis pakietów - zajrzyj do pliku /var/log/rpmpkgs (ewentualnie do jego starszej wersję utworzonen przez logrotate - zakończonej na .1 lub .2). Lista może być niepełna - jeśli coś w danym dniu jeszcze aktualizowałeś/instalowałeś, to sprawdź logi programu, którym to robiłeś (yum zapisuje informacje w /var/log/yum.log; apta nie używam to nie wiem).

 

Ogólnie rzecz biorąc, to w tym drugim przypadku jest od groma roboty :( Mam nadzieję, że zablokowała Ci się tylko baza RPM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, ale problem sam mi się rozwiązał. Wszystko oprócz syunapica, apt-get i yum (innych nie używam) chodziło OK. Zainstalowałem nowe jąderko 2.6.5, Iksy, KDE 3.2.2 i problem niewiedzieć czemu zniknął, ale dzięki jeszcze raz za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...