Skocz do zawartości

yum oraz apt


lszk

Rekomendowane odpowiedzi

Ściągnąłem właśnie przez yum pakiety system-config* oraz xorg, zainstalowały się ok, ale gdy następnie wpisałem yum update wyskoczyło coś takiego:

[root@Kurak lszk]# yum update

Traceback (most recent call last):

 File "/usr/bin/yum", line 22, in ?

   import yummain

 File "/usr/share/yum/yummain.py", line 22, in ?

   import clientStuff

 File "/usr/share/yum/clientStuff.py", line 18, in ?

   import rpm

ImportError: No module named rpm

oraz dist-upgrade:

[root@Kurak lszk]# apt-get dist-upgrade

Reading Package Lists... Done

Building Dependency Tree... Done

You might want to run `apt-get -f install' to correct these.

The following packages have unmet dependencies:

 kdebase: PreDepends: XFree86-xfs but it is not installed

 yum: Depends: /etc/yum.conf

E: Unmet dependencies. Try using -f.

[root@Kurak lszk]# apt-get -f install

Reading Package Lists... Done

Building Dependency Tree... Done

Correcting dependencies... failed.

The following packages have unmet dependencies:

 kdebase: PreDepends: XFree86-xfs but it is not installed

 yum: Depends: /etc/yum.conf

E: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.

E: Unable to correct dependencies

co do "kdebase: PreDepends: XFree86-xfs but it is not installed" to instalowałem xorg-x11-xfs, czyli powinno to działać, gdyż to miał być odpowiednik jego :?

======================================================

A znalazłem jeszcze [xorg]

Nie wiem jak obecne paczki, ale z tymi co ja instalowałem (parę tygodni temu) były dwa problemy. Ich rozwiązanie masz tutaj:http://www.redhat.com/archives/fedora-test...h/msg01131.html

jednak polecenie, które tam znalazłem coś nie dziala

[root@Kurak lszk]# chkconfig --add xfs

bash: chkconfig: command not found

======================================================

dobra mam, miało być /sbin/chkconfig --add xfs , ale to i tak nic nie zmieniło, dalej błędy :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[root@Kurak lszk]# yum update

Traceback (most recent call last):

 File "/usr/bin/yum", line 22, in ?

   import yummain

 File "/usr/share/yum/yummain.py", line 22, in ?

   import clientStuff

 File "/usr/share/yum/clientStuff.py", line 18, in ?

   import rpm

ImportError: No module named rpm

Na razie szukam co to może być, ale spróbuj najpierw zaktualizować yum do wersji 2.0.7-0.20040403. Jak się updatowałem do testing, to zauważyłem, że czasami nie ma odpowiednich zależności i nie wszystko się aktualizuje.

co do \"kdebase: PreDepends: XFree86-xfs but it is not installed\" to instalowałem xorg-x11-xfs, czyli powinno to działać, gdyż to miał być odpowiednik jego :?

KDE z dystrybucji w wersji 3.1.4 lub 3.2 z jakiegoś innego repozytorium :?: Jeśli tak, to będziesz musiał zaktualizować do 3.2.1 z repozytorium Fedory.

 

Developerzy czasami dodawali w specach (plikach do budowy rpmów) niepotrzebne zależności odnośnie XFree86. Tak było np. z paczką OpenOffice.org. Nikt wcześniej nie pomyślał, że XFree86 odwali takiego kwiatka z licencją :? W sumie to i dobrze, że powstało X.org, bo teraz powinien być widoczny znaczny rozwój Xów (dwa wydania rocznie, implementacja nowych technologii, itd.). Główny dowodzący XFree86 doprowadził tylko do stagnacji. Zresztą było o tym ostatnio na linuxnews.pl

 

[root@Kurak lszk]# chkconfig --add xfs

bash: chkconfig: command not found

======================================================

dobra mam, miało być /sbin/chkconfig --add xfs , ale to i tak nic nie zmieniło, dalej błędy :?

W prompcie nie ma root@Kurak root - pewnie zalogowałeś się przy użuciu su bez parametrów i wszystkie zmienne środowiskowe zostały takie jak poprzedniego użytkownika.

 

Katalogi /sbin i /usr/sbin standardowo dodawane są do zmiennej PATH tylko dla roota, więc żeby zaoszczędzić sobie późniejszego wpisywania ścieżek, przelogowuj się przy użyciu

su -

Aha, przed chkconfig --add xfs warto by sprawdzić, czy w ogóle trzeba wydać to polecenie. Odpal ntsysv albo chkconfig --list xfs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KDE z dystrybucji w wersji 3.1.4 lub 3.2 z jakiegoś innego repozytorium :?: Jeśli tak, to będziesz musiał zaktualizować do 3.2.1 z repozytorium Fedory.

Mam kde 3.2.1, a paczki były pod Fedore (z icm.edu.pl) - oraz żadnych zależności przy instalacji - wszystkich się pozbyłem, jeżeli o to chodzi :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kde 3.2.1, a paczki były pod Fedore (z icm.edu.pl) - oraz żadnych zależności przy instalacji - wszystkich się pozbyłem, jeżeli o to chodzi :?

Masz na myśli te paczki? One były robione pod FC1, stąd te problemy. Jak porównywałem wymagane zależności kdebase paczki z icmu i z FC2, to w tamtej developer na stałe wpisał XFree86-xfs, a druga wymaga programu xfs (to drugie rozwiązanie jest bardziej elastyczne). Będziesz chyba musiał zainstalować KDE z repozytorium testowej wersji Fedory.

 

Ale nic nie napisałeś, czy dalej są jakieś problemy. Działają Ci Xy? Możesz już aktualizować system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nic nie napisałeś, czy dalej są jakieś problemy. Działają Ci Xy? Możesz już aktualizować system?

Nie napisałem, że to kde to ja instalowałem przed upgrade'm xorg oraz system-config*. X'sy działają, tylko właśnie ten problem z apt i yum'em mnie denerwuje.

Ale fakt - instalowałem to kde po zaktualizowaniu do wersji test (jak pamiętam), więc to może być problem (nawet mi to na myśl nie przyszło - szukać kde pod wersje test :P )

 

===============================================

 

Tak się porozglądałem i jakoś nigdzie nie znalazłem tego kde pod wersje test. Wszędzie są podane adresy mirrorów, ale na wszystkich jest tylko /RedHat/Fedora/i386, a nigdzie nie dojrzałem wersji pod test

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze spróbowałem coś takiego i wyskoczyło cos o xorg

[root@Kurak kde3.2.1]# apt-get install XFree86-xfs

Reading Package Lists... Done

Building Dependency Tree... Done

You might want to run `apt-get -f install' to correct these:

The following packages have unmet dependencies:

 XFree86-xfs: Depends: XFree86-libs (= 4.3.0-55)

 xorg-x11-xfs: Obsoletes: XFree86-xfs but 4.3.0-55 is to be installed

 yum: Depends: /etc/yum.conf

E: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie szukam co to może być, ale spróbuj najpierw zaktualizować yum do wersji 2.0.7-0.20040403. Jak się updatowałem do testing, to zauważyłem, że czasami nie ma odpowiednich zależności i nie wszystko się aktualizuje.

[root@Kurak yum]# rpm -Uhv *.rpm

Przygotowywanie...          ########################################### [100%]

  1:yum                    ########################################### [100%]

[root@Kurak yum]# yum update

Traceback (most recent call last):

 File "/usr/bin/yum", line 22, in ?

   import yummain

 File "/usr/share/yum/yummain.py", line 22, in ?

   import clientStuff

 File "/usr/share/yum/clientStuff.py", line 18, in ?

   import rpm

ImportError: No module named rpm

[root@Kurak yum]# rpm -q yum

yum-2.0.7-0.20040403

[root@Kurak yum]#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie szukam co to może być, ale spróbuj najpierw zaktualizować yum do wersji 2.0.7-0.20040403. Jak się updatowałem do testing, to zauważyłem, że czasami nie ma odpowiednich zależności i nie wszystko się aktualizuje.

[root@Kurak yum]# rpm -Uhv *.rpm

Przygotowywanie...          ########################################### [100%]

  1:yum                    ########################################### [100%]

[root@Kurak yum]# yum update

Traceback (most recent call last):

 File "/usr/bin/yum", line 22, in ?

   import yummain

 File "/usr/share/yum/yummain.py", line 22, in ?

   import clientStuff

 File "/usr/share/yum/clientStuff.py", line 18, in ?

   import rpm

ImportError: No module named rpm

[root@Kurak yum]# rpm -q yum

yum-2.0.7-0.20040403

[root@Kurak yum]#

Czyli to nic nie pomogło :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się porozglądałem i jakoś nigdzie nie znalazłem tego kde pod wersje test. Wszędzie są podane adresy mirrorów, ale na wszystkich jest tylko /RedHat/Fedora/i386, a nigdzie nie dojrzałem wersji pod test

Paczki do wersji test są np. tutaj. Polecałbym jednak ściągać z katalogu development, bo tam właściwie lądują wszystkie updaty i najnowsze wersje :)

 

Na Twoim miejscu najpierw naprawiłbym zależności i dopiero wtedy zainstalował KDE yumem albo aptem, bo przy ręcznym ściąganiu trzeba się trochę pomęczyć.

A jeszcze spróbowałem coś takiego i wyskoczyło cos o xorg

[root@Kurak kde3.2.1]# apt-get install XFree86-xfs

Reading Package Lists... Done

Building Dependency Tree... Done

You might want to run `apt-get -f install' to correct these:

The following packages have unmet dependencies:

 XFree86-xfs: Depends: XFree86-libs (= 4.3.0-55)

 xorg-x11-xfs: Obsoletes: XFree86-xfs but 4.3.0-55 is to be installed

 yum: Depends: /etc/yum.conf

E: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).

Instalowałeś już nowszego apt-geta? Chyba został Ci stary konfig, skoro możesz znaleźć w repozytorium XFree86 :? . W /etc/apt/ powinien być chyba sources.list.rpmnew - umieść w nim wpisy do swoich ulubionych repozytoriów i zamień nazwę pliku na sources.list. W obecnej konfiguracji apt dalej ma dostęp do paczek z FC1.

 

Trochę mnie dziwi, dlaczego chesz zainstalować XFree86-xfs :? . xorg-z11-xfs w pełni (a nawet i lepiej, bo xorg-x11 to prawie jak XFree86 4.4) zastępuje tamtą paczkę. Z tym KDE co masz nie będzie działać, bo developer wymyślił sobie wirtualną zależność, której nie da się spełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[root@Kurak yum]# rpm -q yum

yum-2.0.7-0.20040403

[root@Kurak yum]#

Czyli to nic nie pomogło :?

A może spróbuj nowszej wersji? Któreś wydanie też mi kiedyś nie działało :? Jeśli nie w tym problem, to najwyraźniej jest za stara wersja jakiegoś modułu pythona (czy jak to się to tam nazywa) - będziesz musiał zaktualizować wszystkie paczki, które maja w nazwie 'py', a szczególnie sprawdzić rpm-python, libxml2-python i python :wink:

 

Tak mi się jeszcze przypomniało: dwa dni temy wyszły znowu nowe paczki xorg, więc będziesz miał jeszcze więcej do ściągania :)

 

[edit]

Właśnie odpaliłem yuma i widzę, że dzisiaj też zrobili nowe paczki xorg. I jeszcze nowe KDE 3.2.2 :? - czy oni się nie machnęli w numeracji :roll: Na http://kde.org nic na temat nowej wersji nie ma... Ech, dzisiaj to nieźle dali nowych programów... O, nowe xfce 4.0.5 :twisted: Hmm... 90 paczek do aktualizacji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Yum nie działa i wydaje mi się, że powodem jest to, że nie może znaleźć modułu rpm

ImportError: No module named rpm, a ja nie wiem, jak bym miał to naprawić

Ale spróbuje jeszcze z tym pythonem co radziłeś

[root@Kurak yum]# rpm -qa |grep python

python-2.3.3-3

rpm-python-4.2.1-0.30_19.rhfc1.at

python-optik-1.4.1-1

gnome-python2-2.0.0-2

gnome-python2-canvas-2.0.2-1.1.fc1.nr

gnome-python2-gtkhtml2-2.0.2-1.1.fc1.nr

libxml2-python-2.6.8-1.1.fc1.nr

gnome-python2-bonobo-2.0.2-1.1.fc1.nr

Mam nadzieje, że to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[root@Kurak yum]# rpm -qa |grep python

...

rpm-python-4.2.1-0.30_19.rhfc1.at

...

Mam nadzieje, że to pomoże.

Sprawdź jaką masz wersję rpm. W wersji testowej jest 4.3.1 i yum może (ale nie musi) nie działać ze starszym rpm. Możliwe, że masz z różnych źródeł/w różnych wersjach rpm-python i rpm, więc stąd te problemy (jest z repozytorium atrpms, a nie z oryginalnej FC1).

 

Aha, sprawdź jeszcze wszystkie paczki, w nazwie których jest 'py', bo to też są moduły pythona, np. pyparted (akurat ten program nie ma nic wspólnego z yumem :wink: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[root@Kurak tttt]# rpm -qa |grep py

python-2.3.3-3

pygtk2-libglade-2.2.0-2.1.fc1.nr

rpm-python-4.2.1-0.30_19.rhfc1.at

python-optik-1.4.1-1

pygtk2-2.2.0-2.1.fc1.nr

gnome-python2-2.0.0-2

pyxf86config-0.3.12-1_1.rhfc1.at

pyorbit-2.0.0-3.1.fc1.nr

gnome-python2-canvas-2.0.2-1.1.fc1.nr

gnome-python2-gtkhtml2-2.0.2-1.1.fc1.nr

pyOpenSSL-0.5.1-11

libxml2-python-2.6.8-1.1.fc1.nr

gnome-python2-bonobo-2.0.2-1.1.fc1.nr

Co do tego pakietu rpm, to rzeczywiście mam starą wersję, a ta nowa to ma piękny pakiet zależności :?

 popt = 1.9 jest wymagany przez rpm-4.3-0.22

       librpm-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) rpm-python-4.2.1-0.30_19.rhfc1.at

       librpm-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) net-snmp-5.1-2.1

       librpm-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) apt-0.5.15cnc3-0.1.fr

       librpmdb-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) rpm-python-4.2.1-0.30_19.rhfc1.at

       librpmdb-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) net-snmp-5.1-2.1

       librpmdb-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) apt-0.5.15cnc3-0.1.fr

       librpmio-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) rpm-python-4.2.1-0.30_19.rhfc1.at

       librpmio-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) net-snmp-5.1-2.1

       librpmio-4.2.so jest wymagany przez (zainstalowany) apt-0.5.15cnc3-0.1.fr

       rpm = 4.2.1 jest wymagany przez (zainstalowany) rpm-python-4.2.1-0.30_19.rhfc1.at

Ale nic to, trza walczyć do końca :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego pakietu rpm, to rzeczywiście mam starą wersję, a ta nowa to ma piękny pakiet zależności :? Ale nic to, trza walczyć do końca :P

Życie bywa okrutne :wink: ,ale nie ma się co martwić. Osobiście uważam, że przechodzenie na wersję testing to bardzo dobra szkoła nauki Linuksa - od groma nowych problemów, które trzeba rozwiązać. Ciągłe zagłębianie się w system, poznawanie wszystkiego od podszewki - później jak znalazł 8) . Od tych wszystkich eksperymentów Fedora 'padła' mi już parę razy, ale później jakoś udawało mi się ją postawić 'na nogi' - zdobyte doświadczenie procentuje :P

 

Tak dla pewności, po zaktualizowaniu rpm, przebudowałbym bazę danych (_rpma_ → RPM-a) ORT

rpm --rebuilddb -vv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowych chęciach znowu zabrałem się za to :P Udało mi się zainstalować nowe rpm, apt. Apt fajnie chodził do czasu aż zainstalowałem libxml2, które z kolei wymagał yum.

 [root@Kurak root]# yum update

Traceback (most recent call last):

 File "/usr/bin/yum", line 22, in ?

   import yummain

 File "/usr/share/yum/yummain.py", line 31, in ?

   import yumcomps

 File "/usr/share/yum/yumcomps.py", line 4, in ?

   import comps

 File "/usr/share/yum/comps.py", line 5, in ?

   import libxml2

ImportError: No module named libxml2



Wtedy coś się z apt porobiło

[root@Kurak root]# apt-get dist-upgrade

Reading Package Lists... Done

Building Dependency Tree... Done

Calculating Upgrade... Failed

The following packages have unmet dependencies:

 xorg-x11-libs-data: Obsoletes: XFree86-libs-data but 4.3.0-55 is to be installed

E: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.

Po instalacji tego libxml2 yum dalej nie chodzi wołając o ten pakiet.

[root@Kurak root]# rpm -qa |grep libxml2

libxml2-python-2.6.9-1.1.fc1.nr

libxml2-2.6.9-1.1.fc1.nr

libxml2-devel-2.6.9-1.1.fc1.nr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...