Skocz do zawartości

Fedora 2 Jako Server Netu Z Netii


george2002

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.Mój problem przedstawia obrazek poniżej:

IPB Image

 

Więc sprawa wygląda tak:na SERWERZE zainstalowaną fedorę 2 + karta WLAN Planet wl-8503 + modem netii Thompson SpeedTouch 300 do usługi net24.

(Net24 na SERVERZE już uruchomiłem, tak samo jak karty sieciowe SERVER-KOMP3 w drugim lokalu się pingują)

KOMP1 i KOMP2 znaldują się w pierwszym lokalu firmy w krórej pracuję, obydwa mają zainstalowany win98,wszystkie komputery są połączone switchem.

W drugim lokalu KOMP 3 ma zainstalowaną windozę xp + karta WLAN Planet wl-8503 a KOMP 4 xp.

 

A teraz czy ktoś może mi napisać albo podpowiedzieć lub w ogóle pomóc tak ugryźć SERVER, aby net chodził w obydwóch lokalach i widoczne było całe otoczenie sieciowe zarówno w pierwszym lokalu jak i w drugim(aby można było np. z KOMPA 4 w drugim lokalu przeglądać udostępnione pliki na KOMPIE 1 w pierwszym lokalu) ?

 

Jak to wszystko ugryźć żeby server udostępniał z netii internet na wszystkie kompy, zarówno do pierwszego lokalu jak i drugiego i było to otoczenie sieciowe :((((

 

ps. SERVER i KOMP3 sąustawione w tryb Ad-hoc, mam nadzieję że wszystko(w miarę) jasno opisałem jak nie to proszę o pytania :)

 

dziękuję wszystkim z góry za

odpowiedzi/podpowiedzi/pomoc

 

pozdrawiam george2002

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka dzięki za odp nie myślałem że tak szybko ktosik odpisze dzięki jeszcze raz :)

a co do adresów to opisałem jak to wszystko wygląda ale jeszcze nie ustawiałem adresów wszystkich kompów ponieważ mam tylko narazie SERVER i KOMP3 ustawione ale myślę że powinny wyglądać tak:

 

SERVER:

WLAN:192.168.1.253

LAN:192.168.1.254

 

KOMP3:

WLAN:192.168.1.100

LAN:192.168.1.12

 

KOMP1:

192.168.1.10

 

KOMP2:

192.168.1.11

 

KOMP4:192.168.1.13

 

takie bym chciał poustawiać i to wszystko jest spox tylko teraz jak ustawić server co i gdzie aby net chodził z niego wszędzie i było otoczenie sieciowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. udostepneinie lacza

odpalic maskarade (z tym nie powinienes miec problemow, mnostwo postow na ten temat, wiec sobie poradzisz (wtedy w lokalu 1 powinnes miec neta na komuterach)

 

-ustawic prawidlowa tablice routingu na komputerach:

serwer (pakiety przeznaczone do komp3 i komp4 wyslac na karte wlan)

komp3 (to co dla komp4 wyslac na lan, a wszystko pozostale wyslac na wlan)

(jak ustawisz prawidlowo to bedzie dzialac net w lokalu2)

 

 

2.otoczenie sieciowe:

-ustawic wspolna nazwe otoczenie sieciowego.

w komputerach zostawic tylko TCP/IP wywalic IPX (zreszta nie jest routowalny pomiedzy sieciami)

 

-i tutaj problem, jak napsiales masz win98 i winxp a pomiedzy nimi sa problemy z ustawieniem otocznia sieciowego (jesli masz oryginalne windy a jak to firma to tak jest, mozesz napisac do microsoftu to moze znalezli juz rozwiazanie) (jak ja pisalem to nie dalo sie tego zrobic bezposrednio)

 

-olac punkt powyzszy i pisanie do microsoftu, postawic na linuksie serwer wins, i nie powinno byc problemow.

 

 

3. czy zamiast kart WLAN nie latwiej uzyc accespointow? nie ma zabawy w ustawianie routingu, wszystko to stanowi jedna wspolna siec, przy wylaczeniu serwera czy tez kompa 3 siec lokalna dalej dziala. (ale rozwiazanie moze byc drozsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka denx za odpowiedz ati i mynus a mażna by jakoś mi co do tego:

odpalic maskarade (z tym nie powinienes miec problemow, mnostwo postow na ten temat, wiec sobie poradzisz (wtedy w lokalu 1 powinnes miec neta na komuterach)

i do tego

-ustawic prawidlowa tablice routingu na komputerach:serwer (pakiety przeznaczone do komp3 i komp4 wyslac na karte wlan)

komp3 (to co dla komp4 wyslac na lan, a wszystko pozostale wyslac na wlan)

(jak ustawisz prawidlowo to bedzie dzialac net w lokalu2)

i jeszcze tego
-ustawic wspolna nazwe otoczenie sieciowego.w komputerach zostawic tylko TCP/IP wywalic IPX (zreszta nie jest routowalny pomiedzy sieciami)
rozwinąć tzn napisać łopatologicznie co i jak bo chyba zapomniałem napisać że jestem begginerem w (_linuxie_ → Linuksie) ORT :( albo przynajmniej jakieś wskazówki/linki :) bo jest tutaj dużo na tym forum tego ale nie do końca wiadomo jakie nawet pytanko w wyszukiwarce zadać ;)

 

z góry denx wszystkim za odpowiedzi i proszę o jeszcze :D

pozdrawiam

george2002

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zaczniemy od początku ;)

 

Musisz mieć zainstalowaną Sambe jak nie chces zmieć problemów z otoczeniem sieciowym.

Choć niekoniecznie wystarczy w usługach wyłączyć

Start ->Uruchom -> services.msc

Poszukaj "przeglądarka komputera" i wyłącz tą usługe na wszystkich M$ XP bo tą role przejmie SAMBA

Wyedytuj plik

/ect/samba/smb.conf

Ustawiamy w nim grype roboczą i WINS dla lepszego przeglądania

[global]
netbios name = Samba          << nazwa komputera w sieci
server string = Samba
workgroup = GRUPA_ROBOCZA        << grupa robocza komputera
# opcje przeglądarki, domeny, serwera czasu 
os level = 200                             << "ważność" systemu w sieci
domain master = yes                   << główna przeglądarka domeny
local master = yes                        <<  główna przeglądarka  lokalna
prefered master = yes                    << Samba jako preferowana przeglądarka
wins support = yes                          << Samba jako serwer WINS

To podstawowe opcje które powinieneś ustawić, reszty nie musisz zmieniać pozostaw domyślne

Samba załatwi Ci dobre przeglądanie w sieci z M$ XP - 9x

 

Teraz wypadałoby uruchomić serwer DHCP dla sieci LAN

plik tworzymy w /etc/dhcpd.conf

a w nim wpisujemy

 

ddns-update-style                       none;
default-lease-time                      6000;
max-lease-time                          72000;
option subnet-mask                      255.255.255.0;
option broadcast-address                192.168.1.255;
option routers                          192.168.1.1;
option domain-name-servers              192.168.0.1; #194.204.152.34, 194.204.159.1;
option domain-name                      "pup.com";
option netbios-name-servers             192.168.1.1;  < wskaże serwer WINS komputerom w LAN

subnet 192.168.1.0      netmask 255.255.255.0 {
       range 192.168.1.10      192.168.1.20;
}

 

A teraz trzeba juz tylko uruchomić NAT !

 

Tu opisałem NAT

 

 

Poszukaj również w moich wcześniejszych postach o ustawieniu firewalla.

Nie bede się juz dalej rozpisywał. Chyba przyjdzie mi napisac jakiś poradnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie strasznie ciezka konfiguracja

i raczej nie uzywalbym serwera dhcpd a ustawil adresy IP na sztywno, bo:

 

komputer 4 jest podlaczony do sieci za posrednictwem komputera 3

komp4 -----(komp3)------serwer

 

na serwerze jak odpalisz dhcpd to musisz zrobic to dla 2 interfejsow eth i wlan

i tutaj moze byc problem bo 2 karty naleza do tej samej sieci (zarowno w serwerze jak i komp3); wiec jesli chcesz traktowac to jako jedna siec koniecze staje sie prawidlowe ustawienie routingu i tak.

oprocz tego komputer4 pewnie nie otrzyma adresu IP (bo jest przylaczony do kompa3, a ten kiedy oczyma informacje od komputera4 ze szuka adresu IP to poprostu wyrzuci takie cos)

dlatego ustaw IP na sztywno.

 

dla komputera 3 jakis programik pod windows (np: winroute - chyba taki jest, ale nie bawilem sie zadnym pod winde) musisz ustawic ze:

 

-jesli pakeit przeznaczony jest dla IP 192.168.1.13 (komp4) to wyslij to na eth (karta LAN)

-wszystkie inne wyslij na karte WLAN

 

 

dla komputera linuksowego tez musisz ustawic tez taka tablice routingu, ale tutaj bedzie troche wiecej zabawy

-jesli pakiety przeznaczone sa dla IP komp 3 i komp4 to wyslij je na wlan

-jesli na IP komp1 i komp2 to na lan

-wszystko pozostale defaultowo na ppp (czyli netie) (tego nie trzeba ustawiac bedzie automatycznie)

 

czyli powinno sie to zapisac tak (chyba bo nie testowalem) dla serwera, gdzie:

ppp0 (netia) eth0(lan-komp1 i 2) eth1(wlan -komp3)

 

route add -host 192.168.1.10 dev eth0
route add -host 192.168.1.11 dev eth0
route add -host 192.168.1.12 dev eth1
route add -host 192.168.1.13 dev eth1
route add -host 192.168.1.100 dev eth1

tylko nie wiem czy wczesniej nie bedzie trzeba skasowac domyslnmych tras dla sieci czyli:

route del -net 192.168.1.0 dev eth0

route del -net 192.168.1.0 dev eth1

 

-------------

uff, jak sie myle to niech mnie ktos poprawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich jeszcze raz :) niestety po całym tygodniu walki nie udało mi się uruchomić netu na tych wszystkich KOMPACH :((((( pingują się wszystkie ale netu bak wszystko robiłem wg zaleceń mynusa i ati ale nadal net nie chodzi :( tyle co mi się udało jak zainstalowałem firestartera żeby działał ale tylko jak się wpisze adresy nie www.onet.pl tylko np 213.143.234.42 czyli tak jakby nie było servera dns także jeśli mógły jeszcze raz ktosik mi pomóc to byłbym wdzięczny :) tzn opisać jeszcze raz wszystko co i jak z detalami od początku bo w końcu sam nie wiem czy dawać ten server dhcp czy nie itp :( poza tym nie wiem czy to dobrz czy źle ale nie mogę tego usunąć

route del -net 192.168.1.0 dev eth0, route del -net 192.168.1.0 dev eth1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...