Skocz do zawartości

ALSA + XMMS + NFORCE ---> PROBLEM !!


zavader

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Szukalem wielu rzeczy na ten temat i d*pa blada niee dzial:)

 

PROMBLEM:

1. Mam XMMS 1.2.10 [specjalnie RPM dla fedory z obluga MP3]

2. Zainstalowalem XMMS-ALSA

3. Zainstalowalem sterowniki NFORCE [sieciowka dziala]

3. Zainstalowalem ALSA 1.0.4

4. Zmienilem plim /etc/modules.conf [zeby czytal nvaudio]

5. Reboot

6. NIe dziala - nie wiem czemu - czy trzeba zainstalowac jeszcze dodatkowe pakiety [np. cos do kernela] ? Szukalem paczek kernel-alsa-<wersja_jadra> ale nie ma dla mojego 2.4.24-2155.nptl - moze macie linka?

 

Nie wiem czemu nie dziala - jakies propozycje??

 

Nie wiem - resta mi wszystko dziala - FEDORA RULZ [nawet Aurox i MDK wysiada:P]

 

Pozdroofka :)

Jakby co GG: 2839889

Mail: zavader [at] go2.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROMBLEM:

1. Mam XMMS 1.2.10 [specjalnie RPM dla fedory z obluga MP3]

2. Zainstalowalem XMMS-ALSA

3. Zainstalowalem sterowniki NFORCE [sieciowka dziala]

3. Zainstalowalem ALSA 1.0.4

4. Zmienilem plim /etc/modules.conf [zeby czytal nvaudio]

5. Reboot

6. NIe dziala - nie wiem czemu - czy trzeba zainstalowac jeszcze dodatkowe pakiety [np. cos do kernela] ? Szukalem paczek kernel-alsa-<wersja_jadra> ale nie ma dla mojego 2.4.24-2155.nptl - moze macie linka?

Niestety nie mam płyty na chipsecie nforce, ale z tego co wyczytałem, to nvaudio to moduł oparty o sterownik i810 (OSS). Wydaje mi się, że dźwięk będzie działał, jeśli jako plugin wyjściowy w XMMSie ustawisz OSS.

 

IMHO ALSA jest lepsza od OSS, więc jakbyś chciał to przeczytaj to:

http://freshrpms.net/docs/alsa/

http://alsa.opensrc.org/ (znajdż swoją kartę)

http://fedoranews.org/contributors/andre_costa/alsa/

 

Jeśli nie ma odpowiedniej paczki kernel-module-alsa, to zawsze możesz ściągnąć jej wersję w postaci nazwa.src.rpm i przebudować poleceniem

rpmbuild --rebuild nazwa.src.rpm

A tak OT, to zaktualizuj system, bo ostatnia wersja kernela to kernel-2.4.22-1.2188.nptl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - OSS dziala pprawnia, ale mi chodzi o wlaczenie ALSY i z ym jest gorzej :) NVAudi OSS obsluguje dobrze, ale na Auroxie i MDK ALSA na tej dzwiekowce dziala bardzo dobrze i ladnie :)

 

PS> Jak zrobic upgrade kernela - trzeba kompilowac od nowa czy mozna dac jakiegos patcha w Fedorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz - OSS dziala pprawnia, ale mi chodzi o wlaczenie ALSY i z ym jest gorzej :) NVAudi OSS obsluguje dobrze, ale na Auroxie i MDK ALSA na tej dzwiekowce dziala bardzo dobrze i ladnie :)

Przeczytaj to:

http://www.alsa-project.org/alsa-doc/doc-php/

template.php?company=Nvidia&card=nForce&chip=NM2360&module=intel8x0

http://opensrc.org/alsa/index.php?page=intel8x0

 

Tak tylko dodam, że będziesz musiał wywałić z /etc/modules.conf moduł nvaudio.

 

PS> Jak zrobic upgrade kernela - trzeba kompilowac od nowa czy mozna dac jakiegos patcha w Fedorze ?

Przeczytałem jeszcze raz to co napisałeś wyżej: czy nie pomyliłeś się przypadkiem podając nazwę jądra? 2.4.24-2155.nptl - wygląda trochę dziwnie :|

 

Co do aktualizacji systemu to masz do wyboru up2date, yum, apt i być może coś jeszcze. Pierwsze dwa wchodzą standardowo w skład dystrybucji. Jeśli chciałbyś się czegoś o nich dowiedzieć, to przeczytaj to:

up2date - http://fedoranews.org/tchung/up2date/

yum - http://www.fedoranews.org/tchung/howto/200...yum-intro.shtml

 

Żeby te dwa programy dobrze działały (tzn. szybko), trzeba w ustawieniach podać jakieś szybkie mirrory z poprawkami (opis jak to zrobić tutaj).

 

Możesz spróbować też apt i graficzną nakładkę na niego - synaptic. Zobacz na stronie http://tidnab.nowaruda.one.pl/linux/ w dziale FAQ -> aktualizacja systemu opis instalacji i użytkowania (dokładnego linka Ci teraz nie podam, bo nie mogę się teraz połączyć z tamtym serwerem).

 

[update]

Złamałem linka, bo zaczęło mnie to już irytować :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc :)

 

bardzo mi sie podoba to forum - pierwse na ktorym otrzymalem odpowiedzi na pytania ktorych nie zadalem :)) Powiedzmy ze

1. NIE JESTEM poczatkujacy - korzystam z apt, synaptica i znam sie na linxie troche juz i up2date i yum nie sa mi obce :) Mirrory tez juz mam ustawione szybkie, wszystko dziala [zrobilem update podstawowych progsow a la XMMS, mozilla ITP :P] Pytam wiec jeszcze raz:

 

1. Zeby zupdatowac KERNEL trzeba go w tym systmie kompilowac od nowa czy sa jakies "nakladki" zeby przejsc z numerka 2.4.24-XXXX na 2.4.24-YYYY ? Trzeba kompilowac od nowa? Czy wystarzy:

apt-get install kernel*

Albo jakos tak :P

 

2. Czy jesli wywalem NVAUDIo i po tym zabiegu zainstaluje ALSA 1.0.4 bedzie lepiej ? No i wciaz nie zainstalowalem pakietu kernel-alsa-<wersja_jadra> bo nie ma dla mojej wersji - mozna zainstalowac dla innej

 

PS> Masz racje moj kernel to : 2115 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo mi sie podoba to forum - pierwse na ktorym otrzymalem odpowiedzi na pytania ktorych nie zadalem :)) Powiedzmy ze

1. NIE JESTEM poczatkujacy - korzystam z apt, synaptica i znam sie na linxie troche juz i up2date i yum nie sa mi obce :) Mirrory tez juz mam ustawione szybkie, wszystko dziala [zrobilem update podstawowych progsow a la XMMS, mozilla ITP :P]

Sorry, ale to pytanie o aktualizację kernela mnie zmyliło. Czasami wolę napisać więcej i niepotrzebnie, niż mniej. Mea culpa :roll:

1. Zeby zupdatowac KERNEL trzeba go w tym systmie kompilowac od nowa czy sa jakies \"nakladki\" zeby przejsc z numerka 2.4.24-XXXX na 2.4.24-YYYY ? Trzeba kompilowac od nowa? Czy wystarzy:

apt-get install kernel*

Albo jakos tak :P

Wystarczy ściągnąć gotową paczkę (np. tak jak to napisałeś powyżej). Zainstaluje się ona obok działającego jądra. Jeśli z nowym jajkiem nie będzie problemów, to stare można wywalić.

2. Czy jesli wywalem NVAUDIo i po tym zabiegu zainstaluje ALSA 1.0.4 bedzie lepiej ? No i wciaz nie zainstalowalem pakietu kernel-alsa-<wersja_jadra> bo nie ma dla mojej wersji - mozna zainstalowac dla innej

Czy lepiej, to nie wiem :) kernel-alsa-<wersja_jądra> samemu zbuduj z paczki src.rpm.

PS> Masz racje moj kernel to : 2115 :P

Napisałeś u góry 2.4.24, a jest 2.4.22 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smieszny ten system - sam instaluje nernela z paczki :)) Nie rozumiem tego ale niech bedzie :P Jeszcze mam 1 pytanko - zrobilem update w taki sposob

 

apt-get install mozilla

 

i zainstalowalo mi tylko wersje 1.4.2 a nie 1.6 ?? Czemu ? mam sporo dodanych "zrodel" w configu apt'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smieszny ten system - sam instaluje nernela z paczki :)) Nie rozumiem tego ale niech bedzie :P

Wyobraź sobie taką sytuację - jesteś administratorem 100 komputerów i musisz zainstalować na nich nowe jądro, by załatać dziury. Będziesz na każdej z nich kompilował kernel? Po to są właśnie paczki, by zmniejszyć nakłady pracy (i oszczędzić nerwów zwykłym użytkownikom desktopów, którzy nie mają ochoty zagłębiać się w tajniki Linuksa).

 

Jeśli dystrybucyjne jajko Ci nie pasuje, to zawsze możesz zbudować własne - najlepiej też w postaci rpm. Potem tylko zrobić własne repozytorium yum/apt i udostępnić administrowanym komputerom (ewentualnie ludziom na całym świecie).

 

Jeszcze mam 1 pytanko - zrobilem update w taki sposob

 

apt-get install mozilla

 

i zainstalowalo mi tylko wersje 1.4.2 a nie 1.6 ?? Czemu ? mam sporo dodanych \"zrodel\" w configu apt'a ?

Po pierwsze - zależy jakie źródła. Po drugie - o wersji paczki najbardziej decyduje tag Epoch. Kłopot w tym, że rpm go standardowo nie pokazuje, apt też chyba nie. Za to yum - tak.

 

Osobiście wolę Mozillę ze strony http://mozillapl.org - może nie jest skompilowane z obsługą gtk2, trzeba się trochę namęczyć z ustawieniem czcionek i rozwiązaniem problemu uruchamiania, ale za to ma od razu wiele przydatnych dodatków: gesty, moztweak, proctor (hehe, przy użyciu tego można wejść na niektóre płatne serwisy onetu :twisted: , ale cicho sza :wink: ) i wiele innych...

 

A tak już OT, to polecam też AdBlock - można pozbyć się 95% reklam 8) (może już znasz ten dodatek, ale co tam, warto wspomnieć tak, czy siak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

TO tak - poradzilem soie - mam juz ntpl 2197 [chyba - pisze z pamieci] i zrodla do tego:)

 

Zainstalowalem w koncu FIREFOXA i wywalilem Mozille [iMO fajniejsze od MOZILLI no i korzystam od dawna w wersji rc]

 

Aha - Chcialem zainstalwoac THUNDERBIRDA [klient poczty - evolution mi srednio psauje] i mam cos takiedo [korzystalem z apt-geta]:

 

Aborting - /usr/lib/thunderbird must not be writable.

 

Nie wiem czemu, ale srednio mi sie to podoba bo programik sie nie laduje :)

 

PS. Po zamianie jadra wysiadl w ogole dzwiek [OSS TEZ] walcze z tym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem w koncu FIREFOXA i wywalilem Mozille [iMO fajniejsze od MOZILLI no i korzystam od dawna w wersji rc]

To zależy co kto lubi :wink: Jak pierwszy raz włączyłem Mozillę (jeszcze 1.2.1 pod RedHatem 8.0) to się od razu do niej zraziłem - wyglądała koszmarnie (przeklęta skórka classic) i chodziła strasznie wolno. Dopiero jak zainstalowałem Mozillę pod windowsem, to poznałem jej pełnię możliwości. Co do Firefoksa - jak dla mnie to trzeba zainstalować za dużo dodatków, by miała funkcjonalność Mozilli. Jedno co jest w niej fajne to to, że jest mniejsza. No, ale o gustach się nie dyskutuje :wink:

 

Aha - Chcialem zainstalwoac THUNDERBIRDA [klient poczty - evolution mi srednio psauje] i mam cos takiedo [korzystalem z apt-geta]:

 

Aborting - /usr/lib/thunderbird must not be writable.

 

Nie wiem czemu, ale srednio mi sie to podoba bo programik sie nie laduje :)

Tu Ci za bardzo nie pomogę :( , bo używam Kuriera Poczty.

Ten komunikat jest nieźle dziwny...

PS. Po zamianie jadra wysiadl w ogole dzwiek [OSS TEZ] walcze z tym :P

Tak to bywa z zewnętrznymi modułami jądra. Będziesz musiał jeszcze raz przekompilować sterowniki nVidii i na nowo zainstalować. Tak będzie za każdym razem, gdy będziesz aktualizować jądro.

 

Podobnia sytuacja wystąpi z kernel-alsa-coś_tam. Jest to trochę denerwujące. Na szczęście w FC2 ALSA już jest standardowo i nie ma (przynajmniej z tym) problemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja i chyba ostatni raz [big thx za pomoc !!]

 

1. OSS dziala w XMMS a ALSA w nim nie dziala

2. ALSA dziala w grach [nie wiem jak - wazne ze dziala :)]

3. Firefox dziala

4. PROBLEM - dziala wtyczka Flash ale nie dziala wtyczka JAVA - zainstalowalem poprawnie [wg instrukcji z www.mozilla.org ktora znam na pamiec ] i pzy odpalenieu czegokolwiek zwiazanego z java to wywala przegladarke [bez zdnych komunikatow - sprawdzilem w terminalu]

5. Przyzwyczajam sie do Evolutiona :P

6. Wywalilem mozilla - za duzo a ja nie korzystam z dodatkow :P

 

PS. Fedora Core 2 - czekam na Stable Relase - nie lubie testowych... Wiec nie dlugo :))

 

Pozdraiwam i prosze jesze tylko o pomoc w sprawie tej javy i ewentualnie Thunderbirda

 

zavader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. OSS dziala w XMMS a ALSA w nim nie dziala

2. ALSA dziala w grach [nie wiem jak - wazne ze dziala :)]

Dziwne :? Czy to oznacza, że po instalacji ALSY XMMS działa tylko z wtyczką OSS?

4. PROBLEM - dziala wtyczka Flash ale nie dziala wtyczka JAVA - zainstalowalem poprawnie [wg instrukcji z www.mozilla.org ktora znam na pamiec ] i pzy odpalenieu czegokolwiek zwiazanego z java to wywala przegladarke [bez zdnych komunikatow - sprawdzilem w terminalu]

Zobacz to i to. Przypuszczam, że używasz Firebirda kompilowanego gcc 3.2, a linka dałeś do pluginu kompilowanego gcc 2.95 i dlatego się wywala.

5. Przyzwyczajam sie do Evolutiona :P

A może byś jednak powalczył i spróbował Thunderbirda stąd (w polskiej wersji nazwali to Kurier Poczty, czy jakoś tak). Nie wszystko musisz przecież instalować z paczek :wink:

 

Aha, to są wersje testowe :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc ;]

To tak:

 

1. XMMS nie dziala z ALSA a z OSS dziala [choc ALASA jest zainstalowana] - w menu uruchamianych ze startem systemu uslyg JEST alsa tylko ze pisze ze "ALSA IN NOW NOT TURO ONN" a jak chce wlaczyc to nie da rady - jakby chciala a mie moze :)

 

2. Firebird - Zainstaluje wersje z mozillapl -> Nie wiedzielaem ze juz wydali Firefoxa i Thunderbirda :)

 

3. Problem z tar'ami jest taki ze w kazdym (_linuxie_ → Linuksie) ORT mialem BARDZo brzydkie czcionki i menu [jakby bezx wygladzania] i mnie to denerwowalo...

 

4. Nie działa kolejna rzecz - XMULE - nie wywala konkretnych bledow tylko po prostu sie nie uruchamia [ terminal wywala jakies dziwne rzeczy ale zadnych omunikatow o bledach] :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. XMMS nie dziala z ALSA a z OSS dziala [choc ALASA jest zainstalowana] - w menu uruchamianych ze startem systemu uslyg JEST alsa tylko ze pisze ze \"ALSA IN NOW NOT TURO ONN\" a jak chce wlaczyc to nie da rady - jakby chciala a mie moze :)

Wywaliłeś z /etc/modules.conf wpisy dotyczące sterownika audio OSS? Pokaż co masz w tamtym pliku.

2. Firebird - Zainstaluje wersje z mozillapl -> Nie wiedzielaem ze juz wydali Firefoxa i Thunderbirda :)

To są wydania nieoficjalne. Coś ostatnio prace stanęły (np. nie było wydań Mozilli 1.7 alfa, beta i RC), ale wreszcie coś zaczęło się dziać :) i już niedługo powinni wydać oficjalne wydania :D

3. Problem z tar'ami jest taki ze w kazdym (_linuxie_ → Linuksie) ORT mialem BARDZo brzydkie czcionki i menu [jakby bezx wygladzania] i mnie to denerwowalo...

Wystarczy raz poustawiać w profilu i potem wygląda normalnie.

4. Nie działa kolejna rzecz - XMULE - nie wywala konkretnych bledow tylko po prostu sie nie uruchamia [ terminal wywala jakies dziwne rzeczy ale zadnych omunikatow o bledach] :))

Ciężko coś powiedzieć... To nie jest żadne wyjście, ale może spróbuj Azureusa. IMHO sieć BitTorrent to najlepsza sieć do ściągania plików (szczególnie tych dużych). Jako źródło torrentów polecam http://suprnova.org/ (zagraniczne) oraz http://www.torrent.org.pl (polskie; akurat w tej chwili ta strona nie działa).

 

Co do XMULE - może była skompilowana na innym systemie z innymi bibliotekami i te które masz jej nie pasują :? Zawsze możesz ściągnąć w wersji src.rpm i przebudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc ;]

 

Oto moj

/etc/modules.conf

 

alias usb-controller usb-ohci

alias usb-controller1 ehci-hcd

alias ieee1394-controller ohci1394

alias char-major-108 ppp_generic

alias /dev/ppp ppp_generic

alias tty-ldisc-3 ppp_async

alias tty-ldisc-13 n_hdlc

alias tty-ldisc-14 ppp_synctty

alias ppp-compress-21 bsd_comp

alias ppp-compress-24 ppp_deflate

alias ppp-compress-26 ppp_deflate

alias eth0 nvnet

alias sound-slot-0 i810_audio

post-install sound-slot-0 /bin/aumix-minimal -f /etc/.aumixrc -L >/dev/null 2>&1 || :

pre-remove sound-slot-0 /bin/aumix-minimal -f /etc/.aumixrc -S >/dev/null 2>&1 || :

 

NIe wiem co jest zle a co dobrze choc nie podobaja mi sie dwie ostatni linijki :)

 

2. Mam problem z SIECIA :) Mianowicie na moim kompie jest neo + i chcialem ja rozdzielic pod drugi komp na win 98 -> kompy sie widza [spingowalem je] ale ten drugi na windowsie nie moze pingowac niczego wiecej - cos poewnie zle ustawilem tam tylko nie wiem co - moze DNS'y ? Jako DNS ustawic kompa z linuxem ? HELP :))]

 

Pozdrawiam

zavader

 

UP2DATE

Witam ponownie

Dzis wyjezdzam wiec mam do Ciebie drobna prosbe - mozesz sie nie zgodzic ofkorz :) Otoz bylo by milo gdybys mi znalazl kilka linkow i jakies FAQI na temat:

1.Sieć Win98 ---> Fedora Core

2. Instalka tej calej Javy

3. Czemu w Thunderbirdzie otwiera sie lynx jako def przegladarka www

4. Cos o tej ALSIE zeby dzialala

5. Jak skonfigurowac serery SMB i DNS [zeby ta siec dobrze dzialala] oraz sam LAN

6. DivX w (_linuxie_ → Linuksie) ORT

7. Siec Fasttrack i E-Donkey w (_linuxie_ → Linuksie) ORT

 

Na razie tylko to mi nie dziala - sam szukalem sporo na guglach i tutaj na forum, ale znalazlem tylko swistki informacji... Moze jak mi napsizesz te rzeczy to walnie sie potem jakies FAQ 4 begginers i przyklei na forum na gorze dla innych ?

 

Oczywiscie bedzie ok jak sie nie zgodzisz , w koncu to sporo roboty, ale jak sie zgodzisz bede ci dozgonnie wdieczny :)

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...