Skocz do zawartości

Co to za blad


skunfazerbiteek

Rekomendowane odpowiedzi

Przy instalacji czy aktualizacji paklietow rpm dostaje taki oto blad :shock: :

 

error: setexeccon(root:staff_r:rpm_script_t) fails from context "root:staff_r:staff_t": Zły argument

error: %post(swfdec-0.2.2-1.1.fc1.fr) scriptlet failed, exit status 255

 

Moglby mi ktos pomoc bo naprawde jestem poczatkujacy :oops: i nie wiem jak sobie z tym poradzic

:cry:

 

Siedze na FC2 test 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

error: setexeccon(root:staff_r:rpm_script_t) fails from context \"root:staff_r:staff_t\": Zły argument

error: %post(swfdec-0.2.2-1.1.fc1.fr) scriptlet failed, exit status 255

To nieujażmione SELinux pokazuje swe pazurki :wink: Na Twoim miejscu wyłączyłbym tę funkcję, bo na razie jest z nią sporo problemów. Najprawdopodobniej są jakieś niedorobione zasady bezpieczeństwa (po ang. group policies jeśli mnie pamięć nie myli) i dlatego blokuje instalację pakietów.

 

W /etc/sysconfig/selinux zamień odpowiednią linijkę tak, by wyglądała następująco:

SELINUX=disabled

Standardowo SELinux jest włączony w trybie enforce (jakby to ładnie przetłumaczyć na j. polski :roll: ), więc blokuje wszystkie nieokreślone akcje. Możesz również przełączyć w tryb permissive, który tylko będzie informował, że dane działanie jest nieokreślone, ale go nie zablokuje (przydatne przy pisaniu zasad bezpieczeństwa).

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat dowiedzieć, to polecam SELinux FAQ i linki umieszczone w tym dokumencie.

 

W wersji testowej jest włączone w tak rygorystycznym trybie tylko po to, by testerzy mogli wykryć ewentualne błędy. W wersji finalnej SELinux będzie standardowo wyłączone. Jak na razie nie jest jeszcze w pełni gotowe i sprawia za dużo problemów.

 

Też miałem podobne niespodzianki - gdy instalowałem GNOME 2.6 to niezainstalowała się połowa paczek i miałem potem od groma niespełnionych zależności :twisted: . Wtedy jednak wyskakiwały mi komunikaty z setfilecon.

 

Później się dowiedziałem, że z SELinux nie wsólpracują partycje na jfs i reiserfs 3.6 (co prawda do tego ostaniego systemu plików istnieje patch, ale jest nieoficjalny; być może trafi niedługo do oficjalnej linii kernela) - a takie tylko mam. Nie obsługują one atrybutów xattr (czy jakoś tam). Jedynym wyjściem byłoby założenie partycji na ext2/ext3 lub xfs (przy tej ostatniej trzeba pamiętac o odpowiedniej wielkości inoda - nie chcę skłamać, ale chyba 512 bitów). Nic innego mi nie zostało, jak tylko wyłączyć ten ficzer :wink:

Moglby mi ktos pomoc bo naprawde jestem poczatkujacy :oops: i nie wiem jak sobie z tym poradzic

:cry:

 

Siedze na FC2 test 2

WRONG!!! Zainstaluj lepiej FC1, bo się szybko zrazisz do Linuksa i będziesz potem na onecie pluł na niego ile wlezie :wink:

 

Jeśli jednak masz w sobie dużo samozaparcia, to jest to najlepsza droga do nauki tego systemu - od groma problemów, które trzeba rozwiązać.

 

Tak sobie teraz myślę, że poruszany też przez Ciebie na forum problem z zakładaniem nowe użytkownika wynikał z działania SELinux :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba masz racje z ta Fedora i na jakis czas chyba zmienie ja na Red Hata 9 bo sciagac mi sie nie chce z netu Fedorki 1 bo moje super szybkie lacze :D SDI :shock: bedzie ja sciagac chyba ze 3 dni. :(

No chyba ze znajdzie sie ktos kto wysle mi za symboliczna sumke ta Fedorke. A jesli nie to jestem zmuszony czekac na Fedore 2. co bedzie chyba najlepszym rozwiazaniem. A tak (_wogole_ → w ogóle) ORT to dzieki za odpowiedz.

A ma ktos moze link do jakies stronki (najlepiej PL) o Fedorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba masz racje z ta Fedora i na jakis czas chyba zmienie ja na Red Hata 9 bo sciagac mi sie nie chce z netu Fedorki 1 bo moje super szybkie lacze :D SDI :shock: bedzie ja sciagac chyba ze 3 dni. :(

Hmm... Używałem RH9 i zdecydowanie polecam FC1 :D Jest znaczna różnica w szybkości działania i stabilności aplikacji (szczególnie menedżerów okien). Zresztą Red Hat zaprzestał w kwietniu wydawać poprawki do 9-tki (musiałbyś się zainteresować tym).

 

Trudno, trzeba będzie zapuścić ściąganie w nocy i czekać :?

 

A ma ktos moze link do jakies stronki (najlepiej PL) o Fedorze

http://fedoranews.org/

http://fedorazine.com/

http://www.fedorazine.com/component/option...mid,4/catid,70/ - zbiór linków.

http://fedorafaq.org/faq/

 

Jeśli chodzi o polskie strony, to oprócz tej, to chyba nie ma. Najlepiej uczyć się z serwisów poświęconych ogólnie Linuksowi, np. z http://linux.sky.pl/, a jeśli masz wątpliwości/problemy związane z Fedorą, to śmiało pytaj tutaj - jest tu wiele osób, które są chętne do pomocy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwalam się podłączyć pod ten wątek.

Po którejś aktualizacji apt-em coś mi tak "udoskonaliło" w systemie, że po instalacji czegokolwiek, przy użyciu: rpm -ivh <pakiet>.rpm, pakiet mi się instaluje, ale proces jakby nie był w konsoli zakończony - muszę ręcznie ubić konsolę.

 

Wygląda to np. tak:


[root@localhost]# rpm -ivh kadu-0.3.7-1.fc1.i386.rpm

Preparing...     ########################### [100%]

1:kadu         ########################### [100%]





Niby niewielki kłopot, ale jak chcę coś robić dalej, to muszę ubić konsolę i odpalać ponownie. :cry:

 

/edit/ FC1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby niewielki kłopot, ale jak chcę coś robić dalej, to muszę ubić konsolę i odpalać ponownie. :cry:

 

/edit/ FC1

Najprawdopodobniej zablokowała Ci się baza RPM. Zobacz ten wątek. Jeśli to nie to, to coś się później wymyśli :?

 

PS Już jest kadu 0.3.8 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej zablokowała Ci się baza RPM. Zobacz ten wątek. Jeśli to nie to, to coś się później wymyśli :?

Dzięki, faktycznie Synaptic zaliczył pad i to mogło być przyczyną.

PS Już jest kadu 0.3.8 :D

Taki mam, a tamten cytat pochodził ze stronki kadu - akurat miałem ją otwartą i użyłem fragment do cytatu.(Chyba mnie do sądu o naruszenie praw autorskich nie pozwą ) :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam, a tamten cytat pochodził ze stronki kadu

Hehe, a ja się zastanawiałem, czy to nie coś poważniejszego - w takich wypadkach programy zwykle czekają, aż coś przestanie blokować bazę danych i dopiero potem robią swoje. Nie mogłem zrozumieć jakim cudem proces dochodzi aż instalacji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...