Skocz do zawartości

Freepascal?


andriusza1

Rekomendowane odpowiedzi

moze mi ktos wytlumaczyc co mam zrobic z tym? Uzywam freepascala i kiedy robie kompiluj to tworzy mi program ale bez rozszerzenia np > cos zamiast cos.exe no i potem nie moge tego odpalic w dosbox bo pisze

 

illegal command: cos

 

Co zrobic zeby tworzyl z rozszerzeniem ??? Bo to co robi nawet na windzie nie dziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo freepascal tworzy zwykły plik wejściowy (executable) dla linuksa, który nie musi mieć rozszerzenia. Jeśli skompilujesz program nazwa.pp z domyślnymi ustawieniami, to powastanie plik, który należy odpalić jak każdy program uniksowy, czyli ./nazwa .

Po co chcesz odpalać program w Dosboksie, skoro to nie program dla DOS? Dosboksa możesz używać do programów, które skompilowałeś w np. Turbo Pascalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ale jak to skompilowac na .exe w koncu jak oddaje jakis projekt to to bedzie odpalane na windzie wiec jest jakas szansa zeby to skompliowac na exe??? A poza tym nawet mi programik do pliow nie zapisuje :( A na pewno) dziala ten program w windzie i zapisuje do plikow a w FP nie !!! FP nie chce utworzyc plikow ani z nich czytac, to w koncu on sluzy jako TP czy do innego jezyka bo juz wariuje(wiem ze jako TP) , ale to dlaczego nie dziala??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie uzywam Pascala ale domyślam się w czym tkwi problem.

 

Przeczytałeś, lub dowiedziałęś się, że FreePascal wspiera kilka platform w tym Windows i Linux i pomyślałeś, że bedziesz mógł napisać program w Linuksie skompilować i uruchomić na Windowsie. Więc to tak nie jest. To że FreePascal wspiera różne platwormy polega na tym, że jeśli napiszesz program w Linuksie i ona po skompilowaniu zadziała to jeśli skompilujesz ten sam plik źródłowy pod Windowsem, FreePascal'em przeznaczonym na tą platformę to też ci się to uda bez problemu. Ale pliki wykonywalne nie będą działały na innych sysemach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki, juz sie skapowalem i tak nawiasem mowiac to freepascal jest niezly

 

 

{-----------------------------------------}

 

 

I jeszcze takie pytanko - skad wziasc helpa do freepascala IDE ??? Bo jak wciskam pomoc to pisze ze mam nie zainstalowaną a nie moge nigdzie znalezc :( Czyżby byla jeszce nie dostepna ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...