Skocz do zawartości

Fedora jako server


artandsoft

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest jakies oprogramowanie w Fedorze do zarzadzania serverami tak jak w linux Mandrake ProSuit lub SuSe Server?

Pozdrawiam

 

Nie znam Mandrake więc te nazwy nic mi nie mowia.

 

Co dokładnie potrzebujesz ?

 

P.S. Moim skromnym zdaniem, do wszelkiego zarządzania/konfigurowania najlepsze jest vi ( ostatecznie mc ) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zainstalowac sobie Webmina. Jest uruchamiany z przegladarki(np. Mozilla). Jest dostepny w rpm. W przegladarke wpisujesz: localhost:10000. Tym narzedziem mozesz zarzadzac całym kompem włacznie z serwerami(apache, SMTP, ProFTPd, itd.) Jednak zgadzam się z Mariuszem, ze najlepsze do zarzadzania jest vi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram najlepszy jest vi... no moze lepszy jest jedynie vim :lol:

 

a tak skoro juz mowa o serwerze to chcialby poruszyc taki temat - czy jest (_wogole_ → w ogóle) ORT sens stawiania serwera na tej dystrybucji. Wiem ze skoro rh sprzedaje swoje produkty i ma sie dobrze to ktos musi je kupowac. Ale np porownujac postawienie serwera na slackwarze badz debianie z fedora to przynajmniej ja mam takie spostrzezenia:

- instalacja debiana/slacka - +-250MB - instalka fedory - 600MB

- polecenie lsmod - debian i slack standardowo kilka modulow - fedora dosc duzo i nie wiadmo co do czego

 

takie sa moje spostrzezenia. Chetnie poslucham opini specjalistow ktorzy sie bardziej znaja na tym systemie odemnie. Wypowiedzcie sie.

 

P.S. 1. wiem ze serwer mozna postawic na kazdej dystrybucji i na gentoo i na mandarynce :wink:

 

P.S. 2. tak (_wogole_ → w ogóle) ORT to witam wszystkich bo jestem tu nowy i to moj pierwszy post 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje plusy za postawieniem serwerka na fedorze:

 

1. Aktualne pakiety ( wiem że nowy nie zawsze znaczy lepszy - ale znalezienie nowych gotowych pakietów pod fedorę zajmuje mi najmniej czasu )

 

2. Bardzo przyjrzysta i logiczna ( jak dla mnie ) struktura plików konfiguracyjnych i ich postać

 

3. Bardzo wygodne utrzymywanie systemu ( up2date, yum, apt * )

 

*-kolejność dla mnie nieprzypadkowa

 

4. Dobre jądra dystrybucyjne i ich aktuyalizacje - często można ich używać na gotowo, bez rekompilacji - ważne jak ma się 30 serwerów a co 2 dni ktoś wynajduje jakąś krytyczną dziurę w jądrze :(

 

5. Ilość uruchamianych usług zależy tylko od ciebie - wyłączenie ich zajmuje kilka sekund.

 

 

Mam kilku znajomych używających innych dystrybucji na serwerach i pomimo ich usilnych przekonywań nie zmienię fedory.

 

Jest to chyba najbardziej przejrzysty system na jakim pracowałem.

 

Mandrake i Suse coraz bardziej przypominają Macintosha - wszystko pracuje cacy, tylko nikt nie wie dlaczego. Najgorsze jest to, że jak się wysypie, to też nie wiadomo dlaczego.

 

Slackware - jak na moje oko za dużo zabawy z nim

 

Debien - nie ośmielę się krytykować :wink:

 

PLD - ciągle brakuje mi czasu.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje plusy za postawieniem serwerka na fedorze:

 

1. Aktualne pakiety ( wiem że nowy nie zawsze znaczy lepszy - ale znalezienie nowych gotowych pakietów pod fedorę zajmuje mi najmniej czasu )  

 

[...]

 

ojjj mariusz, mariusz od kiedy to jesteś takim „ignorantem” ;) - slackware też to potrafi :) słuszałeś np. o narzędziu zwanym swaret ? ;)

 

(zapewne tak – ale sprawiasz inne wrażenie :mrgreen:)

 

[...]

 

2. Bardzo przejrzysta i logiczna ( jak dla mnie ) struktura plików konfiguracyjnych i ich postać

 

[...]

 

Nie to żebym się spierał 8) – ale co można mieć do zarzucenia slackowi ? (doprawdy – znalazłbyś coś? ;) )... ;)

 

[...]

 

3. Bardzo wygodne utrzymywanie systemu ( up2date, yum, apt * )

 

*-kolejność dla mnie nieprzypadkowa  

 

[...]

 

Patrz pkt 1

 

 

(co do Twojej kolejności to się w ogóle nie zgadzam :) i powiedz mi jeszcze – „na serwerku masz Xsy?” :mrgreen:)

 

[...]

 

5. Ilość uruchamianych usług zależy tylko od ciebie - wyłączenie ich zajmuje kilka sekund.

 

[...]

 

Nie gadaj – musisz przyznać – że jest z tym dużej mniej zabawy w slacku ....

 

[...]

Mam kilku znajomych używających innych dystrybucji na serwerach i pomimo ich usilnych przekonywań nie zmienię fedory.

 

Jest to chyba najbardziej przejrzysty system na jakim pracowałem.

 

[...]

 

Fedora jest moim ulubionym distro – ale powiem Ci jedno – Slack jest o wiele bardziej przejrzysty :D

 

[...]

 

Slackware - jak na moje oko za dużo zabawy z nim

 

[...]

 

Tak? (zdaje się mówimy o jego zastosowaniu na serwerku) powiesz mi czemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yr uprzedziles mnie i dokladnie podales moje argumenty. Jesli tylko moge dodac. Aktualnosc pakietow i ich sciaganie w debianie - apt-get.

Przejrzystosc systemu? hmm slack jakos jest chyba bardziej przejrzysty ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W slacku masz tak samo paczki tylko tgz a nie rpm, jest duzo softu. Tak samo za pomoca jednego polecenia mozesz zainstalowac php czy apache. Aktualizacja moze przebiegac automatycznie SWARET zalatwia wszystko. Tosamo sie tyczy instalacji i deinstalacji.

Slack to nie reczna kompilacja wszystkiego, choc tak jest najlepiej niekiedy. I dla mnie tez jest bardziej logiczny.

 

http://www.slackware.com.pl/porady.php?id_porady=59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytajac to forum i fedoraforum.org widze ze tutaj potworzyly sie jakby dwa "obozy" fedora i inni - userzy fedory pisza ze ona jest najlepsza i stawialiby na niej wszystko co tylko mozna i inni ktorzy wiedza ze na kadym (_linuxie_ → Linuksie) ORT mozna postawic wszystko ale jak wiadomo jedna dystrybucja jest do tego stworzona inna trzeba bardziej dostosowac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...