Skocz do zawartości

Fedora Core 3 Na Domowy Serwerek


Atlantis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

 

Jestem nowym odnośnie Linixa, na codzień kożystam z WinXP. Co prawda we wcześniejszych wersjach tego systemu ze stabilnością było tragicznie, ale ta wersja działa IMO bardzo odbrze, więc nie mam zamiau eksperymentować z przystosowywaniem (_linuxa_ → Linuksa) ORT do pracy typu ddesktop - po co wywarzać otwarte drzwi, skoro można wejść oknem? ;P

A tak na serio, to ostatmnio przyszło mi do głowy zrobienie małego serwerka do domowej sieci komputerowej, chodzi mi o to, żeby mój prywatny komp nie musiał być włączony przez 24 godziny na dobę, gdy już założe stałkę (jestem ciągle modemowcem ;). Chodzi o mi głownie o to, żeby można było za pomocą takiego serwerka ściągać rózne pliki za pomocą sieci p2p, p2m, ftp, żeby dzielił neta na jakieś dwa, góra trzy komputery i dodatkowo udostępniał im miejsce na jakieś pliki.

Zależałoby mi też na możliwości sterowania takim serwerkiem z innego kompa w tej sieci, bez konieczności przełączania monitora i klawiatury. Mógłbym zrobić coś takiego?

I teraz odnośnie wymagań sprzętowych. Mam w domu jednego kompletnego P166 i prawie kompletnego Pentium 166 MMX, który został po tym, jak moja siostra dostała nowego (starego) kompa. ;) Któryś z nich będzie się nadawał, czy będę musiał złożyć jakiegoś PII?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Fedorze do odpalenie instalatora potrzeba bodajże 64 ramu. Jeżeli ten P166 tyle ma, to możnaby spróbować. oczywiście wyłączając środowiska, jakimi są gnome i kde. Polecałbym jakiegoś fluxboxa lub icewm (oraz pochodne).

Oczywiście ściągać na nim pliki można (uzależnione tylko od wielkości dysku), a łącząc się z nim lokalnie poprzez ssh można - nie trzeba nic dodatkowo do niego podpinać ;)

Podział łącza, jak można się domyśleć również można zrobić - wszystko było/jest na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

166 MHz w zupełności wystarczy na potrzeby takiego małego, domowego serwerka. Co do RAMu to 64 MB wydaje się względnym minimum (i to nie tylko z uwagi na instalatora, bo go można przeciez uruchomić w tyrbie tekstowym), ale z uwagi na konstrukcje systemu, który głównie i w piwrwszej kolejności korzysta z pamięci RAM a (ewentualnie) dopiero później zpaisuje sobie na partycji wymiany. A poza w sieci domowej to aż się prosi postawienie serwera proxy, więc RAM jest rzczą dość potrzebną. Dokupienie ewentalnie brakujących kości starego RAMu to grosze, np. na allegro, więc nie ma potrzeby oszczędzać w tej matrii.

Dla uściślenia (i ułatwienia szukania Ci w necie) podaj kilka terminów/nazw które ci się przydadzą:

- iptables i maskarada - za pomocą tego ustawisz firewalla oraz przekierowywanie pakietów (udostępnianie netu do sieci lokalnej)

- mldonkey - klient wielu sieci P2P, posiada możliwość sterownaia zdalnego przez WWW, ssh (lub telneta bodajże - nie pamiętam)

- samba - umożliwi ci udostępnianie plików i drukarek w sieci dla windowsów, oraz tak jak wspomniałeś zapisa plików na serwerze

- ssh - najlepszy sposób sterowania, choć dla nowicjuszy troszke trudny (otrzymujesz samą konsole). alternatywą może być webmin (sterujesz kompem przez swoją przeglądarke).

- squid - to już dodałem od siebie ;) to jest wspomniany przezemnie wcześniej serwer proxy. dzięki niemu przyspieszysz ściąganie stron, oraz zaoszczędzisz download (szczególnie ważne jeżeli masz limity, jak np. w neostradzie).

 

W sumie troszeczke tego jest i dla początkującego to będize prawdziwa mordęga (wiem, bo sam to przeżywałem) dlatego moim zdaniem powinieneś zaopatrzyć się w pomoć jakiegoś kolegi który się na tym zna :) ale nie ma rzeczy nie możliwych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbym prosić o jakąś informację na temat tego ssh? Tzn. chodzi mo jakiś tekst, który mówiłby o sterowniu czymś takim w praktyce, podstawowe polecenia itp. ;) Chciałbym zacząć o tym czytać, zanim się za to zabiorę w prajktycze, żeby dysponować jakąś teoretyczną wiedzą. ;)

Zresztą to samo dotyczy pozostałych programów, o których wspominałeś. ;)

A jeśli chodzi o RAMy, to jest najmniejszy problem. ;) Gorzej będzie ze skombuinowaniem odpowiednio duzego dysku twardego, ale nawet to można załatwić. ;)

I jeszcze jednop, ten P166 ma na płycie wejścia USB. Dałoby się skonfigurować kluczyk bluetooth, żeby mógł udostępniać Internet dla urządzeń moblinych, np. notebooka? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, wielkie dzięki, poczytam trochę o tym. ;)

A jeszcze tak wokół tematu pamięci. Mam trochę SIMów 16 MB, więć 64 MB spokojnie wepchnę do tego komp.a Są również dwa sloty DIMM, ale z nimi mam pewien problem. Mianowicie nie wiem jakie pamięci mają tam wejść, dla próby chciałem włożyć jeden moduł 16 MB. Wcięcia na płytce niby pasują do slota, ale nie mogę zamknąć zatrzasków, zsą za nisko żeby złapać tą płytkę za te szczeliny po bokach.

Jedyne co przychodzi mi do głowy, to że musiał być jakiś inny standard gniazda. Mogę kupić gdzieś taką pamięć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...