Skocz do zawartości

Systemy plikow w Linuxie.Jaki syestem plikow /zalety i wady/


Hadron

Rekomendowane odpowiedzi

Systemy plikow w (_linuxie_ → Linuksie) ORT.Jaki syestem plikow /zalety i wady/

Chcac zainstalowac nowa FC2 juz niebawem i chcialem sie dowiedziec cos wiecej na temat systemow plikow pod linux /zalety i wady/ (dotychczas uzywam ext3) .

Dzieki za informacje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zamiar używać SELinux, to jfs i reiser 3.6 odpada - nie obsługują rozszerzonych atrybutów xattr. Jedyne co Ci zostaje to ext2/ext3 lub xfs (no chyba, że jakimś cudem zdążą włączyć do jądra reiser4 lub spatchują zwykłego reisera). Ja się chyba przesiądę na xfs - ponoć jest szybki, a jeszcze nie miałem okazji wypróbować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytałem ten wątek i do odzyskiwania tablicy partycji najbardziej nadawał sie parted. Kiedyś pod win2k usunąłem partycję ext2, a ten mi ją ładnie skasował wraz z resztą, która była po niej - myślałem, że 60GB muzyki i filmów pójdzie w plecy.

 

Próbowałem odzyskać dane przy użyciu Partition Magic, ale nie znajdował mi wszystkich :? (jedna była na ntfs, a druga na jfs) Ha, jeszcze w sprawie tego programu - PM też mi kilka razy usunął większośc partycji - jeśli ma się na dysku partycje niewindowsowe, to lepiej go nie używać. Twierdził, że jest błędna tablica partycji i że potrafi ją łatwo naprawić :wink: (później okazało się, że nie pasował mu swap na końcu dysku - usunięcie i ponowne jego założenie przy użyciu parted rozwiązało problem).

 

Odnośnie parted jest jeden mankament, a właściwie dwa - parted znajdzie wszystkie partycje, jeśli poda mu się mniej więcej miejsce startu i stopu - dobrze jest więc mieć gdzieś zapisaną tablicę partycji (można sobie spisać to co poda parted lub użyć PartInNT.exe (jest wraz z PM)). Ja używałem wersji 1.6.6 - może to się zmieniło na lepsze, bo już jest 1.6.11.

 

Drugi 'mankament' to to, że wszystko trzeba wpisywać z 'palucha' :wink:

 

Aha, jeśli nazwy partycji są nie są ułożone w odpowiedniej kolejności, to można to naprawić linuksowym fdiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemy plikow w (_linuxie_ → Linuksie) ORT.Jaki syestem plikow /zalety i wady/  

Chcac zainstalowac nowa FC2 juz niebawem i chcialem sie dowiedziec cos wiecej na temat systemow plikow pod linux /zalety i wady/ (dotychczas uzywam ext3) .

Dzieki za informacje :D

tylko reiserFS :mrgreen:

 

szybki, bezpieczny - poprostu piękny 8)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem Mandrake 10(nie mogąc doczekać się Fedorki :> ) na ReiserFS i muszę powiedzieć ,że ten system plików zainponował mi :) Jego szybkość jest fenomenalna(choć zapewnie są szybsze :>), odzyskiwanie danych po restartach ok :) i jeszcze szybkość, upps.. to już było:) Serdecznie polecam ReiserFS'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko reiserFS :mrgreen:

 

szybki, bezpieczny - poprostu piękny 8)

A ten znow swoje :PMarcyr zrob nowa ankiete z rownie stronniczymi odpowiedziami do wyboru jak w przypadku windows managerow :P

 

A powaznie to jednak tym razem musze sie z Toba zgodzic :) Mialem jakis czas MDK na reiserfs i musze przyznac, ze opad szczeki gwarantowany :) Fedore mam niestety na ext3, bo jak instalowalem to nie wiedzialem, ze sie da na reiser :( Co to mialem jeszcze napisac? Aha, ext3 suxx :)

 

Pozdrawiam, Doriath

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...