Skocz do zawartości

I znowu montowanie partycji


Arukard

Rekomendowane odpowiedzi

Mam juz zamontowana partycje windy ale moge zapisywac tylko jako root chyba ze odmontuje partycje z poziomu roota i zamontuje jako zwykly uzytkownik.Probowalem dac prawa uzytkowniikowi poleceniem chmod ale nie dziala(operacja niedozwolona)

. Mam pytanie jakie dodac w opcje w pliku fstab by za kazdym razem gdy uruchomie FC1 nie musiec powtarzac montowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz zamontowana partycje windy ale moge zapisywac tylko jako root chyba ze odmontuje partycje z poziomu roota i zamontuje jako zwykly uzytkownik.

Zainteresuj sie parameterem umask, ewentualnie uid i gid (man mount). Dla jąder z serii 2.6 są jeszcze dmask i fmask (nie trzeba używać wtedy showexec).

Mam pytanie jakie dodac w opcje w pliku fstab by za kazdym razem gdy uruchomie FC1  nie musiec powtarzac montowania?

Nie używasz w /etc/fstab przypadkiem parametru noauto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz zamontowana partycje windy ale moge zapisywac tylko jako root chyba ze odmontuje partycje z poziomu roota i zamontuje jako zwykly uzytkownik.Probowalem dac prawa uzytkowniikowi poleceniem chmod ale nie dziala(operacja niedozwolona)

. Mam pytanie jakie dodac w opcje w pliku fstab by za kazdym razem gdy uruchomie FC1  nie musiec powtarzac montowania?

 

oprócz tego co Ci powiedział gajownik (lepiej poszukaj tych wiadomości - na pewno się przydadzą ;0) pokaże Ci przykładowy wpis podmontowanej partycji ntfs:

/dev/hda5   /mnt/zupa   ntfs   auto,users,iocharset=iso8859-2,noexec,ro umask=0 0 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie partycji w FAT:

 

/dev/hda1 /mnt/win_c vfat codepage=852,iocharset=iso8859-2,rw,umask=000,uid=0,gid=0

 

Montowanie partycji w NTFS:

 

/dev/hda1 /mnt/win_c ntfs ro,umask=000 0 0

 

"hda1" Chyba wiesz jak w (_linuxie_ → Linuksie) ORT oznacza sie partycje załurzmy ze tak.

 

/mnt/win_c - to po prostu win_c to nazwa katalogu w /mnt gdzie montujemy partycje windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jak mam zamontowac partycję Fat 32 w Fedorze 2 ? Siedzę na KDE i wyskakuje mo coś takiego:

 

[root@localhost macio]# /dev/hda1 /mnt/win_c vfat codepage=852,iocharset=iso8859-2,rw,umask=000,uid=0,gid=0

bash: /dev/hda1: Brak dostępu

 

Co mam zrobić ?

 

O i jeszcze jedno. Mam plik .rpm i gdy na niego klikam wyskakuje mi coś takiego "Brak praw do odczytu file:/home/macio/Desktop/Soft/superkaramba-0.33+patch-1.i386.rpm" co to ma znaczyć? i co z tym zrobić?

:?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam zamontowac partycję Fat 32 w Fedorze 2 ? Siedzę na KDE i wyskakuje mo coś takiego:

 

[root@localhost macio]# /dev/hda1 /mnt/win_c vfat codepage=852,iocharset=iso8859-2,rw,umask=000,uid=0,gid=0

bash: /dev/hda1: Brak dostępu

Nie wpisałeś na początku mount, a przed typem partycji nie podałes -t. Nie lepiej wpisać to do /etc/fstab? Ja mam coś takiego:

/dev/hda1   /mnt/FreeDOS vfat noauto,user,quiet,rw,uid=0,gid=100,dmask=0002,fmask=0113,utf8,nodev,noexec,nosuid  0 0 

iocharset=iso8859-2 pod Fedorą nie działa, bo jest inne kodowanie. Gid ustawiłem dla grupy users. Zamiast umask dałem dmask i fmask - można lepiej ustalić prawa plików, bo katalogom można dać +x, a plikom -x :-) W sumie jak jest parametr users to parametry nodev,nosuid można pominąć, ale przezorny zawsze ubezpieczony ;-)

O i jeszcze jedno. Mam plik .rpm i gdy na niego klikam wyskakuje mi coś takiego "Brak praw do odczytu file:/home/macio/Desktop/Soft/superkaramba-0.33+patch-1.i386.rpm" co to ma znaczyć? i co z tym zrobić?

:?:

A jakie ma te prawa odczytu? Zresztą najlepiej instalować wszystko pod konsolą - jeśli nie chcesz pamiętać parametrów, to użyj do tego mc - wchodzisz do paczki i wciskasz install :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc próbowałem tak jak tu macie wypisane ale nic nie szło. Udało mi się zamontować partycje w następujący sposób:

1) Najpierw w /mnt tworzę katalog win_c i win_d

Odpalam konsole t trybie root i wpisuję

mount /dev/hda1 /mnt/win_c

mount /dev/hda5 /mnt/win_d

gdzie hda1 i hda5 to partycje fat i wszystko dziiała. Musze coś jeszcze wyczaic jak by to zrobic żeby przy ponownym uruchomieniu kompa samo się to dodawało bo jak wyłącze i włączę kompa to muszę ponownie wpisac w konsoli mount /dev/hda1 /mnt/win_c

. W pliku /etc/fstab wpisuję na samym dole /dev/hda1 /mnt/wind_c fat auto 0 0 ale to nic nie daje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie hda1 i hda5 to partycje fat i wszystko dziiała.

fat16 czy fat32?

Musze coś jeszcze wyczaic jak by to zrobic żeby przy ponownym uruchomieniu kompa samo się to dodawało bo jak wyłącze i włączę kompa to muszę ponownie wpisac w konsoli mount /dev/hda1 /mnt/win_c

To co podałem wyżej będzie działać, jeśli zamiast noauto wpisze się auto (oczywiście trzeba ustalić odpowiedni punkt montowania). fmask i dmask działają tylko na jądrach 2.6

W pliku /etc/fstab wpisuję na samym dole /dev/hda1 /mnt/wind_c fat auto 0 0 ale to nic nie daje :(

Nie fat, ale vfat fla fat32 lub msdos dla fat16. Aha, po ostaniej linijce w /etc/fstab powinien być enter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

blech ludziska pomocy :P zainstalowalem fedorke 2 i ... w mnt pusto (no (_oprucz_ → oprócz) ORT cdrom i flop'a ) wpisuje te podane przez was wyzej komendy ..ale nadal pusto

mam dwie partycje fat32

dobra doszedłem do tego ze : 1 parycja sie montuje..ale znou nie atomatycznie ..wiec to se puzniej zrobie, za to z druga partycja mam problemy ogromne !

 

[root@awatar100 pawel]# mount -vfat /dev/hda1 /mnt/win_d

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/hda1,

or too many mounted file systems

(aren't you trying to mount an extended partition,

instead of some logical partition inside?)

[root@awatar100 pawel]# mount /dev/hda1 /mnt/win_d

mount: error while guessing filesystem type

mount: you must specify the filesystem type

 

 

???????????????????? :shock: :shock: :shock: HELP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...