Skocz do zawartości

quota


seno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałem na fedorze zrobic dla (_urzytkownik_ → użytkownik) ORTów ogranicznia ilosci miejsca. Zainstalowałem pakiet quota(pakiet z dystrybucji). Nastepnie zrobiłem według tego jak opisuje wiekszosc stron znalezionych na google na ten temat. Wyedytowałe /etc/fstab i dodałem wspisy:

 


LABEL=/                 /                       ext3    defaults,usrquota,grpquota        1 1

LABEL=/boot             /boot                   ext3    defaults,usrquota,grpquota        1 1

 

Utworzyłem na obu partycjach pliki quota.user i quota.group. Dodałem skrypt sprawdzający i startujący quota do pliku /etc/rc.d/rc.local:


if [ -x /sbin/quotacheck ]



       then

             echo "Sprawdzam quote. Czekaj..."



             /sbin/quotacheck -avug



             echo " Koniec sprawdzania."



       fi





       if [ -x /sbin/quotaon ]



       then



            echo "Wlaczam quote."



            /sbin/quotaon -avug



       fi

 

Niestety quota nie działa. Po wydaniu polaecenia quote dostaje komunikat:

quota: Quota file not found or has wrong format.

Natomiast jak wydaje polecenie: quotacheck -avug pojawia się:

quotacheck: WARNING - Quotafile //quota.user was probably truncated. Can't save quota settings...

quotacheck: WARNING - Quotafile //quota.group was probably truncated. Can't save quota settings...

quotacheck: Cannot remount filesystem mounted on / read-only so counted values might not be right.

Please stop all programs writing to filesystem or use -m flag to force checking.

quotacheck: Cannot remount filesystem mounted on /boot read-only so counted values might not be right.

Please stop all programs writing to filesystem or use -m flag to force checking.

Moze ktoś z Was miał taki problem i wie co z tym zrobić. Quota jest wkompilowania w jądro, ale nie wiem czemu wyrzuca takie błedy. Urzywam Fedory 1. Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Sebek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...