Skocz do zawartości

Przeładowanie Grub'a


asiek

Rekomendowane odpowiedzi

Jezeli chodzi o (_linuxa_ → Linuksa) ORT to poznałam go głównie na uczelnie teraz musiałam sie z nim zmierzyć w domku i tu sie pojawił problem. Po instalacji trzeciego systemu (XP, potem Fedora, a teraz Win2003) ładują sie tylko 2003 i xp, wiem ze instalacja windowsa 2003 zmienila mbr'a. Czytałam wiele różnych rozmów na pokrewne tematy i wszyscy pisza ze nalezy przeładować GRAB'a. Moje pytanie:

posiadaja tylko płytki Fedory3 jak to dokładnie zrobic? Podejrzewam ze w trybie rescue, ale co dokładnie wpisać?

Trochę nie rozumiem tego przeładowywania bo przeciez GRUB znajduje sie na dyskach z linuxem i chyba nie pod windom. Poza tym kiedyś (niestety nie moge juz znależć tej strony) natknełam sie na necie, na opis instalacji 3 systemów i tam kopiowano plik pod windowsa i dopisywano linijke w boot.ini. Czy w takim wypadku mimo wszystko musze przeładowywac GRUB'a?? i gdzie??

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chroot /mnt/sysimage

To polecenie "przeniesie" Cię na Twój właściwy system operacyjny, który chwilowo jest podmontowany w wyżej wymienionym katalogu.

grub-install /dev/hda

To nadpisze Ci Main Boot Record i wsadzi tam GRUBa. Ten bootmanager pozwoli Ci na bootowanie w Windowsów i Linuksa. Można stwierdzić, że to bezpieczne.

 

Najtrudniejszy przypadek zaistnieje, jeśli masz któregoś z Windowsów na oddzielnym dysku twardym, wtedy trzeba oszukać Windows mapowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie ->

To nadpisze Ci Main Boot Record i wsadzi tam GRUBa. Ten bootmanager pozwoli Ci na bootowanie w Windowsów i Linuksa. Można stwierdzić, że to bezpieczne

 

niestety to nadpisuje mbra na windowsie i nie działa mi zaden windows dlatego nie moge tak zrobic.

Teraz juz wiem ze musze zapisac gruba na partycji (_linuxa_ → Linuksa) ORT. I zmienic boot.ini (wczesniej przeniesc plik utrworzony pod linuxem na win'de)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety to nadpisuje mbra na windowsie i nie działa mi zaden windows dlatego nie moge tak zrobic.

Możesz. Trzeba tylko odpowieni wyedytowac /etc/grub.conf

Teraz juz wiem ze musze zapisac gruba na partycji (_linuxa_ → Linuksa) ORT. I zmienic boot.ini (wczesniej przeniesc plik utrworzony pod linuxem na win'de)

Strata czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety to nadpisuje mbra na windowsie i nie działa mi zaden windows dlatego nie moge tak zrobic.

Teraz juz wiem ze musze zapisac gruba na partycji (_linuxa_ → Linuksa) ORT. I zmienic boot.ini (wczesniej przeniesc plik utrworzony pod linuxem na win'de)

nie wstyd ci takich bzdur wypisywac? szkoda ci czasu na przestudiowanie handbooka do gruba? lol

popatrz na przykladowy grub.conf (moj wlasny napisany na kolanie)

#config
timeout 30
default 0
fallback 1

#Gentoo 2005.0
title Gentoo Linux (2005.0 stage1)
root (hd0,2) #dla pierwszego dysku(0) i 3 partycji(2)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda3 vga=0x318
#initrd /initrd.img

# For booting Windows NT or Windows95
title Windows XP SP2
rootnoverify (hd0,0) #dla pierwszego dysku(0) i pierwszej partycji(0)
makeactive
chainloader  +1

 

dodajesz te linijki o windowsie i tyle. teraz kiedy wpiszesz 'grub-install /dev/hda' przy bootowaniu systemu zobaczysz menu z linuxem i windowsem. wstyd zadawac takie pytania szczegolnie ze problem byl poruszany na tym i innych forach tysiace razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...