Skocz do zawartości

Atrybuty Katalogu


Rekomendowane odpowiedzi

Czy wie ktoś może, jak zrobić, żeby istniał sobie katalog, który zwykły użytkownik nie może usunąć, a ma możliwość otwarcia i zapisu tego, co jest wewnątrz (coś jak /tmp)?

 

Chciałem sobie po protu w sambie umieścić taki katalog dla innych, żeby mogli mi pliki do niego zapisywać, a /tmp mi nie pasuje.

 

edit

 

A jeszcze pytanko, jak ustawić maksymalną wielkość danych, które mogą zostać w nim umieszczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zabrać praw zapisu do katalogu wyżej a temu je nadać, wtedy pewnie nie będzie jego można usunąć :]

Niestety tak się nie dzieje :) Ten nadrzędny katakog w tym przypadku to /var.

 

Za quotę dziękuję :)

 

Pozdrawiam!

 

*** edit ***

 

Przepraszam, dzieje się :D Omyłkowo musiałem mieć włączony terminal roota :)

 

*** edit2 ***

 

Poczytałem i zawiodłem się. Z tego co rozumiem to quota ogranicza jedynie uzytkownika, a ja potrzebuję po prostu ograniczyć jeden katalog, dostępny wszystkim do odczytu i zapisu, docelowo przeznaczony dla użytkowników innych komputerów w sieci (chcę się ubezpieczyć przed złośliwcem, który może zapchać mi dysk, wrzucając do tego katalogu tyle plików, az mi się miejsce skończy :) )

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem i zawiodłem się. Z tego co rozumiem to quota ogranicza jedynie uzytkownika, a ja potrzebuję po prostu ograniczyć jeden katalog, dostępny wszystkim do odczytu i zapisu, docelowo przeznaczony dla użytkowników innych komputerów w sieci (chcę się ubezpieczyć przed złośliwcem, który może zapchać mi dysk, wrzucając do tego katalogu tyle plików, az mi się miejsce skończy :) )

A jakby tak założyć nowego usera (samba or sth) i na niego założyć quote, a później userzy by pliki wrzucali do jego domowego. Następnie założyć na ten domowy chmoda bądz chown'a, aby zwykły user mógł się na niego do plików dostać. To by Cię nie satysfakcjonowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz na myśli pisząc "(samba or sth)" (ja tam tylko umiem zwykłego usera tworzyć :P )

Po sth miało być jeszcze that :P

sth -> something

Czyli nazwa samba lub coś takiego, bo nie wiem czy przypadkiem samba nie tworzy sobie usera sama o takiej nazwie :unsure:

Ja sobie zrobiłem osobnych userów do torrenta i amula, i w końcu jakoś moge te pliki ogarnać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś może, jak zrobić, żeby istniał sobie katalog, który zwykły użytkownik nie może usunąć, a ma możliwość otwarcia i zapisu tego, co jest wewnątrz (coś jak /tmp)?

nie wiem czy o to chodzi, ale /tmp ma nałożony "sticky bit", który ustawiasz tak:

 

chmod +t nazwa_katalogu

 

a jesli chodzi o sambe, to przez ustawienie odpowiednich atrybutów powodujesz, że można zapisać ale nie można zmazać, a to jest o wiele prostsze np:

 

create mode = 0555

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzęki mynus :) już na to patrzyłem i nie zauważyłem żadnej róznicy. Niemniej to już gra B)

 

 

Podążyłem za tą instrukcją, pomijając w obawie umieszczenie tego małego skryptu, ponieważ w rc.sysinit już było coś związane z quotą, ale jakby uśpione. Po restarcie dodaniu usrquota do fstab i restacie systemu to coś się obudziło i wyrzuciło błąd (nie zdążyłem zapamiętać). Spróbowałem odpalić edquota, ale

 

edquota: Pliku limitów nie znaleziono lub ma zły format.
Nie wykryto systemów plików z limitami.

 

Oczywiście wedle instrukcji przed restartem stworzyłem plik quota.user w głównym systemie plików.

 

*** edit ***

 

Ten błąd to

 

quotaon: Nie można znaleźć pliku limitów na / [/dev/hda3], aby włączyć/wyłączyćlimity.

 

*** edit2 ***

 

Nawet pod dodaniu tego mini-skryptu do rc.local jest to samo. Może coś nie tak z moim fstab...?

 

LABEL=/                 /                       ext3    defaults,usrquota        1 1
LABEL=/boot             /boot                   ext3    defaults        1 2
none                    /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
none                    /proc                   proc    defaults        0 0
none                    /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
/dev/hda5               swap                    swap    defaults        0 0
/dev/hda1  /mnt/C      vfat user,codepage=1250,iocharset=utf8,rw,umask=0,uid=0,gid=0
/dev/hda6  /mnt/D      vfat user,codepage=852,iocharset=utf8,rw,umask=0,uid=0,gid=0
/dev/hda7  /mnt/E      vfat user,codepage=1250,iocharset=utf8,rw,umask=0,uid=0,gid=0
/dev/hda8  /mnt/F      vfat user,codepage=852,iocharset=utf8,rw,umask=0,uid=0,gid=0
/dev/hda11  /mnt/hda11  ext3    defaults    
# user,codepage=852,iocharset=utf8,rw,umask=0,uid=0,gid=0
/dev/hda10  /mnt/hda10  ext3  defaults
#user,codepage=852,iocharset=utf8,rw,umask=0,uid=0,gid=0
#/dev/hdc                /media/cdrecorder       auto    pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,ro,exec,noauto,managed 0 0

/dev/hdc      /media/cdrom    auto    pamconsole,user,noauto,exec,ro,managed 0 0
/dev/hdb  /media/cdrecorder      auto    pamconsole,user,noauto,exec,ro,managed 0 0
#/dev/hdb               /media/cdrecorder      auto    pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,ro,exec,noauto,managed 0 0
#/dev/hdc                /media/cdrom            auto    pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,ro,exec,noauto,managed 0 0
#/dev/hdb                /media/cdrecorder       auto    pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,ro,exec,noauto,managed 0 0
/dev/fd0                /media/floppy           auto    pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,exec,noauto,managed 0 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...