Skocz do zawartości

Raid ) A Partycjonowanie Przy Instalacji


ARThe

Rekomendowane odpowiedzi

Na poczatek napisze ze jestem poczatkujacym uzytkownikiem (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

 

Mam dwa dyski w tablicy raid 0.

Na dysku jest juz zainstalowany WinXP

Dysk jest podzielony na 3 partycje

 

Przy instalacji Fedora Core 4 jak dochodzi do partycjonowania, wybieram opcje partycjonowanie reczne to wyskakuje mi taka informacja

 

------

Tablica partycji w urzadzeniu sda jest uszkodzona. Aby utworzyc nowe partycje, należy ja zainicjowac co spowoduje utrate wszystkich danych na tym dysku.

 

Operacja ta zmienie wszystkie wczesniejsze decyzje dotyczace tego, ktore dyski maja zostac pominiete.

 

Czy chcesz zainicializowac ten dysk, usuwajac wszystkie dane?

 

do wyboru jest TAK i NIE

-------

 

co mam z tym zrobic. :(

Stworzylem partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT w Partition Magic 7 ale to tez nic nie dzialo.

Utrata danych z WinXP raczej nie wchodzi w gre

 

za pomoc z gory dzieki

dysk je

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa dyski w tablicy raid 0.

W 99% masz pewnie fakeraid → http://linuxmafia.com/faq/Hardware/sata.html#fakeraid

 

Do takiego sprzętu raczej nie ma sterowników. Masz trzy możliwości:

- wywalić Windowsa i zainstalować GNU/Linuksa na software'owym raidzie

- dokupić dysk dla Fedory

- wywalić tego fakeraida

- poszukać w necie info na temat dmraid

Stworzylem partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT w Partition Magic 7

Niezbyt dobry sposób. PM nie stworzy Ci partycji z nowymi funkcjami i możliwościami jakie oferuje ext3. Lepiej uzyc do tego GNU/Linuksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

hmmm jeszcze mam pytanie natury sprzetowej czy to ze jest to tzw. fakeraid powoduje ze nie odczuwamy zadnej roznicy podczas pracy?? chodzi mi o transfery, bo skoro to jest raid tworzony przez BIOS (o ile dobrze zrozumiałem z http://linux.yyz.us/sata/faq-sata-raid.html ) a nie sprzet to tworzenie macierzy mija sie z celem???

 

aha, jeszcze jedno, jesli zrobie backup i wywale ten RAID (tzn podepne dyski w normalnym trybie ale do tego samego kontrolera) to czy to rozwiaze problem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakeraid powoduje ze nie odczuwamy zadnej roznicy podczas pracy??

Różnica jest (szybsze transfery albo większe bezpieczeństwo w zależności od trybu pracy macierzy). Od prawdziwego RAID-u różni się to sposobem obsługi takiej macierzy. W hardware'owych robi wszystko sprzęt, a w przypadku fakeraid robi to system operacyjny.

 

Różnica też jest w cenie → http://www.alstor.com.pl/pl/katalog/ic=639 Prawdziwy RAID (np firmy 3Ware) trochę więcej kosztuje ;-) Otrzymujemy wtedy większą stabilność oraz mniejsze obciążenie procesora.

 

Problem jest w tym, że ten software'owy robiony przez BIOS nie jest kompatybilny z software'owym robionym przez Linuksa. W przypadku niektórych chipsetów można wykorzystac dmraid (jaka jeste tego wydajność - nie wiem).

aha, jeszcze jedno, jesli zrobie backup i wywale ten RAID (tzn podepne dyski w normalnym trybie ale do tego samego kontrolera) to czy to rozwiaze problem???

Jest to jedno z rozwiązań. Możesz wtedy założyć software'owy RAID oferowany przez Linuksa, ale Windows na tym nie pójdzie ;-) Nie jestem pewien, ale chyba nawet nie trzeba zaznaczać całych dysków pod RAID. Można wtedy zostawić wolną partycję dla systemu z Redmont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...