Skocz do zawartości

Bootowanie Fedora Core4 Z Nt Bootloader


Kafar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam- na wstępie od razu, że jestem początkujący. W moich experymentach i częstych zmianach sprzętu często potrzebuje przeinstalowywać systemy Microsoftu i nie usmiecha mi się jednocześnie przywracanie GRUBa Fedory 4.

Mam dysk SATA podpięty do kontrolera na PCI- partycje wyglądają następująco:

C: Win98

D,E,F: Partycje na dane FAT32

G: WXP PRO SP2 PL

H: Ext2 Fedora Core 4

I: SWAP

Przy instalacji i wskazaniu na partycję H Fedora wykrywa ją jako sda9 ale przy starcie systemu katalog root ma takie parametry (hd0,8). Wcześniej na normalnym dysku IDE próbowałem to samo z Mandrakem9. Wypróbowałem chyba z 7 wersji polecenia:

dd if=/dev/sda9 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1

mcopy /bootsect.lnx a:

i za każdym razem w powstałym pliku dostaje 512 razy wypisany znak "kropka", a w przypadku Mandrake'a jest to jakiś inny dziwny znak.

Co ciekawe- fragment bootsectora XP i 98 bez problemu znalazł się w tym pliku.

W necie wszystkim jakoś to wychodzi bez żadnych problemów. Co robie nie tak??

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak powiem -nt bootloader to wcale nie jest taki nt. Masz na c: win98, znajdż tam plik "boot.ini" masz tam config bootadla windy. Po wywaleniu xp z d: zoslanie ci wpis o xp. Trzeba go wtedy ręcznie usunąć(ciekawostka).

Trzeba ten wpis chyba dodać do boot.ini tylko uważaj, robisz to na własą odpowiedzialność. A jeśbawisz sie w reinstalki, zainteresuj sie np. VMWare(działa na nt-kach i linuksie, nie pytaj i 98 i starsze i ME). Do połączenia (fachowo) /dev/sda2-4 możesz użyć Partition Magic(instaluj na xp), by zyskać miejsce na virtualne maszyny. Jeśli chodzi o VM na linuksie, to wiedz, że maszymy takie są "dyskożerne" (10gb od maszyny minimum[ok ileśGB na system + twoje dodatki + ok.1GB dla bezpieczeństwa]). Na razie ide spać. Siemka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest dosc prosta, polecam fajny programik BootPart:

http://www.winimage.com/bootpart.htm

na stronie projektu (na samym dole) jest rowniez opisane jak przeprowadzic cala operacje dla linuksa

 

ja postepowalem wedlug tego How-to:

http://www.tldp.org/HOWTO/Linux+NT-Loader.html

i wszystko u mnie dziala bez problemu,

 

Przy instalacji i wskazaniu na partycję H Fedora wykrywa ją jako sda9 ale przy starcie systemu katalog root ma takie parametry (hd0,8).

co do Twoich problemow to najprawdopodobniej popelniasz pewien blad, zakladam ze masz jeden dysk, wtedy sektory startowe linuksa znajduja sie na dysku ktory jest ustawiony jako aktywny (najczesciej C:) i z niego pownienes kopiowac do pliku przy pomocy dd

 

ako root (wejscie przy pomocy polecenia "su -") wydaj polecenie:

fdisk -l

na wydruku zobaczysz kolumne "Boot" a w niej gwiazdke, na dysk przy ktorym jest gwiazdka znajduje sie sektor startowy,

 

jak sobie nie poradzisz albo bedziesz mial problemy to napisz, wytlumacze dokladniej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że dodałem wpis z bootsect.lnx do boot.ini i mam pojęcie o wpisach tam zrobionych. Mój pęde do wiedzy nie pozwala mi na zabawe z żadnym VM Ware i programowymi bootloaderami.

A po cholerę Ci Windows? biggrin.gif

No comment- nic dzieje się od zaraz- trzeba trochę czasu na wprowadzenie nowego modelu auta i wycofanie starego ;)

I to że mam właśnie wszystko na jednym dysku bo mam będzie problemem. Lece spradzić to polecenie

fdisk -l

Ale w takim razie na jesli na dysku C bo on jest aktywny znajdują się sektory startowe to gdzie są sektory startowe winów?? Czy mieszczą się dalej niż w pierwszych 512bajtach??

ja postepowalem wedlug tego How-to:

http://www.tldp.org/HOWTO/Linux+NT-Loader.html

i wszystko u mnie dziala bez problemu,

Ja także postepowałem identycznie. Odezwe się z wynikami pracy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w takim razie na jesli na dysku C bo on jest aktywny znajdują się sektory startowe to gdzie są sektory startowe winów?? Czy mieszczą się dalej niż w pierwszych
oto chodzi ze sektory startowe linuksa nadpisuja sektor startowy windowsa, dlatego wlasnie doradza sie aby najpierw instalowac windowsa a potem linuksa, bo (_linuks_ → Linux) ORT jest w stanie poradzic sobie z menadzerowaniem bootowania innych systemow, natomiast windows domyslnie nie jest w stanie (ale z pomoca przychodzi wlasnie ten sprytny sposob z BootPart'em)

 

jezeli teraz (_linuks_ → Linux) ORT bootuje Ci systemy to bedziesz musial zrobic kopie rekordu startowego linuksa przy pomocy dd, a nastepnie odpalic winde w trybie ratunkowym i poleceniami 'fixmbr' i chyba 'bootfix' przywrocic sektor startowy windowsa, a nastepnie dopiero postepowac tak jak jest w powyzej przytoczonym how-to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem i ZONK!. Faktycznie przy dysku C była gwiazdka i zrzuciłem stamtąd te 512bajtów do pliku i teraz jak wybiore wiersz z nim to z powrotem wraca do menu NT Loadera a powinien do Gruba.

oto chodzi ze sektory startowe linuksa nadpisuja sektor startowy windowsa, dlatego wlasnie doradza sie aby najpierw instalowac windowsa a potem linuksa, bo (_linuks_ → Linux) ORT jest w stanie poradzic sobie z menadzerowaniem bootowania innych systemow

Tak właśnie było- najpierw W98, potem XP, potem partycje dla (_linuxa_ → Linuksa) ORT w PM i potem Linux.

jezeli teraz (_linuks_ → Linux) ORT bootuje Ci systemy to bedziesz musial zrobic kopie rekordu startowego linuksa przy pomocy dd, a nastepnie odpalic winde w trybie ratunkowym i poleceniami 'fixmbr' i chyba 'bootfix' przywrocic sektor startowy windowsa, a nastepnie dopiero postepowac tak jak jest w powyzej przytoczonym how-to

Kopia sekturu startowego (_linuxa_ → Linuksa) ORT- czyli te 512 bajtów z dysku C?? No więc to niz nie da.

Tak- zawsze przywracam sektory windowsa poleceniem fixmbr ale robie to używając płytki startowej XP. I jak to zrobie to już sie nie dostane do (_linuxa_ → Linuksa) ORT z moją wiedzą:(

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem i ZONK!. Faktycznie przy dysku C była gwiazdka i zrzuciłem stamtąd te 512bajtów do pliku i teraz jak wybiore wiersz z nim to z powrotem wraca do menu NT Loadera a powinien do Gruba.
teraz pytanie co dokladnie zrobiles, pytanie rowniez czy wczesniej odpalal sie grub? czy wgrales ten stworzony plik 512 bajtowy na dysk systemowy C do jakiegos katalogu? a w pliku boot.ini przy pozycji z linuksem wskazales na ten plik wraz ze sciezka dostepu? czy probowales robic to samo przy pomocy BootPart? a najlepiej jakbys opisal co krok po kroku robiles

 

Kopia sekturu startowego Linuksa - czyli te 512 bajtów z dysku C?? No więc to niz nie da.
tylko w ten sposob mozesz to zrobic (kopiujac plik z bootsektorem linuksa na dysk startowy - czyli dysk ktory przy starcie bedzie widzial NT loader), bo przy tym wszystkim chodzi o to zeby NT loader chodzil samodzielnie uruchamiajac wszystkie systemy (natomiast chcemy usunac GRUBA zeby odpalal sie tylko w przypadku startu linuksa)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak:

w konsoli terminala admina

dd if=/dev/sda1 of=/bootsect.lnx bs=512 count=1

mcopy /bootsect.lnx a:

Restarcik na 98/xp. Wgrałem bootsect.lnx z dyskietki na dysk C luzem i dodałem wpis do boot.ini:

C:\Bootsect.lnx="Linux Fedora Core 4"

i powinien sie po wybraniu tej lini GRUB pokazać, a on mi wraca do menu wyboru windowsów. Już sam nie wiem co jest nie tak.

Dzięki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no na oko to robisz wszystko dobrze, ale widze ze masz dysk SATA i zastanawiam sie czy jest on poprawnie obslugiwany przez NT loadera (niestety nie mam za duzego doswiadczenia z tymi dyskami), jeszcze wklej do postu co wypisza Ci polecenia:

# df -k 

oraz

# fdisk -l

bo moze trzeba rekord rozruchowy zgrac z innego dysku

 

EDIT:

teraz przyjrzalem sie jak to jest u mnie i widze ze ja zrobilem to przy pomocy BootPart'a, wiec podaj mi jeszcze jaki wydruk daje Ci spod windy BootPart:

> bootpart

to sprawdzimy jeszcze przy pomocy tego programiku cos da sie zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wydruki poleceń- coś KWrite nie może się Notepadem doagać:P

df -k:

System plików bl. 1K B użyte dostępne %uż. zamont. na

/dev/sda9 2155220 1648456 395516 81%

/dev/shm 257568 0 257568 0%

 

fdisk -l:

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80025280000 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 1 392 3148708+ b W95 FAT32

/dev/sda2 393 9729 74999452+ f W95 Ext'd (LBA)

/dev/sda5 393 2873 19928601 b W95 FAT32

/dev/sda6 2874 5354 19928601 b W95 FAT32

/dev/sda7 5355 7835 19928601 b W95 FAT32

/dev/sda8 7836 9402 12586896 7 HPFS/NTFS

/dev/sda9 9403 9679 2224971 83 Linux

/dev/sda10 9680 9729 401593+ 82 Linux swap / Solaris

 

bootpart:

Boot Partition 2.60 for WinNT/2K/XP ©1995-2005 G. Vollant ([email protected])

WEB : http://www.winimage.com and http://www.winimage.com/bootpart.htm

Add partition in the Windows NT/2000/XP Multi-boot loader

Run "bootpart /?" for more information

Physical number of disk 0 : e9f0a1ed

0 : C:* type=b (Win95 Fat32), size= 3148708 KB, Lba Pos=63

1 : C: type=f (Win95 XInt 13 extended), size= 74999452 KB, Lba Pos=6297480

2 : C: type=b (Win95 Fat32), size= 19928601 KB, Lba Pos=6297543

3 : C: type=5 (Extended), size= 19928632 KB, Lba Pos=46154745

4 : C: type=b (Win95 Fat32), size= 19928601 KB, Lba Pos=46154808

5 : C: type=5 (Extended), size= 19928632 KB, Lba Pos=86012010

6 : C: type=b (Win95 Fat32), size= 19928601 KB, Lba Pos=86012073

7 : C: type=5 (Extended), size= 12586927 KB, Lba Pos=125869275

8 : C: type=7 (HPFS/NTFS), size= 12586896 KB, Lba Pos=125869338

9 : C: type=5 (Extended), size= 2225002 KB, Lba Pos=151043130

10 : C: type=83 (Linux native), size= 2224971 KB, Lba Pos=151043193

11 : C: type=5 (Extended), size= 401625 KB, Lba Pos=155493135

12 : C: type=82 (Linux swap), size= 401593 KB, Lba Pos=155493198

 

Sam interfejs SATA nie sprawia problemu: gorzej z kontrolerem na PCI- u sąsiada gdy SATA już jest w mostku południowym i w głównym biosie wszystko miodzio. U mnie W98 wykrył kontroler ale przy pierwszym uruchomieniu sie zawiesił więc zainstalowałem go na innym kompie i na sztywno stery do kontrolera i chodzi, WXP poprosił o dyskietke ze sterownikami i ruszył z kopyta, a Fedora4 najlepiej bo nic nie chciała- od razu wszystko zaskoczyło. Na jesień szykuje AXP64bit więc coś powinno się na lepsze zmienić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszke masz zamotane z tymi partycjami, warto zebys przy nastepnym dzieleniu na partycje uwzglednil to ze (_linuks_ → Linux) ORT (katalog glowny / poniewaz jest u Ciebie startowy) powinien byc na partycji podstawowej (dawniej tylko z takiej partycji mogl sie bootowac) - u Ciebie jest na rozszerzonej, dla przykladu system Windows potrafi uruchamiac sie tylko z partycji podstawowej

 

to co opisalem powyzej potwierdza rowniez instrukcja do BootPart'a:

Note : Extended partitions (type 5) are the only partitions that can contain

other partitions. It's not useful to add extended partitions to the NT boot

menu !

dlatego wlasnie zgrywajac bootsector z dysku sda9 nie otrzymales pelnego sektora rozruchowego (czesc sektora pozostala przy wpisie partycji rozszerzonej ktora to najprawdopodobniej pownienes uruchamiac)

 

niestety takiej konfiguracji nigdy nie probowalem, zawsze partycje startowe systemow ustawialem jako podstawowe, wiec glowy sobie uciac nie dam, ale sprobuj w windzie wydac polecenie:

BOOTPART 9 BOOTLINUX1.BIN Fedora

lub:

BOOTPART 10 BOOTLINUX2.BIN Fedora

a nastepnie sprobuj zbootowac przy pomocy jednego i drugiego pliku,

 

raczej to pierwsze powinno zadzialac, bo tam powinien znajdowac sie sektor startowy dla linuksa,

 

wrrr... w trakcie pisania postu wylaczyli mi net na 5 godzin, odpowiedz powinna sie znalezc o wiele wczesniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zmiana partycji dla linuksa to żaden problem- są na końcu w Partition Magicu i zabawa z nimi nie wpływa mi na pozostałe partycje. Tylko kiedyś słyszałem że moga być problemy z dwoma partycjami podstawowymi na jednym dysku ale PM umozliwia takie coś- pytanie jest takie czy coś sobie nie namieszam przez taką zmianę??

Polecenia dopiero później sprawdze bo teraz robota goni.

Wiem że odcięcie neta nie jest miłą sprawą ale spokojnie mi się nigdzie nie śpieszy- mnie tu żadne terminy nie gonią- po prostu stawiam pierwsze kroki i czekają mnie liczne reinstalki z winami i chciałbym sobie trochę na przyszłość zycie ułatwić.

Dzięki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zmiana partycji dla linuksa to żaden problem- są na końcu w Partition Magicu i zabawa z nimi nie wpływa mi na pozostałe partycje. Tylko kiedyś słyszałem że moga być problemy z dwoma partycjami podstawowymi na jednym dysku
bujdy slyszales, to wlasnie z partycjami podstawowymi nie pownienes miec zadnych problemow, a co do Partition Magica to może sporo namieszać na innych partycjach rownież

 

polecalbym ci nastepujaca konfiguracje:

z tego co widze masz Win98 i WinXP i Linuksa na jednym dysku, a to determinuje partycje jakie mozesz zrobic,

partycji podstawowych moze byc na jednym dysku maksymalnie 4 (partycja rozszerzona rowniez sie tutaj sumuje)

poniewaz Win98 oraz WinXP musza byc na podstawowych (to odpadaja Ci 2 partyce podstawowe) bo inaczej w ogole ich nie uruchomisz, jedna partycje podstawowa na glowny katalog Linuksa, i na ostatniej partycji podstawowej tworzysz partycje rozszerzona a na niej tworzysz partycje logiczne (np. SWAP dla linuksa)

troszke naciagana ta konfiguracja, ale przynajmniej lepsza od tej ktora masz obecnie

 

PM umozliwia takie coś- pytanie jest takie czy coś sobie nie namieszam przez taką zmianę??
mozesz sporo namieszac, dlatego lepiej zrob kopie bezpieczenstwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecenia BootPart nic nie dały- komp się restartował po wybraniu tych pozycji przy starcie. wywaliłem te dwie końcowe partycje i zrobiłe na przed ostatniej logicznego SWAPa i na ostatniej podstawową Ext2 od razu w PM i nie powinno to mieć wpływu na to co teraz jest bo logicznie bawiłe sie przestrzenią dysku na samym jego końcu- poza tym od razu je na (_linuxowe_ → linuksowe) ORT ustawiałem więc te z windowsa i tak ich nie zobaczą- zresztą zaraz kompa uruchomie i ozbaczymy co się stanie- jesli wszystko w porządku to jutro zainstaluje Fedore i zobaczymy co wtedy będzie z tymi sektorami z podstawowej partycji. A jak sie cos stanie po restarcie to pewnie chwile na posty nie odpisze:P

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...