Skocz do zawartości

Bootowanie Fedora Core4 Z Nt Bootloader


Kafar

Rekomendowane odpowiedzi

Polecenia BootPart nic nie dały
no i juz wiem dzlaczego, podczas instalacji Fedory powinnes wybrac opcje instalacji bootsectora na partycji linuksowej w przeciwnym wypadku nie bedziesz mogl zczytac z danej partycji pelnego linuksowego sektora startowego czy to przez dd czy BootParta

 

w PM i nie powinno to mieć wpływu na to co teraz jest bo logicznie bawiłe sie przestrzenią dysku na samym jego końcu
ma ogromny wplyw na kazda z partycji, jezeli dokonujesz jakichkolwiek zmian na jednym dysku (na innym dysku nie mialoby wplywu), podczas zmian wielkosci, kolejnosci partycji itp uaktualniane sa wpisy w tabeli partycji na dysku i moze sie stac iz nagle komp przestanie widziec jakas partycje albo (gorzej) w wyniku bledu jakiejs operacji wpisze do tabeli dane niezgodne z rzeczywistoscia, ktore spowoduja uszkodzenie danych na dysku (np. wydasz polecenie formatowania partycji a oprocz partycji ktora chciales formatowac zostanie sforamtoowany kawalek innej, ten przyklad troche naciagany ale niektore operacje moga spowodowac analogiczny efekt)

 

ponadto PM obsluguje partycje linuksowe typu ext2 (pomimo ze sie chwali iz rowniez ext3 to jednak nie jest tak do konca) i dlatego jezeli chcesz miec bezpiecznego linuksa (np. ze wzgledu na niespodziewane wylaczenie pradu) to radzilbym w instalatorze sformatowac partycje na ext3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i juz wiem dzlaczego, podczas instalacji Fedory powinnes wybrac opcje instalacji bootsectora na partycji linuksowej w przeciwnym wypadku nie bedziesz mogl zczytac z danej partycji pelnego linuksowego sektora startowego czy to przez dd czy BootParta

Teraz to po ptokach bo rano instalke zrobiłem. Ale jeśli mozna prosić to jak to zrobić bo może na ten system plików ext3 sie skusze. Swapa nie ruszałem - dalej jest jako logiczny, a Fedora jest teraz na podstawowej- sda3, ale według Twoich przewidywań dd ani bootpart dalej nic nie zdziałały.

Win98 oraz WinXP musza byc na podstawowych

U mnie tylko 98 jest na podstawowej- XP jest na ostatniej logicznej i od zawsze mi tak chodził.

Co do PM- to sie przyzwyczaiłem- jeszcze mi nigdy krwi nie napsuł i zawsze wszystko działało- więcej problemów miałem z obsługą duzyżch dysków i partycji- wtedy to się cuda działy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to po ptokach bo rano instalke zrobiłem.
przepraszam, zupelnie zapomnialem o tym fakcie z zapisaniem sektora na partycji linuksowej (ja sie z tym meczylem ponad 1,5 roku temu albo i dluzej i do tej pory zadnej reinstalki nie robilem <odpukac> ;) ),

 

co do umieszczenia sektora startowego podczas instalacji to wybierasz to w tym samym oknie w ktorym wykrywa Ci inne systemy (i robi wpisy do gruba)

 

jezeli natomiast chodzi o formatowanie w ext3 to rowniez mozesz to zrobic podczas instalacji odznaczajac odpowiednie partycje do sformatowania

ewentualnie po instalacji mozesz zamienic ext2 na ext3 wlaczajac "dziennik", opis tutaj:

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...?showtopic=4860

 

U mnie tylko 98 jest na podstawowej- XP jest na ostatniej logicznej i od zawsze mi tak chodził.
ja tylko kiedys probowalem z win98 i sie przekonalem na wlasne oczy ze nie pojdzie z winXp nie prbowalem (tylko gdzies czytalem ze rowniez jego partycja systemowa musi byc jako podstawowa, ale z tego co piszesz wynika ze jednak nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęciłem 15 min i łopatologicznie przy instalowaniu zrobiłem ext3 i wsadziłam gruba na sda3 i i nic. Przy pierwszym starcie kompa wyświetlił się napis GRUB i nic sie nmie działo :( No to znowu DVD startowe XPka i fixmbr - później z bootpart dałem bootpart 3 bootlinux.bin Fedora i po wybraniu tego komp się ponownie uruchamia.

Physical number of disk 0 : e9f0a1ed

0 : C:* type=b (Win95 Fat32), size= 3148708 KB, Lba Pos=63

1 : C: type=f (Win95 XInt 13 extended), size= 72774450 KB, Lba Pos=6297480

2 : C: type=b (Win95 Fat32), size= 19928601 KB, Lba Pos=6297543

3 : C: type=5 (Extended), size= 19928632 KB, Lba Pos=46154745

4 : C: type=b (Win95 Fat32), size= 19928601 KB, Lba Pos=46154808

5 : C: type=5 (Extended), size= 19928632 KB, Lba Pos=86012010

6 : C: type=b (Win95 Fat32), size= 19928601 KB, Lba Pos=86012073

7 : C: type=5 (Extended), size= 12586927 KB, Lba Pos=125869275

8 : C: type=7 (HPFS/NTFS), size= 12586896 KB, Lba Pos=125869338

9 : C: type=5 (Extended), size= 401625 KB, Lba Pos=151043130

10 : C: type=82 (Linux swap), size= 401593 KB, Lba Pos=151043193

11 : C: type=83 (Linux native), size= 2225002 KB, Lba Pos=151846380

Daje jeszcze zrzut z bootpart.

Już nie mam siły do tego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łopatologicznie przy instalowaniu zrobiłem ext3 i wsadziłam gruba na sda3 i i nic.
zapytam na wszelki wypadek, w tym oknie:

http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/R...bootloader.html

zaznaczyles zeby zmienic miejsce dla bootloadera ("Configure advanced bootloader options" ew. po polsku to samo) i ustawiles na partycje linuksowa, ktora we wczesniejszym kroku:

http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/R...rtitioning.html

sformatowales?

 

później z bootpart dałem bootpart 3 bootlinux.bin
w twoim wypadku powinno byc:

bootpart 11 bootlinux.bin

3 - jest to (z tego co wkleiles z bootparta) jakas rozszerzona partycja FAT32

 

Już nie mam siły do tego.
spokojnie :) u moich 2 znajomych ten sposob zadzialal na SATA to i u Ciebie pojdzie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Umiesciłem GRUBa na sda3- czyli wczesniej utworzonej podstawowej partycji ext2 w PM i później razem ze SWAPEM sformatowanej. Nie zmieniałem kolejności dysków- bo taka opcja tam była. Punkt montowanie to / na sda3. I tu co gorsza (_wogóle_ → w ogóle) ORT mi linux nie zastartował. Po ponownym uruchomieniu wyświetlił się napis GRUB w lewym górnym rogu i tyle komp potrafił wykonać. Więc przyróciłem mbr i odpałiłem wpis bootparta z partycją 11 i jak to znowu wybiore to kmp się restartuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniałem kolejności dysków- bo taka opcja tam była. Punkt montowanie to / na sda3.

po piewrwsze ta lista nie opisuje gdzie ma sie znajdowac bootsektor tylko jekie systemy operacyjne( dokladniej na jakich prtycjach) maja sie pojawic w menu bootloadera-gruba

zeby zmienic polozenie bootsektora nalezy wybrac opcje "Configure advanced bootloader options" (na samym dole ekranu) i po nacisnieciu "next" zobaczysz wybor czy umiescic bootsektor w mbr czy w pierwszym sektorze dysku (domyslnie jest w MBR) a ty zmienisz na ~'w pierwszym sektorze /dev//sda3'

 

a nastepnie zrobisz to co robiles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wcześniej dawałem opcje zaawansowane i zeby GRUBa umeszczał w pierwszym sektorze sda3. Teraz dodtkowo jak uaktualniałm instalacje to mi się pojawiła taka informacja przy Tworzeniu nowej konfiguracji programu startowego: "W twoim systemie nie zainstalowano żadnych pakietów z jądrem systemu". Daje sobie minimalną instalke ale X-org i KDE ma wszystkie podstawowe pakiety.

Pewnie ja coś znowu sknociłem :|

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...