Skocz do zawartości

Instalacja Fc3 I Dwa Fizyczne Hdd


Enro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem początkujący...

Chciałbym zainstalowć Fc3 na drugim fizycznym dysku dysku. Na pierwszym mam XP. Przeczytałem troche o MBR i absolutnie nie chce tam nic zmieniać. Chciałbym mieć za to bootloadera. Troche się martwie żeby nic nie namieszć, bo xp wykorzystuje do pracy. Proszę o wszelkie sugestie i linki. Już troche naszukałem się w necie i nie udało mi się znaleźć dokłdanego opisu jak to zrobić. Obiecuje, że nauczony własnymi doświadczeniami napiszę szczegółową instrukcję, którą będzie można podwieści, tylko na początek proszę o waszą podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby czemu nie chcesz mieć gruba w mbr? Ofkoz zawsze można go zainstalować na partycji / z linuksa, a potem uruchamiac inaczej → był opis, jak przez bootloadera windowsowego; można też zewn. progsem →acronis os selectorem (np.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi jest wiadomo to można Gruba zainstalować na partycji gdzie jest fedora.

Podczas instalacji masz wybór, gdzie ma byc zainstalowany. Ja wybrałem partycje i jest wsio ok. Wczoraj np. musiałem nadinstalowywać XP po zmianie sprzętu i po resecie załadował się normalnie grub z partycji linuksowej.

Jak załadować bootloadera nie wiem bo jeszcze tego nie robiłem.

(_napewno_ → na pewno) ORT dasz sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie backup i zaczynam zabawe. O rezultatach wkrótce powiadomie. Wszelka dodatkowa pomoc...mile widziana. Tak na marginesie, to przeczytałem, że po podaniu dokładnej geometrii dysku MBR pozostaje nietknięte... ale czy to ma zanczenie jeżeli wybiore dysk hdb? Jak w ogóle on powienien być sformatowany? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po podaniu dokładnej geometrii dysku MBR pozostaje nietknięte... ale czy to ma zanczenie jeżeli wybiore dysk hdb?

To nie ma nic ze sobą wspólnego. Instalujesz bootloadera w MBR (ścislej mówiąc: w pierwszych 446 bajtach dysku twardego) albo nie. Jeśli dajesz go na początek jakiejś partycji, to musi być ona aktywna. Jeśli wrzucasz go na inny dysk niż hda, to BIOS musi potrafić odpalić system z tego dyzia.

 

Nie wiem dlaczego się lękasz instalcji GRUB-a w MBR. Jak Ci się nie spodoba to go wywalisz i tyle.

Jak w ogóle on powienien być sformatowany?

A co masz na myśli pisząc "sformatowany". Podzielenie dysku na partycje czy założenie systemów plików?

 

Jesli to pierwsze, to załóż sobie /, /home oraz swap. Jesli to drugie, to wybierz ext3 - będziesz miał z nim najmniej problemów.

 

/edit/

Zamiast FC3 zainstaluj FC4. Warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i coś spaprałem. Poszedłem w automat. Całość zainstalowałem na hdb razem z bootloaderem a system domyślny /XP/ powinien się uruchamiać z hda. Wyjąłem płytkę po instalacji no i ... jak ustawię w biosie żeby bootował hda mam xp a jak przestawię na hdb ciągle się restartuje. Czy mogę to jeszcze wyprostować czy jednak powienienem zainstalować wszystko od nowa z grubem w mbr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałeś do MBR dysku hdb czy na początek którejś partycji? Jeśli to drugie, to ta partycja jest aktywna? Co masz w konfigu GRUBa (odpal system w trybue rescue → http://www.fedorafaq.org/basics/#rescue i szukaj pliku /boot/grub/grub.conf). Możesz go zawsze przeinstalować ręcznie tez w trybie rescue - reinstalacja całego systemu jest niepotrzebna. Poszukaj na forum, bo było na ten temat pisane pierdyliard razy ;-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się ustawić tą partycje jako aktywną. Zabieram się za przeszukiwanie netu, jak to zrobić:)

Czytałem troche w źródłach i nie rozumiem problemu. Dysk miałem czysty, bez żadnego systemu plików. Wszystko łącznie z Grubem zaleciłem instalować na hdb, to o ile dobrze doczytałem też jest możliwe. Nie ustawiałem punktów mocowania ani nie przydzielałem partycji...wszystko automat. Dlaczego wiec nie mogę cieszyć się Fedorą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się za przeszukiwanie netu, jak to zrobić:)

Np. w parted:

set LICZBA boot on

Dlaczego wiec nie mogę cieszyć się Fedorą?

BIOS też może źle ustawiać hdb jako dysk aktywny. Nie miałbyś takich problemów, gdybyś zainstalował GRUBa w MBR dysku hda ;]

 

Nie pokazałeś też zawartości pliku grub.conf. Tak to możemy tutaj tylko zgadywac co podszło nie tak :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...