Skocz do zawartości

Mysterjus Fstab


exyte

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego mysterious? Ano, we wszelkich opisach (_linuxa_ → Linuksa) ORT czytam, że aby móc używać fatowskiej partycji pod linuxem wystarczy ją zamontować z ospowiednimi parametrami. Aby montowała się automatycznie przy starcie systemu należy wyedytować plik fstab.

 

No i tak (w moim konkretnym przypadku) powinno wystarczyć:

 

/dev/hda5 /mnt/FAT vfat rw,defaults 0 0

 

aby móc czytać, tworzyć katalogi, kasować itd(w/g pewnego poradnika). Niestety musiałem dokonać innych zabiegów (temat poruszany już na tym forum) aby mieć wspomniane prawa na tejże partycji.

 

O co mi chodzi? Proszę współforumowiczów o podarowanie jakiegoś linka do DOBREGO wyjaśniacza, samemu pobłądziłem po stronach ale nie znalazłem nic, co by do mnie trafiło tak ładnie. Nie rozumiem po prostu tych wpisów w fstab (no bez przesady) chodzi mi głownie o UMASK,i czwartą kolumnę w fstab - czyli o opcje. Dlaczego podanie rw,defaults nadal nie umożliwiło mi zapisywania i modyfikacji tejże partychy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/dev/hda8 /dyski/muzyka vfat defaults,uid=500,mode=755 0 0

 

u mnie to wystarczyło..

też miałem taki problem jak Ty, że nie mogłem zapisywać, ale to powinno pomóc

 

objaśnienia:

uid - user ID, jest przydzielany każdemu userowi,

-jeżeli masz graficznego linucha (zapewne) to poszukaj "users i groups" (u mnie w "system settings"),

-a jak masz tekstową wersję, wówczas podejrzyj sobie (poleceniem cat) w /etc plik "passwd" i tam przy swoim loginie, po drugim dwukropku jest liczba, która oznacza Twoje UID

 

mode - prawa dostępu w postaci ósemkowej, gdzie dla UID=500 (w tym przypadku to jest mój UID) mam całkowite prawa tylko Ja :) a inni mogą co najwyżej przeglądać ® i wykonywać (x)

 

ja mam osobiście tylko konto (_root'a_ → roota) ORT i swoje, jak chcesz pokombinować z innymi użytkownikami, to myśląc logicznie dobrniesz o co biega, jakie prawa poprzyznawać komu itd.

pamiętaj że jest jeszcze coś takiego jak GID (group ID) jakbyś wymagał dla większej ilości osób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety musiałem dokonać innych zabiegów (temat poruszany już na tym forum) aby mieć wspomniane prawa na tejże partycji.

System plików fat32 nie ma praw dostępu takich jak uniksowe systemy plików, dlatego system musi samemu je wymyślać. Jeśli chcesz, żeby te prawa były takie, jakie Ci odpowiadają, to musisz samemu je określić.

Proszę współforumowiczów o podarowanie jakiegoś linka do DOBREGO wyjaśniacza, samemu pobłądziłem po stronach ale nie znalazłem nic, co by do mnie trafiło tak ładnie.

man fstab

man mount

(najlepiej te po angielsku, bo są bardziej aktualne). Bardzo fajnie przegląda się w Konquerorze. Dodatkowo w źródłach kernela w katalogu Documentation/filesystems - dokładny opis parametrów każdego systemu plików. Jeśli nie chce Ci się ściągać całego kernel-source, to zainstaluj kernel-doc :-)

Dlaczego podanie rw,defaults nadal nie umożliwiło mi zapisywania i modyfikacji tejże partychy.

Jakie były prawa dostępu katalogu /mnt/FAT? Być może system przyjął takie dla wszystkich podkatalogów :-/

 

Aha, odnośnie vfat to warto dać jeszcze inne parametry: utf8 (dla odczytywania polskich literek), fmask, dmask i wiele innych. Było na forum wiele razy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

REAKTYWACJA

 

Moj wpis w fstab dot. montowania partycji FATOWSKIEJ wyglada tak:

 

/dev/hda5 /mnt/FAT vfat rw,users,gid=500,quiet,umask=007 0 0

 

Teraz tak: chcialbym, aby 'others' mieli mozliwosc odpalania i czytania. Co powinienem zmienic.

Podejrzewam, ze UMASK, ale gdy zmienilem na 777 przestalem miec (_wogole_ → w ogóle) ORT mozliwosc zagladania w FAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...