Skocz do zawartości

Klasy Ip


Zygmunt

Rekomendowane odpowiedzi

Moze mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć dlaczego klasa 3 kończy się na 223.x.x.x???

A co z resztą czyli 224-255.x.x.x???

Czemu ich nie można wpisać????

Po co one są???

PS: Alo wie gdzie jest jakiś opis schematu sieci (internetu) i adresów IP (ale też łopatologiczny) bo ja sie juz naczytałem ale jakoś dalej mi nie wchodzi???

No chyba że na forum sie dokładnie temat rozwinie ale nie chce sie ośmieszać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe domyślam się ale dlaczego nie mogę zrobić sobie podsieci np dla kompa z tym adresem???

nie nie mozesz, adresy te sa zarezerwowane (sa to adresy bradcastowe), w sieciach lokalnych stosuje sie adresy prywatne( czyli nierutowalne, czyli nie widoczne w internecie * ) w trzech klasach A, B i C:

* 10.0.0.0 - 10.255.255.255 - dla sieci prywatnych klasy A (maska: 255.0.0.0)

* 172.16.0.0 - 172. 31.255.255 - dla sieci prywatnych klasy B (maska: 255.255.0.0)

* 192.168.0.0 - 192.168.255.255 - dla sieci prywatnych klasy C (maska: 255.255.255.0)

 

poczytaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/IPv4

 

* jezeli chcialbys zastosowac jakis adres spoza prywatnych to musisz go sobie wykupic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn mam rozumieć że jeśli chciałbym mieć router i mój kmputer ma klasę IP 3, to router musi mieć przynajmniej drugą??? Musi się identyfikować z siecią o klasę wyżej....

A nie dałoby się wykonać routingu na adresach IP 3 klasy???

Dzięki odpowiednim wpisom w routerze???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn mam rozumieć że jeśli chciałbym mieć router i mój kmputer ma klasę IP 3, to router musi mieć przynajmniej drugą??? Musi się identyfikować z siecią o klasę wyżej....

A nie dałoby się wykonać routingu na adresach IP 3 klasy???

Dzięki odpowiednim wpisom w routerze???

Chodzi Ci o adresy klasy C prywatne czy publiczne ??

Bo router mozesz konfigurować na wszystkich 3 klasach tylko czy jesteś w posiadaniu adresów rutowalnych ??? I czy to ma byc router sieci wew. czy bramka internetowa ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może tak mam prywatne IP klasy 3. I chciałem podłączyć drugi komputer tak abym ja korzystał z niego w sensie przetrzymywania danych, podpiętych dodatkowych urządzeń np. drukarka itp.

I problem w tym że głupi Win szuka netu w eth0 a nie wlan0, gdzie wejście do netu mam przez wlan0.

I chciałem skonfigurować sobie router na tym drugim kompie z protokołami ftp, http, smb, itd. Ale nie wiem jak mam poukładać IP, i jak routing skonfigurować...

PS: próbowałem i szukałem (żeby nie było)

Może jakieś inne pomysły ktoś ma...

--->Dopisek....

To jak kompyrozpoznają który IP jest publiczny a który prywatny...???

-->Routery to tłumaczą???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn mam rozumieć że jeśli chciałbym mieć router i mój kmputer ma klasę IP 3, to router musi mieć przynajmniej drugą??? Musi się identyfikować z siecią o klasę wyżej....

A nie dałoby się wykonać routingu na adresach IP 3 klasy???

Dzięki odpowiednim wpisom w routerze???

zupelnie nie chodzi o to, poszczegolne klasy adresow stworzono po to aby opisywac wilekosci sieci i tak np. jak sobie policzysz ile komputerow/urzadzen mozesz sobie zaadresowac w klasie A to okaze sie ze bedzie to duzo wiecej nic w klase B i C

 

sieci lokalne budowane w oparciu o prywatne adresy klasy A sa wykorzystywane w duzych sieciach lokalnych (np. uczelnie, korporacje itp.)

 

adresy prywatne klasy B czesto uzywa sie do sieci osiedlowych

 

a adresy klasy C do sieci domowych (czesto male routery domowe maja juz ta adresacje przypisana jako domyslna)

 

To jak kompyrozpoznają który IP jest publiczny a który prywatny...???

-->Routery to tłumaczą???

routery - routuja pakiety, oznacza to ze maja wiedze czy dany pakiet powinien byc wyslany do internetu (kiedy np. korzytasz z przegladarki internetowej) czy ma pozostac w sieci lokalnej (kiedy np. grasz z kolegami w sieci lokalnej)

 

ruch sieciowy odbywa sie natomiast przy pomocy switcha ktory przelacza pakiety miedzy swoimi interfejsami (do ktorych podpiete sa kompy/urzadzenia) w taki sposob aby mogly sie miedzy soba porozumiec

 

najczestsza systuacja to taka w ktorej od dostawcy uslugi internetowej otrzymujesz adres publiczny IP (jakiejs tam klasy, wszytko zalezne od providera) i przy pomocy routera z wbudowanym switchem w domu konfigurujesz sobie mala siec,

 

w tej sytuacji router ze strony internetu widziany jest jako jeden adres publiczny natomiast po stronie sieci lokalnej skonfigurowana na adresach prywatnych klasy C jest on brama wyjscia do internetu

 

co do twojego problemu to nie wiem dokladnie o co Ci chodzi i jaka strukture sieci masz, bo widze ze jakos jeszcze masz podlaczony wlan, ale na google pownienes znalezc sporo przykladow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...