Skocz do zawartości

Fedora - Pierwsze Uruchomienie Nieudane


faloxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początek chcialem się przywitać, jestem nowy i to moje pierwsze spotkanie z linuxem.

Mam problem z pierwszym uruchomieniem systemu. Zainstalowałem fedore3 i po instalacji systemu przy próbie pierwszego uruchomienia ładowanie systemu nagle staje i dalej się nie rusza. Na pierwszej konsoli F1 mam komunikaty o tym co się załadowało, ostatni komunikat brzmi tak:

Włączanie pamięci wymiany [ OK ]

po czym ponizej komunikatu znajduje się migający kursor i nic więcej sie nie dzieje, z klawiatury nic nie moge wprowadzic, pomaga tylko twardy reset. Na konsolach od F2 do F7 jest tylko czarny ekran i również nie da się tam nic zrobic. Na konsoli F8 jest strzałka myszy, tło jest jednolitego koloru trudnego do określenia (coś pomiędzy zielonym a brązowym).

 

Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc i w jakis sposób nakreślic mi jakieś rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uruchom z pierwszej plyty w trybie "rescue" i zamontuj dysk i odczytaj w plik /var/log/messages oraz /var/log/boot.log z dysku tam bedzie to co sie zle zaladowalo,

 

wklej wtedy co nie bedziesz rozumial na forum i sprobujemy zaradzic,

 

 

poza tym dlaczego FC3 a nie FC4 instalujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Na początek wyjaśniam iż jestem tym samym faloxxem z początku tematu tylko ze zapomnialem hasla a skrypt do przypominania go nie działa.

 

A więc instaluje 3 bo tylko taką mam. Na serwerach nie znalazlem dystrybucji nr 4 do pobrania.

Natomiast mój problem wyjaśnił się sam. Wczoraj podłamany zostawilem (_linuxa_ → Linuksa) ORT i poszedlem spac, ale dzis rano odpaliłem kompa i jak zwykle ekran zatrzymal sie w tym samym miejscu. Wkurzony poszedlem jesc sniadanie, jak wrócilem okazalo sie ze linux sie zaladowal do konca smile.gif Nie wiem z jakich przyczyn potrzebowal bardzo duzo czasu na przejscie pierwszego uruchomienia.

Z powodzeniem udało mi się uruchomić siec i dzwięk itp. Ale mam problem z monitorem i kartą graficzną. Mój monitor przy 1024x768 ma 105 MHz ale moge mu ustawic max 75.

 

Wiec mam kolejne pytanie - gdzie linux przechowywuje jakies pliki konfiguracyjne odpowiedzialne za te wartości ?? dodam ze karta to GF4 ti wiec takze bez problemu wyrobi takie odswierzanie w tej rozdzielczości.

 

I jeszcze jedno pytanie - gdzie są pliki zainstalowanych programów ?? Wiem ze mają byc w katalogu /etc ale ich tam nie ma. Chcę zainstalowac wtyczkę do FF i muszę podac sciezke w instalatorze ale nie moge znalezc miejsca gdzie ten FF siedzi sad.gif

Dodatkowo takze nie wiem gdzi szukac miejsca na zainstalowanie Kadu.

Dodam ze loguje sie jako root wiec nic juz nie rozumiem sad.gif Pozatym z tego samego powodu nie wiem gdzie zainstalowac Kadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za info, wiekszosc problemow rozwiazalem choc nie wszystkie.

Mam tez jeszcze jedno male pytanie. Znalazlem juz Fedore4 ale nie wiem którą mam sciągac.

z tego co widzę potrzebuje 32bitowej ale na serwerze ftp://ftp.wsisiz.edu.pl/mirror/download.f...ore/4/i386/iso/

są dwie wersje w tym katalogu :

FC4-i386-SRPMS-disc1.iso - dyski od 1 do 4

oraz

FC4-i386-disc1.iso - dyski od 1 do 4

 

czym się rozni wersja SRPMS od tej drogiej ?? którą mam pobierac ??

 

//edit

ok juz sam znalazlem smile.gif czasem funkcja szukaj jest bardzo przydatna. srpms to wersja z pakietami zrodlowymi a wiec dla mnie niepotrzebnymi smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Ściągnąlem FC4 i zainstalowalem ją. No i dalej kontynuje zabawe z linuksem. Mam kilka pytań, moim zdaniem kluczowych w kwestii linuksa. Otóż poczytałem sobie FAQ a także inne materiały na różnych stronach i nadal jest wiele niejasnych dla mnie kwestii. Przytoczę to moze na przykładzie. Oto wycinek z FAQ odnośnie instalacji starów do grafiki:

 

3. Wpisz:

 

yum install nvidia-glx kernel-module-nvidia-$(uname -r)

 

Powyższe polecenie zainstaluje sterowniki nVidii do kernela, którego w danej chwili używasz.

 

Jeśli aktualizujesz jądro systemu, zainstaluj nowsze sterowniki nVidii zanim uruchomisz system z nowym kernelem. Poniżej masz polecenie, które wpisane terminalu jako root w łatwy sposób zainstaluje nowe sterowniki:

 

yum install kernel-module-nvidia-$(rpm -q --queryformat="%{version}-%{release}\n" kernel | tail -n 1)

 

(To jest właściwie tylko wyszukany sposób na znalezienie wersji Twojego najnowszego kernela.)

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia dla sterowników nVidii, zajrzyj na forum nV News "Linux and nVidia Graphics". (Podziękowania dla Exile in Paradise za tę wskazówkę.)

 

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z RPM-ami z repozytorium livna.org, zobacz alternatywną poradę.

 

Wszystko niby jasne ale nie dla mnie.

po 1 co to jest RPM?

2 zkad sa pobierane sterowniki ktore instaluje pierwszym poleceniem ?

3 co to jest kernel ?

4 zkad mam wiedziec czy mam aktualizowac jądro, jak to sie robi i po co ?

5 czy po instalacji fc4 musze aktualizowac jądro ?

 

generalnie malo z tego wszystkiego rozumiem i prosze o pomoc, przewalilem juz wiele stron w necie ale moja wiedza jest zbyt mala i niestety często poprostu nie wiem czego mam szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 co to jest RPM?

RPM jest to format "upakowania" oprogramowania (juz wczesniej skompilowanego), cos jak windowsowy plik setup.exe (w ktorym znajduje sie cala instalka)

 

2 zkad sa pobierane sterowniki ktore instaluje pierwszym poleceniem ?
sterowniki podobnie jak reszta oprogramowania jest rozpowszechniana wlasnie w formacie RPM,

 

zbiory RPMow nazywaja sie repozytoriami (sa to najczesciej serwery na ktorych znajduje sie wiele plikow rpm), wlasnie z repozytorow pobierasz sterowniki i inne oprogramowanie

 

aby uproscic porcedure pobierania plikow/uaktualnen oraz instalacje stworzono program YUM ktory upraszcza ta czynnosc (przed uzyciem programy yum pownienes go skonfigurowac tak jak jest w faq!)

 

co to jest kernel ?
kernel (inaczej zwany jadrem systemu) jest podstawa linuksa, co oznacza ze wystepuje w kazdej dystrybucji linuksowej, zawiera podstawowa obsluge urzadzen systemowych, tworzenia procesow i zarzadzania procesorem

 

zkad mam wiedziec czy mam aktualizowac jądro, jak to sie robi i po co ?
aktualizacja systemu jest bardzo wazna dla bezpieczenstwa i poprawnego funkcjonowania systemu (co kilka tygodni poszczegolne czesci systemu sa poprawiane i w repozytoriach umieszczane sa ich nowsze wersje

 

o to co zaktualizowac zadba za Ciebie yum ktory sprawdzi co z zainstalowanych pakietow trzeba uaktualnic:

 yum update 

(oczywiscie wydanym z konta roota)

 

5 czy po instalacji fc4 musze aktualizowac jądro ?
po instalacji systemu pownienes zaktualizowac najpierw caly system (powyzszym poleceniem) a nastepnie dopiero przysytapic do instalacji sterownikow

 

generalnie malo z tego wszystkiego rozumiem i prosze o pomoc

generalnie musisz duzo jeszcze poczytac,

 

rozpocznij od tego kursu, wprowadzi Cie ogolnie do systemu linux:

http://kik.pcz.czest.pl/so/laboratorium/KSL/

 

nastepnie od dechy do dechy przeczytaj faq:

http://faq.fedora.pl

 

potem juz tylko google i przycisk "szukaj" na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie po przerwie. Niestety nie mam czasu za bardzo bawić się systemem i ostatnio nie zaglądałem do fedory. Wczoraj jednak miałem czas i uruchomiłem ją. Niestety system się nie uruchomił :/ Dodam iż poprawki zainstalowane i wcześniej w tej konfiguracji działało. Niestety liux to nadal nie jest system dla kogoś kto nie chce bądź nie ma czasu na zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może wybrałeś niewłaściwą dla siebie dystrybucję, może spróbuj na początku z łatwiejszym Mandriva Linux czy SuSE Linux.

Takie teksty na tym forum powinny pojawiać się w ostateczności, w końcu na każdej dystybucji Linuksa można zrobić wszystko (w Fedorze również). EhEch, dorzucę od siebie jeszcze Ubuntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisałem niejako w odpowiedzi na stwierdzenie:

Niestety liux to nadal nie jest system dla kogoś kto nie chce bądź nie ma czasu na zabawy.

Prawdą jest, że praktycznie każde distro jest dobre, ale w przypadku niektórych warunkiem sukcesu jest określony poziom wiedzy, dobrych chęci i sporej ilości wolnego czasu, który można poświęcić na zabawę z systemem i naukę jego konfiguracji, obsługi itd. Może warto aby kolega spróbował z łatwiejszą dystrybucją, a później przeszedł na FC, który wymaga od użytkownika nieco więcej wiedzy i zaangażowania niż Mandriva czy SuSE. Do wszystkiego można (trzeba ?) dochodzić małymi krokami wink.gif.

 

Ubuntu jest ok, ale wydaje mi się, że stawia poprzeczkę tak samo wysoko jak FC, a powiedziałbym, że czasem nawet nieco wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mowy. Nie przesiąde sie na żaden inny. Poświęciłem czas dla fedory i przy niej zostane. O jeść nie prosi leży na oddzielnej partycji więc jak bede miał więcej czasu to na pewno wrócę do niej.

 

A na teraz mam jeszcze prośbę o pomoc. Otóż ostatnio fedora nie chce mi się uruchamiać, tzn ładuje się a potem nagle staje i nie idzie dalej. Jednak skojarzyłem że może to być wina moja, otóz mam internet przez telewizję kablową i modem thomsona. Do tej pory zawsze modem podpinałem do kompa przez USB. Jednak ostatnio okazało się że brakuje mi gniazd USB i przyłączyłem modem do zintegrowanej sieciówki, która do tej pory była wyłączona w biosie więc linux jej nie widział. W windzie wszytko zainstalowałem w 5 min. Ale linux od tamtej pory się nie podnosi.

Prosiłbym o jakieś rady itp bo sam niebardzo wiem co z tym fantem zrobić. Dodam iż podłączenie modemu spowrotem pod USB nie wchodzi w grę na stałe ponieważ ten port jest mi potrzebny, a dodatkowo zauważyłem iż znikło mi z systemu urządzenie wirtulane. Teraz jestem w pracy ale jak wrócę do domu to sprawdzę jeszcze czy linux pondosi się gdy net podepne przez USB.

 

 

EDIT

 

Właśnie próbowałem uruchomić kompa przy wyłączonej karcie siecioweji nic się nie dzieje. Czy cokolwiek da się zrobić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...