Skocz do zawartości

Jakt Sprawdzić..


exyte

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, ściągam binarki (cokolwiek.tar.gz) rozpakowuję, po czym ./configure a potem make i make install.

 

Q: Jak sprawdzić, dokąd instalują się programy.

Q: Jak sprawdzić dokąd zainstalowały się programy wcześniej instalowane/kompilowane/make'owane ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Trzeba przejrzeć plik Makefile (sekcja install:)

2) Trzeba przejrzeć plik Makefile ;)

 

A tak na serio - w systemie z menedżerem pakietów nie powinno instalować się ze źródeł. Robi sie tylko jeden wielki syf. Na dodatek zainstalowany tak program nie jest widoczny w bazie rpm, dlatego jak zainstalujesz przykładowo SAMB ze źródeł, a potem będziesz chciał zainstalować pakiecik RPM zależny od samby, to dostaniesz ładny komunikat, że nie ma w systemie samby przez co się pakiet nie zainstaluje ;-)

 

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...p?showtopic=391

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tak na serio - w systemie z menedżerem pakietów nie powinno instalować się ze źródeł. Robi sie tylko jeden wielki syf. Na dodatek zainstalowany tak program nie jest widoczny w bazie rpm,

Poza tym mozna zapytać o dany program z konsoli

whereis kadu -> wyrzuci i tego bina który jest z (_rpma_ → RPM-a) ORT i i z kompilacji

jeden w /usr/bin a drugi w /usr/local/bin

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Na poza tym nie przesadzał bym ztym aby nie kompilowac programów na distro z rpmami. Przesadziłeś. poc w takim razie GCC i kupa innego oprogramowania???

Kompilować przedewszystkim trzeba!!!!!! -> z rozsądkiem. Wywalaic rpm a potem kompilować.

Tylko rozsądnie. Mozna zrobić dowiazania do isniejaco/nieistniejacych bibliotek.

Szalona róznica pomędzy mplayerem z RPM -a a kompilowanym.

Bo w innych to w zasadzie nie zauważa sie róznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym mozna zapytać o dany program z konsoli

whereis kadu  -> wyrzuci i tego bina który jest z (_rpma_ → RPM-a) ORT i i z kompilacji

jeden w /usr/bin a drugi w /usr/local/bin

No tak. A co z plikami konfiguracyjnymi w /etc, bibliotekami, itd? Ręcznie szukać i wywalać?

Przesadziłeś. poc w takim razie GCC i kupa innego oprogramowania???

Gdzie? W którym miejscu? Powiedziałem, żeby nie instalować ze źródeł tylko z (_rpma_ → RPM-a) ORT. A skąd tę paczkę się ma to inna sprawa. W podanym wyżej linku mówiłem, że najlepiej samemu robić paczki, a jak ktoś nie umie, to niech użyje checkinstall.

Szalona róznica pomędzy mplayerem z RPM -a a kompilowanym.

Pisałem już o tym wiele razy na forum :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja osobiście lubie wyrzucić co moge z rpmów i samodzielnie zainstalowac ze źródeł.

Hehe. To może Slackware albo Gentoo ;-) A tak na serio, to jest to trochę syzyfowa praca :/ Ciągle trzeba trzymać rękę na pulsie, by mieć zaktualizowany system, bo dystrybucyjne updaty nie będą przydatne. Rozumiem takiego MPlayera: zrobiłem sobie sktypt i jednym poleceniem aktualizuje wersję z CVSa, a następnie robi paczkę. Ale ważniejsze elementy systemu? Mi by się nie chciało i nie miałbym tyle czasu :( Lepiej się już Gentoo wybrać - przynajmniej jest to tam dobrze zautomatyzowane... No, ale o gustach się nie dyskutuje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...