Skocz do zawartości

Przyspieszenie Uruchamiania Systemu.


Tatanek

Rekomendowane odpowiedzi

Przyspieszenie uruchamiania systemu.

 

1.Co i gdzie można powyłączać, żeby Fedora szybciej się uruchamiała?

2. Czy koniecznie musi działać "Wykrywanie nowego sprzętu" i Cups (jeśli to jest odpowiada za drukowanie - drukarkę mam zepsutą, więc nie używam)?

 

Pozdrawiam.

 

P.S. Może macie jakiś link do artykułu o tym co się uruchamia przy podnoszeniu systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, trzeba wyłączyć niepotrzebne.

Jako root wydajesz polecenie 'setup'

potem wchodzic do servisów chyba 5 linijka

i wyłączasz co niepotrzebne (ja wyłaczam pcimcie, sendmaila, monitorowanie baterii laptopa i chyba jeszcze 5 innych) F1 to informacja o danym demonie.

Powodzenia.I przypadkiem nie wyłacz ważnych rzeczy. Rozwagi. Ale to procentuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem,

 

to co mozna spokojnie wylaczyc? Mnie najbardziej irytowalo wykrywanie nowego sprzetu (kudzu) i uruchamianie drukarki, ktorej nie mam. Czy mozecie napisac, co mozna wylaczyc a co bezdyskusyjnie musi zostac?

 

Pozdrawiam,

 

rfk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irda, irqbalance (nie wiem jak z Intelami z HT - moze im to jest potrzebne :/ ), isdn, ktalk, mdmonitor, mdmpd (te 2 ostatnie są do obsługi RAID), microcode_ctl (tylko jak się ma cpu AMD), nfsnetdump, netfs (a przynajmniej mi nie jest potrzebne), nfs, nfslock, pcmcia, portmap, rawdevices, rpc*, sshd - no te można sobie powyłączać.

 

Zostać musi na pewno: anacron, crond, iptables (nie będziemy się narażać na włamania), syslog. Zostawiłbym też: acpid, apmd, gpm, messagebus, network (żeby za każdym razem po reboocie nie podnosić eth0), random, readahead* (koniecznie), sendmail, sgi_fam, smartd (by wiedzieć, czy nam dysk nie pada), xinetd i jak ktoś jest zapominalski to yum.

 

W sumie to jest to raczej pod moją konfigurację i nie wiem, czy Tobie będzie to pasować :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest gdzieś może polski opis tych wszystkich funkcji bo niektóre tłumaczone po angielsku i tak niewiele mówia np. x - włączą obsługe x czyli masło maślane .

Gdyby ktoś z Was wiedział gdzie taki opis można znaleźc to niech da znać - jakoś nie chce wyłączać wszystkiego po kolei żeby sprawdzić czy system się podniesie ;-)

pozdro:

wookash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Chyba będzie ciężko... Jeśli jakiś opis wydawał mi się zbyt lakoniczny, to szukałem skryptu o nazwie usługi w /etc/rc.d/init.d i pytałem (_rpma_ → RPM-a) ORT o więcej informacji:

rpm -qf /etc/rc.d/init.d/nazwa_skryptu | xargs rpm -qi

Informacje też są po angilesku, ale jest ich trochę więcej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego eth0

Mam dhcp, czasem brak połączenia z netem i przy starcie systemu strasznie długo trawa zanim Fedora załapie, że nie da się połączyć. Kiedyś obiło mi się o oczy, że istnieje jakiś sposób, przy wykorzystaniu skryptów, żeby eth0 podnisiło się samoczynnie, ale już po uruchomieniu systemu.

Można tak?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można do crona wrzucić polecenie ifup eth0 i ustalić, żeby np. 5 minut po uruchomieniu komputera odpalało się to polecenie. Pozostaje tylko kwestia jej wyłączania podczas wyłączania systemu :/ Normalnie to robi skrypt networking. W sumie to można wrzucić do innego skryptu... Aha, a nie możesz sobie statycznie przypisać danych do karty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Googlowanie i pytanie pana man nigdy nie zaszkodzi ;-)

http://newbie.linux.pl/?id=article&kategor...oria=2&show=156

 

Można to zrobić tak: z roota odpalić crontab -e i dopisać

@reboot at -f /root/plik_z_poleceniem now + 5 minutes >> /dev/null 2>&1

A do /root/plik_z_poleceniem wrzucić

ifup eth0

Nigdy jednak tego nie używałem i nie wiem, czy będzie działać (szczególnie to at, bo nie wiem, czy napisałem zgodnie ze składnią) :/ Jakby co, to poprawisz :P

 

Nie wiem tylko jak system się zachowa, gdy nie będzie się wyłączać karty. Teraz jak na to patrzę, to lepiej zrób własny skrypt (skopiuj rozwiązania z jakiegoś innego): do sekcji start wpisz polecenie at, a w stop tak jak normalnie. Potem skopiuj to do /etc/rc.d/init.d i chkconfig --add skrypt. Wystarczy potem go zaznaczyć w ntsysv, a networking wyłączyc. Miłej roboty :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Mam dhcp, czasem brak połączenia z netem i przy starcie systemu strasznie długo trawa zanim Fedora załapie, że nie da się połączyć.

Przeedytuj sobie dhclient.conf.

Wpisz np. timeout 10;

 

Z manuala:

The timeout statement determines the amount of time that must pass between the time that the client begins to try to determine its address and the time that it decides that it's not going to be able to contact a server. By default, this timeout is sixty seconds. After the timeout has passed, if there are any static leases defined in the configuration file, or any leases remaining in the lease database that have not yet expired, the client will loop through these leases attempting to validate them, and if it finds one that appears to be valid, it will use that lease's address. If there are no valid static leases or unexpired leases in the lease database, the client will restart the protocol after the defined retry interval.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...