Skocz do zawartości

Mam Irytujący Kłopot Z Plikami Rpm


tomcio15

Rekomendowane odpowiedzi

to tak... :D mam 15 lat i linuxem bawie się od jakiegos czasu. zainstaowałem fedore 2, zainstalowałem wszystkie poprawki itd.

1.Ale kiedy klikam na ikone pliku rpm wyskakuje komunikat, że plik nie jest powiązany z żadną aplikacją. Co trzeba powiązać do pliku rpm żeby odpalał się graficzny instalator?

wiem, że pozostaje konsola i narazie jej używam, ale wygodniejsza jest instalacja graficzna :)

2.kolejny problem pojawia sie przy odinstalowywaniu pakietów wpisuję:

 

rpm -e kadu*

 

i wyłazi komunikat, że taki pakiet nie jest zainstalowany!

3.A z Kadu powiązany jest kilejny kłopot. przez ten komunikator nie moge odpalić środowiska graficznego, bo gdy inicjacja np. gnoma dochodzi do uruchomienia Kadu system podwiesza się. nie wiem co zrobić z tym komunikatorem, najlepsze wyjście to odinstalowanie go, ale obsługa rpmów nie działa (chyba) i tu koło się zamyka :(:(

 

proszę o prostą odpowiedź :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) - wpisz #rpm -qa | grep kadu

- dowiesz się jak nazywa się paczka z kadu i wtedy daj #rpm -e

3) Coś czytałem, że kadu ma jakieś konflikty z gnomem, ale sam mam i nie ma problemów. Zainteresuj się GNUgadu, psi lub gaim'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Ale kiedy klikam na ikone pliku rpm wyskakuje komunikat, że plik nie jest powiązany z żadną aplikacją. Co trzeba powiązać do pliku rpm żeby odpalał się graficzny instalator?

Zaznaczasz jakiś pakiet rpm->klikasz prawym->otwórz za pomocą->aplikacja. Potem zaznaczasz na liście Install Packages i klikasz na Zmień. Tam zaznaczasz 2-gą opcje od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie.

 

Mam podobny problem. Tyle ze zainstalowalem amule oraz wszystkie wymagane biblioteki.

Okazuje sie ze musze go odinstalowac, i co??

Pojawia mi sie komunikat ze paczka amule_numerek.rpm jest nie zainstalowany. Oj oszukuje mnie ta moja fedora :)

Przeciez przed momentem ja instalowalem i wiem jak sie paczka nazywa.

Dalem dla sprawdzenia -> rpm -qa | grep amule -> ale mimo to nie znajduje mi nazwy paczki.

Pozatym jak se robie -> locate amule to znajduje mi wszystkie skladniki mego mulka, wiec sie zainstalowal.

Ktos wie jak moge go odinstalowac??

Czy pozostaje mi tylko reczne delete??

 

Aro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie widac nic takiego [ przynajmniej na KDE ]

Jezeli chodzi o KDE to znajdziesz cos takiego w Centrum Sterowania. W tej chwili nie pomne w ktorym konkretnie miejscu (a nie sprawdze od reki bo siedze w "robocie") :lammer: , ale jezeli dobrze sie rozejrzysz to znajdziesz cos takiego jak przypisywanie przypisywanie konkretnych rozszrzen do programow. Jak nie bedziesz mogl znalezc to daj znac. Zjawie sie w domu to ci odpowiem dokladnie... Good Luck B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia mi sie komunikat ze paczka amule_numerek.rpm jest nie zainstalowany.

Co Ci wypisuje jak jeszcze raz instalujesz amule? Aha, przy odinstalowywaniu nie podaje się końcówki .rpm (nawet nie trzeba wpisywać wersji, jeśli jest tylko jedna wersja danego programu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji - taki mały poradniczek o RPM - może komuś się przyda:

 

Red Hat Package Managment - RPM

wspaniałe rozwiązanie:

* wygoda

* porządek

* bezpieczeństwo

 

Podstawowe polecenia – instalacja/upgrade/odinstalowanie:

 

rpm -i --> instalowanie paczek

rpm -U --> aktualizacja paczek (upgrade)

rpm -e --> odinstalowanie paczek

 

Powyższe polecenia najlepiej stosować w takiej formie:

 

rpm -ihv

rpm -Uhv (można tej opcji używać również do instalacji)

 

Nie raz zdarza się, że pakiet nie chce się zainstalować, ponieważ występuję brak zależności, chcemy zainstalować starszą wersję ... można posłużyć się wtedy dodatkowymi poleceniami (OSTROŻNIE):

 

--nodeps --> pomija sprawdzanie zależności,

 

--force --> wymusza instalację pakietu (używać bardzo ostrożnie!), działa podobnie jak trzy poniżesz komendy „razem wzięte”:

--oldpackage --> wymusza instalacje starszej wersji pakietu

--replacefiles --> wymusza instalacje pakietu, nawet kiedy spowoduję to nadpisanie plików zainstalowanych przez inne pakiety,

--replacepkgs --> wymusza instalacje pakietu, nawet kiedy już jest zainstalowana ta sama wersja

 

Przykładowe polecenia:

 

rpm -Uhv --force pakiet.rpm

rpm -e --nodeps pakiet.rpm (przy odinstalowaniu pakietu - nieużywany opcji --force)

 

 

Podstawowe polecenia – INFORMACJA:

 

Oprócz funkcji instalacji/uaktualnienia/odinstalowania polecenie rpm ma wiele innych ciekawych funkcji:

 

rpm -qi pakiet --> szczegółowe informacje o pakiecie,

rpm -ql pakiet --> lista wszystkich plików wchodzących w skład danego pakietu,

rpm -qd pakiet --> lista plików dokumentacji dołączonych do danego pakietu,

rpm -qc pakiet --> lista plików konfiguracyjnych dołączonych do danego pakietu,

rpm -qR pakiet --> polecenia i biblioteki z których korzysta pakiet.

 

Przykładowe polecenia:

rpm -qa | grep kde --> pokazuję wszystkie pakiety kde* - z numerami wersji – przydatne ;)

 

rpm -qd Xfree86 | more --> "gdzie szukać poleceń?" :)

rpm -qc ppp --> lista plików konfiguracyjnych ;)

 

To tak w malutkim skrócie - więcej – "Red Hat Linux9 Biblia" POLCEAM!, man rpm, google itp. ;))

 

Może wart napisać jakieś małe HOWTO ? :) Co o tym myślicie? ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...