Skocz do zawartości

Jak Optymalnie Zainstalować Fc4?


sredosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

 

od 2 tygodni staram sie zainstalowac FC4 jako system, ktory mam zamiar wykorzystywac do prac programistycznych i webdesign'erskich. Zależy mi aby był stabilny, szybko dzialal i nie zawieral zbednych pakietow.

 

Chce miec system, ktory bedzie posiadal:

- przegladarke internetowa np. firefox'a

- edytor php/html/javascript

- gimp'a

- openoffice

- cos co bedzie odgrywalo mp3 np. xmm'sa

- xpdf czy inny ktory odtworzy pdf'y

- mozliwosc drukowania

- klienta poczty i grup dyskusujnych

- baze PostgreSQL

- serwer http do testowania

- klienta ftp

- X'a i Gnome

 

Czy jest jakis sposob aby zainstalowac powyzsze oprogramowanie bez zbednych pakietow, ktore serwuje nam instalator?

 

pozdrawiam,

redali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator poprostu serwuje zależności, ktore wymagają inne pakiety. Tak więc praktycznie zawsze może się znaleźć coś, co wydaje Ci się zbędne.

Taka quanta przykładowo (edytor html) wymaga pakietów należących do kde. Bez nich koniec.

 

Co do dodatkowych progsów, to moge polecić:

 przegladarke internetowa np. firefox'a

Opera → IMO dużo szybsza od fx*

- edytor php/html/javascript

Wspomniana już quanta, bluefish.

- cos co bedzie odgrywalo mp3 np. xmm'sa

Xmms wymaga jeszcze oddzielnego kodeka do mp3 → xmms-mp3. Polecam jeszcze amaroka i beep-media-player.

- xpdf czy inny ktory odtworzy pdf'y

Acrobat Reader pod Linuksa

- mozliwosc drukowania

To już od drukary zależy. Przykładowo dla HP'ka hplip/hpoj itp.

- klienta poczty i grup dyskusujnych

Thunderbird

- serwer http do testowania

Apache

- klienta ftp

gftp

- X'a i Gnome

Jeżeli aż tak Ci zależy na wolnym miejscu (co wnioskuje po poście), to zamiast gnome zainstaluj xfce albo fluxboxa. Icewm też fajny i lekki jest.

 

______________________________________

Teraz przykładowo, jakbyś wymienił gnome'a na takiego icewm'a, to z kolei przykładowo gftp będzie wymagał pakietów 'gnomowskich'. Dlatego zawsze czegoś będzie na wyrost.

 

*nie tylko moim zdaniem, ale również kumpli (jednakże na windzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opera → IMO dużo szybsza od fx*

A moim zdaniem nie powinno się tego stawiać w ten sposób - tylko raczej: chcesz kombajn internetowy - Opera lub Seamonkey, chcesz gołą przeglądarkę z możliwościami rozszerzania (np. o FireFtp) wybierz Firefoksa. Polecanie Thunderbirda jest tu niekonsekwencją (chociaż jak najbardziej zasługuje na polecanie).. Do otwierania pdf to lepeiej już Evince zamiast koszmarkowego Acrobata (chyba że potrzebujesz jakichś super wypaśnych funkcji).

 

Na koniec tylko dodam swoją obserwację: Opera jest wydajniejsza od Firefoksa, ale zauważyć to można jedynie na słabych komputerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Też se chcałem zainstlować Fedore taką jak ja chce. Tyle że zaistalowało się tak jak było w "jakiś ustawieniach". Nie zaznaczałem "developerów" a i tak miałem gcc i spółke + kernel-source, usuwać to rzeba było ręcznie po kawałku. Może tak miało być ale swoje wiem NIE chciałem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...