Skocz do zawartości

Problem Z Usunięciem Linux Fedora


demes

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Niedawno kupiłem sobie laptopa, na którym zainstalowany jest Linux Fedora. Chciałbym go usunąć i zainstalować Windows xp. Problem w tym, że nie wiem jak to zrobić:)Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o jakiegokolwiek (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Laptop nie ma stacji dyskietek. Czy da się to jakoś usunąć?POMOCY!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zaistalować WinXP to właściwie wystarczy Ci jego płyta instalacyjna. Kluczowy krok podczas instalacji to odpowiednie ustawienie partycji i ich sformatowanie (najlepiej wszystkich, NTFS dla systemu, FAT dla partycji z danymi).

 

Swoją drogą, mógłbyś zainstalować Windows obok istniejącej Fedory. Znajomość Linuksa w dzisiejszych czasach to bardzo pożądana przez pracodawców umiejętność. A Ty masz za sobą już pierwszy krok - instalację tongue.gif

 

Mógłbyś podać, jaki to laptop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz po starcie wchodzisz do biosa (u mnie na lapku to jest Esc u ciebie moze byc inny klawisz) ustawiasz na rozruch z cdromu jesli nie jest ustawiony pozniej wkladasz plyte bootowalna windowsa [taka ktora sie botuje, sprawdz np u kolegi] jesli nie masz orginalu, dalej formatujesz partycje linuxowa na ntfs [u mnie sa wszystkie ntfs, fat32 to przezytek, nie polecam obsluguje tylko pliki do 4gb a ntfs nie ma takich ograniczen] najlepiej wszystkie ustawic na ntfs np przekonwertowac w Symantec partition magick (nie tracisz danych przy tym), jest powazny minus ntfs ... nie da sie zapisywac (albo zapis jest ubogi) na takiej partycji z pod (_linuxa_ → Linuksa) ORT ... ale ze ty sie linucha pozbywasz to nie musisz sie martwic o to, plusow jest masa np taki ze ntfs mozesz miec partycje np 40 gb a plik ktory zajmuje rzeczywiscie 1kb na takiej partycji tez tyle bedzie zajmowal, z fat32 ma sie to inaczej bo na partycjach powyzej 7gb plik ktory normalnie zajmuje 1kb zajmuje juz 2kb a na partycji 40gb w fat32 powiedzmy ze zajmuje juz 8kb[nie pamietam dokladnie, jest to wypisane w SPM].. obczaj sobie symantec partition magic (przydatne narzedzie i podaje duzo informacji o dysku i partycjach). Jest jeszcze jeden minus partycji ntfs ze starsze windowsy jak xp nie widza ich ale ciebie to nie dotyczy bo laptopka masz i nie latasz z dyskiem do kumpla tylko jak cos to z calym lapkiem [zeby cos zgrac np]. No i partycje NTFS sa szybsze od fat32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

partycje NTFS sa znacznie bezpieczniejsze

Hehe, to dlatego, że partycje FAT nie mają kompletnie żadnego zabezpieczenia smile.gif NTFS to niby najlepszy system plików pod Windows, jednak do ideału brakuje mu bardzo dużo. Chodźby samo dziennikowanie to prowizorka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wlasnie ze wzgledu na te "zabezpieczenia" kazda operacja odczytu i/lub zapisu wymaga wielu dodatkowych - czesto skomplikowanych - operacji wykonywanych przez system operacyjny 'w tle' (sprawdzenie uprawnien to chyba najprostsza z nich...)

A co do FATa to jest dokladnie tak jak napisales - to zupelny 'golas' ;-)

... i wlasnie dla tego odczyt/zapis na FAT jes szybszy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...