Skocz do zawartości

I386 , I686 , X86 ? Pytanie


Koksik1986

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Panowie mam pytanie jak rasowy lamer ale trudno. Chodzi mi o archiitektore procka wiem o co chodzi i po co to jest ale nie wiem jak rozroznic typy. Ktora architektora jest pod P4 , ktora to celeron , ktora athlon itd. Mam FC3 , FC4 zawsze sciagalem obrazy plyt x86 bo wiem ze na moim celeronie pojda na pewno.Ale jakby ktos mógl słóżyć pomocą to bardzo proszę o napisanie jaka architektora to jaki procek.Bo mam z tym problem.Proszę o krotką odpowiedz bo szkoda zasmiecac forum. Z gory THX

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie układy typu desktop (w klasycznych PC) to układy klasy x86. Co do architektury to rozróżniamy (na dziś dzień) układy:

 

Pentium 4, Celeron D (także Celeron Willamette oraz Northwood), Pentium D - architektura Intel Netburst

 

Athlon / XP, Sempron K7, Duron - architektura AMD K7

 

Athlon64 / 64-FX, Sempron K8, Athlon64-X2 - architektura AMD K8

 

 

W obrębie układów Pentium 4 oraz Celeron D znajdują się także układy 64 bitowe (x86-64), które mają charakterystyczne oznaczenia typu: Celeron D model 3x1 lub 3x6, Pentium 4 model 5x1 lub 5x6 / model 6x0;

 

Pentium D wspiera x86-64 oraz SMP (dzięki dwurdzeniowości);

 

Nowsze układy Sempron K8 wspierają x86-64 jak również zgodne z tym standardem są wszystkie układy z serii Athlon64;

 

Athlon64-X2 charakteryzuje się tym samym co Pentium D.

 

Wszystkie układy AMD K7 zgodne są z x86 (nie wspierają 64 bit).

 

Starsze układy AMD oraz Intel także zgodne są z x86 (nie wspierają 64bit).

 

W kwestii numeracji:

 

i386 - układy zgodne z architekturą 386 wzwyż;

i486 - układy zgodne z 486 wzwyż;

i586 - układy zgodne z 586 czyli Pentium i zgodne z nim wzwyż;

i686 - układy zgodne z 686 czyli Pentium II i zgodne z nim wzwyż;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ze twoj celeron bedzie pracowal ze wszystkimi pakietami zarowno skompilowanymi dla i386 jak i i686... Chodzi o to ze gdybys mial starszy sprzet typu 386, 486 mialbys problem z pakietami z kompilowanymi pod nowsze architektury... Przy takmi procesorze mozesz sciagac kazde paczki (oczywiscie dla rodziny x86)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...