Skocz do zawartości

Fc2 Jako Router Inetowy


szeroki3xl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przypadlo mi zaszczytne zadanie skonfigurowania routera sieciowego. Juz prawie jest gotowy ale nie do konca kumam jedna rzecz.

 

Komputer ma 2 interfesy sieciowe: eth0 i eth1. eth0 posluzy do obslugi internetu, natomiast eth1 bedzie odpowiadal za siec wewnetrzna.

 

Do eth0 przypisalem, ustawienia IP, bramy dom, broadcastingu, dns takie jake podaje dostawca internetu.

 

Do eth1 przypisalem: poleceniem ifconfig eth1 <IP> netmask <MASKA>

IP 192.168.0.1

Adres sieci 192.168.0.0

Maska: 255.255.255.0

 

stworzylem plik /etc/dhcp.conf

 

subnet 192.168.0.0 netmask 255.255.255.0 {

range 192.168.0.30 192.168.0.40

options domain-name-servers XXX.XXX.XX.XX

options broadcast-address 192.168.0.255

options routers 192.168.0.1

}

 

Teraz moje pytania:

 

Jaki 'options domain-name-servers' mam podac dla wewn sieci? Nie zamierzam stawiac serwera dns bo to bedzie prosta siec. Czy moze to byc dns dostawcy internetu jak dla ustawien interfesu eth0?

 

W 'options routers' podalem IP serwera bo to wlasnie jego konfigu dotyczy dyskusja. Teraz na tyle na ile to rozumiem, DHCP z mojego serwera bedzie konfiguracje z dhcp.conf rozsylal kazdemu komputerowi klienckiemu, wiec kazdy taki komputer bedzie wiedzial do 'kogo' ma sie zwrocic jesli chce skorzystac z zasobow zewnetrznych (internet) ? Czy musze jeszcze jakies gateway (to chyba dotyczy klientow, nie serwera?) podawac?

 

Teraz, jak sie ma komunikacja miedzy interfejsami eth0 i eth1. Chodzi o to jak jest przekierowywany ruch z wewnatrz (eth1) na zewnatrz (eth0) i na odwrot. Czy musze w zwiazku z tym cos jeszcze ustawiac?

 

Jak dziala demon DHCP, mam plik konfiguracyjny /etc/dhcp.conf skad serwer wie dla jakiego interfejsu ma dynamicznie przydzielac nowe ip'ki klientom wedlug skryptu zawartego w tym pliku itp.? Czy trzeba to jakos 'przypisywac' konkretnemu interfejsowy czy dziala 'inteligentnie'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisujesz DNSy swojego dostawcy, czyli w przypadku tpsa 194.204.159.1 ... =)

 

jesli masz 2 interefejsy to odpalasz np. tak

 

/usr/sbin/dhcpd eth1

 

(zakladam ze na eth1 masz LANa, a na eth0 dostep do neta od ISP)

 

co do "komunikacji" :> z eth1 na eth0 i vice versa (jesli chcesz dzielic neta z eth0 przez eth1) to musisz zrobic masquarade np. na iptables :)

 

skad dhcpd wie jakie adresy IP nadac :)? wlasnie z pliku dhcpd.conf w zaleznosci jak go skonfigurujesz, moze przydzielac adresy z jakiegos przedzialu (range) albo na "sztywno" przypisujesz konkretnemu adresowi MAC, konkretny adres IP

 

have fun

 

pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za kazdym razem po starcie muisz to opdalic, ale zeby bylo latwiej to:

dodaj na koniec pliku /etc/rc.d/rc.local

ten wpis /usr/sbin/dhcpd eth1

 

i bedzie startwal automatycznie sam

albo dodaj start demona dhcpd

ale wtedy to nie wiem jak dobiera sie interfejs,

moze edytuje sie plik:

/etc/rc.d/rcx.d/Syydhcpd

(gdzie x- numer runlevela ,yy to liczba kolejna dla demona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...