Skocz do zawartości

Pamiec


Chudy

Rekomendowane odpowiedzi

Zdziwila mnie sytuacja, pracuje pod FC2 z 256 mb ramu, pulpit Gnome, caly czas obserwuje zuzycie procesora oraz pamieci.

Kiedy mam otwarte takie aplikacje jak kadu, xmms, mozilla, quanta, pamiec jest zapychana niemal do maximum, wystarczy teraz uruchomic takie cos jak chocby Gimp, aby........ uruchamial sie 10 minut! Dysk zaczyna pracowac, ilosc zajetej pamiecico pare sekund wykonuje skoki w dol o parenascie mb, potem w 5 sekund znowu sie zapelnia, samo otwarcie terminala zajmuje mi 5 minut by moc cokowielk wylaczyc. Prawdopodobnie zle jest obslugiwany plik wymiany, mial ktos podobne problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

a jaka partycje masz swap ile mega. jaki system plikow na pozostalych partycjach jaki masz dysk i chip na plycie ? jaki prosesor?

komp na ktorym mam FC 2 to 800 celeron 128kb podrecznej i 192 ram,

w przeciwienstwie do ciebie uzywam kde )raz tylko mialem gnome, nie przypadl do gustu) zazwyczaj mam uruchomione kadu, xmms, opera, superkaramba, mozilla, quanta, gftp, konsole i krusader, nie moge narzekac komp nie jest wtedy demonem predkosci ale da sie pracowac ((_napewno_ → na pewno) ORT dziala szybciej niz twoj) system plikow ext3 swap 512 mb ( wczesniej mialem 320 ramu ) dziala naprawde fajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudy

256mb RAM to wielkość zalecana przy korzystaniu z X-ów. Fedora trochę "utyła" i nawet do obsługi trybu tekstowego zacają 128mb :( .

Otwórz menagera procesów i zobacz co zjada ci procesor, bo w/g mnie to chodzi właśnie o niego. W FC1 firefox zżerał mi sporo RAMu i procesora, ale działo się tak tylko pod KDE. Objawy były podobne jak u Ciebie. Przy otwartych 3 aplikacjach nie dało się pracować :( .

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 mb partycji ext 3 (juz z tego wszystkiego nie wiem gdzie sprawdzic/ustawic wielkosc swap), dysk 7200 obrotow, procek amd 2500 (jakies 1,83 ghz) 512 kb podrecznej, chipset nforce 2. Gnome jest dla mnie wygodniejszy do pracy, dlatego wlasnie mam (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 mb partycji ext 3 (juz z tego wszystkiego nie wiem gdzie sprawdzic/ustawic wielkosc swap),

15 mb ext 3 ? nie rozumie chyba sie pomyliles w tym poscie, i jeszcze jeden wazny szczegol, czy caly czas masz neta ? czy laczysz sie co jakis czas ? bo wiem ze kde bez internetu dzila strasznie powoli (_niewiem_ → nie wiem) ORT jak w przypadku gnome,z tego co widze masz dosc szybkiego kompa i to dosyc dziwne, zeby byl taki zmulony, a jaka masz partycje mozna sprawdzic np. w konsoli wpisz fdisk -l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, problem rozwiazany, przedstawiam opis utworzenia pliku wymiany jesli system nie posiada takiego, dla osob ktore maja problem z pamiecia:

1) Otworz 'monitor systemu' i upewnij sie, ze w zakladce 'Monitor Zasobow' przy napisie 'Wykorzystana przestrzen wymiany' pisze '0 bajtow z 0 bajtow' - oznacza to ze nie masz pliku wymiany

2) jako root utworz folder dla pliku wymiany (np /tmp/swap/)

3) wpisz polecenie: dd if=/dev/zero of=/tmp/swap/swap.img bs=100M count=5

utworzy ono plik swap.img o rozmiarze 500 mb

4) przejdz do folderu /sbin i wykonaj polecenia:

./mkswap /tmp/swap/swap.img

./swapon /tmp/swap/swap.img

 

Gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam takie pytanie. Gdzie moge sprawdzic ile mam faktycznie zajetej pamieci ram. Bo w roznych miejscach widnieja rozne wartosci. Przykladowo w sensorze gdesklets pokazuje ze mam zajete 241/250 /tak btw co sie stalo z tymi 6 mb ?? podejrzewam, ze pewnie to jest jakos inaczej przeliczane, no ale dokladnie to nie wiem/ W monitorze systemu w zakladce m' zasobow wyswietlane jest 161/251. W zakladce lista procesow sa dwie kolumny, pamiec i pamiec X serwera. Gdy zaczynam sumowac wartosci kolumnu 'pamiec', to juz po pierwszych 5 wychodzi mi ponad 280... Jak sumuje ta druga kolumne to wychodzi za malo. ..

 

Czy ktos moglby mnie oswiecic i wytlumaczyc o co w tym wszystkim chodzi? Wiem, tylko ze w fc1 bylo to jakos inaczej i tam wszystko sie zgadzalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze sie logowac jako root, inaczej nie wykonalbym tych polecen.

Tak, ale ważny jest sposób logowania - czy zostawić ustawienia zwykłego użytkownika, czy załadować zmienne środowiskowe roota :-)

Czy ktos moglby mnie oswiecic i wytlumaczyc o co w tym wszystkim chodzi?

http://apcoln.linuxpl.org/pokaz_artykul.php?artid=22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...