Skocz do zawartości

Windows I Fedora Razem


Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukalem forum, szukalem na google ale nie udalo mi sie znalezc konkretnego rozwiazania mojego problemu.

 

zainstalowalem dzisiaj fedore core 4.

 

W pc mam 3 HDD, Pierwszy z windowsem, drugi na dane, na trzecim postawilem fedore.

 

GRUB ustawiony na MBR, domyslny sytem do bootowania to windows XP i tu pojawia sie problem poniewaz przy bootowaniu od razu startuje windows bez mozliwosci wyboru czy chce odpalic winde czy linuksa.

 

Pytanie: jak sie dostac do fedory?

 

Dodam ze jest to moj pierwszy linux wiec zbyt duzego pojecia jeszcze o nim nie mam tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie ... pytanie czy masz zainstalowanego grub'a ( podczas ładowania bootloadera przez bios, widać gdzieś napis grub ?? ) ... jeżeli nie to uruchamiasz system z płytki instalacyjnej ( linux rescue ), montujesz partycje z fedorą ( system może sam ją wykryć wtedy i zamontować [bodajże w /mnt/sys ) i wydajesz polecenie:

grub-install --root-directory=/mnt/sys /dev/hda

 

jeżeli masz grub'a to podczas startowania systemu poklikaj strzałkami, bo możliwe że masz włączoną opcję hiddenmenu ... albo timeout 0 sek. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy probie uzycia

grub-install --root-directory=/mnt/sys /dev/hda
dostalem komunikat /sbin/grub: not found

 

Skorzystalem z jednej z rad ze strony glownej na temat instalowania GRUB'a i po uzyciu

 

chroot /mnt/sysimage
grub-install /dev/hda

 

udalo mi sie uruchomic fedore smile.gif

 

Dzieki za pomoc i mam nadzieje ze w razie nastepnych problemow z fc4 rowniez tutaj bedzie mozna uzyskac pomoc smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do tego tamatu, ponieważ chciałbym zapytać o zagadnienie związane z GRUB-em.

Czy po uaktualnieniu Windowsa (ze zwykłego do SP2), wywali mi on GRUB-a?

Oraz, jeśli tak się stanie to czy mogę z płyty instalacyjnej Fedory doinstalować go czy muszę teraz wykonać kopię Gruba, a potem przy uruchamianiu z dyskietki go uruchomić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy po uaktualnieniu Windowsa (ze zwykłego do SP2), wywali mi on GRUB-a?...

Nie.

 

A tak przy okazji - dla wszystkich z GRUBymi problemami:

 

Jesli w kompie masz wiecej niz jeden dysk - mozesz raz na zawsze uwolnic sie od klopotow z GRUBem (czytaj: od syfiastej polityki bootloaderow MS) - banalnie proste, wrecz prymitywne, wiekszosc z Was o tym wie, ale jakos nikt tego nie opisal (chyba...) a moze komus ten opis pomoze i raz na zawsze utnie problemy "Winda i Linux w jednym stali kompie"...

 

Na jednym z dyskow (nazwijmy go [1]) instalujesz Winde (albo kilka, jesli taka masz ochote/potrzebe) z jej boot-loaderem w mbr [1], natomiast na dysku drugim ([2]) Linuksa z GRUBem (lub lilo lub czymkolwiek innym w mbr [2]). Caly myk polega na tym ze:

 

- w komputerze masz co najmniej 2 dyski

 

- BIOS kompa pozwala wybrac dysk z ktorego w pierwszej kolejnosci zostanie zbootowany system

 

- instalujesz winde na dysku [1], dzielac go jakkolwiek chcesz, formatujac pod dowolne systemy plikow itd... po prostu pelna dowolnosc (moze to byc takze istniejacy dysk z dzialajaca instalka windy...)

 

- zmieniasz w biosie bootowanie na dysk [2] i instalujesz linuksa (takze robiac z tym dyskiem i instalka cokolwiek Ci sie podoba...) Linux sam znajdzie istniejaca na innym dysku aktywna/bootowalna partycje z windowsem i doda odpowiedni wpis do GRUBa (oczywiscie nalezy wybrac opcje instalacji GRUBa w mbr)

 

- w tym momencie masz w pelni dzialajacy dual-boot i nie musisz robic nic wiecej... po prostu uzywasz komputera

 

- jesli musisz przeinstalowac windowsa - przestawiasz w biosie bootowanie na [1] i jedziesz z instalka, Twoj Linux jest bezpieczny

 

- po zabiegu przestawiasz w biosie bootowanie z powrotem na [2], i dalej cieszysz sie z posiadania dzialajacych systemow... (jesli zainstalowales winde na tej samej partycji co poprzednio - zwykle C, lub kolo od ktorego przytaszczyles dysk ma winde na tej samej partycji co Ty to nie musisz nawet "nic dotykac" GRUB podniesie system bez problemu, jesli natomiast poeksperymentowales i tym razem partycja systemowa windy to E, to bedziesz musial minimalnie zmodyfikowac grub.conf)

 

Troche ten opis chaotyczny ale zajety jakby troche jestem...

U mnie ten sposob dziala od 3 lat (5 dyskow, 7 systemow operacyjnych w tym 3 z Redmond, jeden GRUB na podstawowym dysku z linuksem...) i "0" problemow i niespodzianek, wiec u Ciebie tez powinno zadzialac

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jesli w kompie masz wiecej niz jeden dysk - mozesz raz na zawsze uwolnic sie od klopotow z GRUBem (czytaj: od syfiastej polityki bootloaderow MS) - banalnie proste, wrecz prymitywne,

Witam,

Bezskutecznie próbuję zastosować te metodę u siebie. Nie mogę zmusić GRUBa żeby uruchomił Windows...

mam 2 dyski: na pierwszym (ATA) jest zainstalowana Fedora i GRUB, na drugim (SATA) - Windows XP. Chciałbym uruchamiać komputer z pierwszego dysku, z możliwością odpalenia XP...

 

Mój grub.conf:

 

# grub.conf generated by anaconda
#
# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file
# NOTICE:  You do not have a /boot partition.  This means that
#          all kernel and initrd paths are relative to /, eg.
#          root (hd0,0)
#          kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/hda1
#          initrd /boot/initrd-version.img
#boot=/dev/hda
default=0
timeout=5
splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)
       root (hd0,0)
       kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/ vga=0x315
       initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img
title Windows XP
       rootnoverify (hd1)
       chainloader +1

 

Linux ładuje się bez problemu, ale windows wyświetla "Błąd ładowania systemu operacyjnego".

Kiedy zmieniłem ustawienia Windows XP na:

title Windows XP
       # windows znajduje się na pierwszej partycji
       rootnoverify (hd1,0)
       # fakt czy makeactive jest tutaj czy go nie ma nic nie zmienia
       makeactive
       chainloader +1

po wybraniu WindowsXP z menu na ekranie widać jedynie migający kursor, a komputer przestaje reagować.

 

Co jest nie tak z moim grub.conf?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisanie sd0 nie działa (z tego co znalazłem w dokumentacji, grub traktuje wszystkie dyski jako hd*). Oto wydruk fdisk -l:

 

Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80025280000 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1        1576    12659188+  83  Linux
/dev/hda2            1577        1707     1052257+  82  Linux swap / Solaris
/dev/hda3            1708        9729    64436715    c  W95 FAT32 (LBA)

Disk /dev/sda: 250.0 GB, 250059350016 bytes
16 heads, 63 sectors/track, 484521 cylinders
Units = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1       62416    31457632+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           62417      484521   212740920    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           62417       83222    10486192+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           83223      291273   104857672+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda7          291274      484521    97396960+   7  HPFS/NTFS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisanie sd0 nie działa (z tego co znalazłem w dokumentacji, grub traktuje wszystkie dyski jako hd

Jesli to prawda (z GRUBem i dyskami SarialATA), to powinno zadzialac standardowe przemapowanie dyskow

title Windows XP
     map (hd0) (hd1)
     map (hd1) (hd0)
     makeactive
     chainloader +1

O ile dla GRUBa sda == hdb... nie mam tego jak sprawdzic.

Dla zwyklych dyskow to dziala...

Moze ktos z dyskami sata porowna fdisk -l z grub.conf i sposobem adresacji? Ja niestety tylko zgaduje...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuuugim poszukiwaniu udało mi się znaleść rozwiązanie na jakimś zagranicznym forum:

 

title Windows XP
    # ważne żeby umieścić rootnoverify na początku, przed "map"
    rootnoverify (hd1,0)
    map (hd0) (hd1)
    map (hd1) (hd0)
    makeactive
    chainloader +1

 

i wszystko działa jak marzenie biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może nie będę zakłądał nowego tematu tylko tutaj się podepne :-) Sobie mam Winde i dopiero co wgrałem Fedorkę (do pierwszego sektora katalogu /boot czy jak to tam, bo winda podono usuwa MBR. Po instalacji GRUB nie wystartował, łąduje się Winda... I co teraz ? tongue.gif

 

PS

Sorki za durny problem tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...