Skocz do zawartości

Partycje Pod 2x Windows I Fc4 Plz O Pomoc!


--TeoN--

Rekomendowane odpowiedzi

HEY!

 

Mam problem. Próbowałem pierwszy raz zainstalowac FC4 i się zainstalowało bez problemów, ale jest coś nie tak z bootloaderem bo (_wogóle_ → w ogóle) ORT nie pojawia się możliwość wejścia do (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

 

partycje podzieliłem tak (dysk 80GB):

podstawowe:

100MB- /boot

10GB- 1 win (aktywna)

10GB- 2 win

logiczne:

9,7GB - /

256MB - swap

45GB - dane do win

 

Wydaje mi się że mój problem tkwi w tym iż partycja /boot powinna być aktywna, a nie ta z 1 win (już wole bez pewności nie robić). Czy mam racje question.gif Jak nie to prosze o jakieś sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wrzuciłeś gruba? Widzisz jego menu czy od razu włącza się Win? Jeżeli Windowsa zainstalowałeś PO zainstalowaniu FC to się nie dziw ze nie można Linuksa wystartować, Winda automatycznie czyści MBR i wrzuca tam swojego bootloadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że partycję /boot musisz zrobić aktywną.

Właśnie też doszedłem do takiego wniosku tylko nie byłem pewień, a już mi się więcej nie chciało z tym robić bez pewności.

 

Czyli przerobić partycje /boot na aktywną question.gif A czy ta przeróbka nie spowoduje kłopotów z windowsami już zainstalowanymi question.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chyba nawet może. To nie FreeBSD wink.gif Musi tylko być aktywna.

 

PS. Po co Ci w dzisiejszych czasach osobna partycja /boot? IMO strata miejsca wink.gif 20 mega by wystarczyło :

lszk@debian:~$ du -sh /boot/
14M     /boot/

A mam tam 3 kernela ;-)

 

Do tego jeszcze dochodzi wpis w grubie dla windy. Skoro nie jest ona na 1-szej partycji, to będziesz musiał skorzystać z opcji map. Ale to chyba wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że sporo przesadziłem z tymi 100MB na partycji /boot, ale jakos tak wyszło tongue.gif

 

A o żadnym wpisie do gruba dla win jeszcze niegdzie nie słyszałem i nie wiem o co w tym chodzi (opcja map tym bardziej question.gif ) question.gif To mnie teraz przeraziłeś scared.gif Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć to po krótce question.gif

 

PS. najwcześnie jutro się wezme za ponowną instalke.

 

PS2

No zainstalowałe i zmieniłem tylko partycje /boot na aktywną i wszystko pięknie śmiga biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...