Skocz do zawartości

6 Powodów Dla Których Odradzam Używanie Linuksa


x0x00

Rekomendowane odpowiedzi

6 powodów dla których ODRADZAM używanie Linuksa wszystkim PowaRZnym informatykom. -

1. Bo na linuksie nie ma virusów, nie można więc z nimi walczyć całą noc, instalować oprogramowania antyvirusowego

i wracać do domu w pełni chwały z wygrana walką

2. Bo nie można pilnować ilości licencji zezwalających na podłączenie do servera i czy aby na pewno wystarczy a jak nie wystarczy i pieniędzy nie ma

to tez źle bo nie można ustalić terminów kto się łączy pierwszy a kto się w ogóle nie łączy

3.Bo nie można zreinstalować serwera po wymianie procesora i kilku innych podzespołów

4.Bo nie można poszerzyć swojej wiedzy o pojęcia takie jak crack, keygen , serial number itp itd

5.Bo nie można zaoszczędzić i trzeba zatrudnić bardziej wykwalifikowanego informatyka nić zwykłego informatyka od normalnego systemu ( nie tyczy się to wszystkich ) przez co trzeba mu płacić za jego wiedzę . ( To dla szefów firm )

6. Bo nie można zapłacić za system serwerowy 30000 zł i 3500 zł żeby w ogóle naszych 50 pracowników mogło się do niego łączyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno zastrzezenie:

4.Bo nie można poszerzyć swojej wiedzy o pojęcia takie jak crack, keygen , serial number itp itd

Zgodnie z powiedzeniem "dla chcacego nic trudnego" nie zgadzam sie z Twoja opinia, bo jesli ktos chce, bez problemu znajdzie w Internecie takie informacje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
- Niestety "na" Linuksie też istnieja wirusy, robaki, trojany etc.

Kilka na rok... a i tak większość z nich bazuje na dziurach w oprogramowaniu - wystarczy tylko aktualizować system - niepotrzebny żadny antywirus.

 

Jakoś nie widziałem nigdy żadnych masowych zarażeń w świecie uniksowym (a jest sporo serwerów w necie). W przypadku MS już były ataki CodeRed, Nimbda itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pokazania wyższości (_linuxa_ → Linuksa) ORT w tej kwestii powiem że mój kolega po założeniu neostrady siedział w internecie pod WindoZą 5 minut i złapał Blastera!!

 

To może być śmieszne i było, ale nie chce wiedzieć co się do niego przyczepiło po 10 minutach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kilka na rok... a i tak większość z nich bazuje na dziurach w oprogramowaniu - wystarczy tylko aktualizować system."

- Co nie zmienia faktu, że istnieją ....

"Jakoś nie widziałem nigdy żadnych masowych zarażeń w świecie uniksowym (a jest sporo serwerów w necie). W przypadku MS już były ataki CodeRed, Nimbda itd..."

- Przecież każda platforma jest podatna na zarażenia. Tutaj to kwestia kalibru. Pozatym systemy Ux-owe często są tylko bazą do roznoszenia różnego rodzaju "niespodzianek", które jednocześnie ich nie zarażają.

"niepotrzebny żadny antywirus."

- To zależy. Wirusy (_linuxowe_ → linuksowe) ORT faktycznie są spotykane na małą skalę (1998 robak ADM, czy niedawno evil.c to żadkie wypadki) , nie chodzi tu o chronienie systemu, a raczej o pliki składowane w katalogach domowych użytkowników. Jeżeli używamy (np. w sieci ) kilku systemów oraz podmontowujemy i używamy systemy plików FAT/FAT32/NTFS itd. warto sprawdzać nowe dane zanim powstanie realne zagrożenie (choćby po to by nie uczynić naszego komputera roznosicielem). Narazie wirusy linuksowe można policzyć na palcach, lecz to szybko może się zmienic wraz ze wzrostem popularności systemu.

Podsumowując nie można być zamkniętym na nowe rozwiązania lecz prubować uprzedzić czyjeś pomysły na stworzenie realnego zagrożenia. To taka "heurystyka umysłowa".

 

Bibliografia:

Czekanie na linuksowe wirusy

Linuksowe skanery dla stacji roboczych i serwerów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Co nie zmienia faktu, że istnieją ....

Z tymi kilkoma na rok to i tak przesadziłem.

 

Isnienie wirusów w systemach uniksowych jest na tyle trudne (co system, to trochę inne rozmieszczenie plików w katalogach systemowych; różnorodność oprogramowania, a nie taka monokultura jak w systemach windowsowych; różne wersje bibliotek i częsty brak godności ABI i API) i raczej wątpię, by coś zmieniło się w tej materii. Ponieważ z definicji wirus jest programem, który ma się samemu rozmnażać, więc, jak widać, możliwości ich większego rozprzestrzeniania jest znikoma.

 

Te co istnieją, działają tylko na określonej wersji dystrybucji, więc możliwość ich namnażania jest jeszcze bardziej ograniczona.

 

Warto jeszcze zwrócic uwagę na to, że takie głupie załączniki po zapisaniu nie mają od razu bitu wykonywalności, dlatego pani Zosia tak łatwo sobie jakiegoś badziewia od razu nie odpali...

 

- Przecież każda platforma jest podatna na zarażenia. Tutaj to kwestia kalibru.

...ale niektóre są ewidentnie na nie podatne → zła konstrukcja systemu

Pozatym systemy Ux-owe często są tylko bazą do roznoszenia różnego rodzaju "niespodzianek", które jednocześnie ich nie zarażają.

Przeciez one (serwery pocztowe) tylko rozsyłąją pliki wysyłane przez użytkowników Windowsów. To nie wina systemów uniksowych, tylko okienek.

"niepotrzebny żadny antywirus."

Jeżeli używamy (np. w sieci ) kilku systemów oraz podmontowujemy i używamy systemy plików FAT/FAT32/NTFS itd.

No tak, racja, ale mi chodziło tylko o Linuksa. Jeśli w sieci są komputery z systemem operacyjnym z Redmont, to jasne, że trzeba. Rozprzestrzeniające się windziane wirusy powodują tylko zapychanie łącz, itd.

Narazie wirusy linuksowe można policzyć na palcach, lecz to szybko może się zmienic wraz ze wzrostem popularności systemu.

Już to wiele razy słyszałem. Kiedyś było podobnie - Uniksy są już chyba ponad 35 lat na rynku i jakoś nigdy nie były dotknięte takimi plagami. Wystarczy popatrzeć co się działo jak powstał DOS...

Producenci antywirusów od dawna straszą linuksowymi wirusami → http://hedera.linuxnews.pl/_news/2002/05/1..._long/1268.html Jak na razie nic takiego się niedzieje. Po prostu chcą wyciągnąć kasę klientom i tyle.

No tak, ale to są antywirusy do skanowania windzianych wirusów. Jak ktoś nie używa apikacji typu crossoveroffice, wine lub nie musi dbać o bezpieczeństwo koputerów z Windowsami, to mu to w ogóle nie jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że "pod (_linuxa_ → Linuksa) ORT" jest też mniej wirusów z prostego powodu, że trzeba mieć już troche wiedzy, aby coś takiego napisać, a w WindowSie każdy z odrobiną oleju w głowie np. w DelphI może coś stworzyć. Nie mówie tutaj o jakichś wypasionych okazach, ale może to poważnie poprzeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale niektóre są ewidentnie na nie podatne → zła konstrukcja systemu...Przeciez one (serwery pocztowe) tylko rozsyłąją pliki wysyłane przez użytkowników Windowsów. To nie wina systemów uniksowych, tylko okienek.

- Tutaj właśnie to chciałem zaznaczyc.

W przypadku MS już były ataki CodeRed, Nimbda itd...

- A zgadnij na jakim systemie stoją servery MS ...

- A co do Zosi to lepiej, aby jej załącznik został przeskanowany zanim ona do niego dotrze ...

różne wersje bibliotek i częsty brak godności ABI i API

- To jest zaleta i wada. Jednak gcc jest prawie wszędzie i wałaśnie na tym bazuje evil.c. Jest to przykład na to ,że dla chcącego nic trudnego.

Wystarczy popatrzeć co się działo jak powstał DOS...

- Tak wszyscy wiemy skad wziął się dos i dlaczego Windowsy są takie popularne,

na czym wyrósł ten monopol. Pytanie brzmi kiedy ktoś znajdzie haczyk na (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

Na dzień dzisiejszy inna grupa użytkowników używa Unixów, inna Linuxów a całkiem inna Windowsów. Linux "ustawiany" przez przeciętnego użytkownika jest tak samo bezpieczny jak połatany Windows XP (nie mówię tu o SP2).

Wiadomo, że Linux (Tutaj jak na mój gust poza OWL oraz SLACKWARE) nie nadaje się ze względów bezpiczeństa (oczywiście mówię o wersjach nie przerabianych) na poważne serwery. Ta półka przeznaczona jest dla Unixów (np. sytemy *BSD, Solaris itp. lub np. Widnows 2003 Server). Firmy korporacyjne, które używają rozwiązań serwerowych Microsoft często posiadają także hardwarowe IDSy ,które świetnie uzupełniają te systemy.

Moim zdaniembardziej prawdopodobne jest ,że pojawią się wirusy (_linuxowe_ → linuksowe) ORT

(i oczywiście (_napewno_ → na pewno) ORT ktoś na tym zarobi - bo chyba o to chodzi).

W sumie można tak dyskutować w nieskończoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...