Skocz do zawartości

Initrd.img W Grub


YareQ

Rekomendowane odpowiedzi

OK rzecz wygląda następująco:

 

Skompilowałem kernel 2.6.7 skopiowałem bzImage nowego kernela do /boot oraz nowy System.map.

Na tą chwilę mój grub wygląda następująco:

 

#boot=/dev/hda

default=2

timeout=15

splashimage=(hd0,5)/boot/grub/splash.xpm.gz

 

title Fedora Core (2.6.7)

root (hd0,5)

kernel /boot/bzImage-2.6.7 ro root=LABEL=/ rhgb quiet

??????????????initrd.img

title Fedora Core (2.6.6-1.435.2.3)

root (hd0,5)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.6-1.435.2.3 ro root=LABEL=/ rhgb quiet

initrd /boot/initrd-2.6.6-1.435.2.3.img

title Other

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

Właściwie to nie wiem o co chodzi z tym initrd.img. Tzn wiem do czego służy ale nie wiem (_z kąd_ → skąd) ORT go teraz (_wziąść_ → wziąć) ORT do nowego jądra.

 

Nie wpisanie go tam w ogóle wywołuje następujący efekt:

Kernel panic: VFS: unable to mount root fs on unknown-block (0,0)

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się zrobi make install, a w jądrze się coś spapra, to komenda ta nadpisze obecnie uzywane jądro i nie będzie się można dostać do systemu.

 

Pliczek initrd tworzy się komendą

mkinitrd /boot/initrd-2.6.7.img 2.6.7

, ale używało się go przeważnie do emulacji scsi, a w jądrach z serii 2.6.x już nie jest potrzebny ( z tego co wiem) :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się zrobi make install, a w jądrze się coś spapra, to komenda ta nadpisze obecnie uzywane jądro i nie będzie się można dostać do systemu.

 

Pliczek initrd tworzy się komendą

mkinitrd /boot/initrd-2.6.7.img 2.6.7

, ale używało się go przeważnie do emulacji scsi, a w jądrach z serii 2.6.x już nie jest potrzebny ( z tego co wiem) :unsure:

jedna linijka w konsoli a tyle radości.

Działa wyśmienicie - Dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się zrobi make install, a w jądrze się coś spapra, to komenda ta nadpisze obecnie uzywane jądro i nie będzie się można dostać do systemu.

 

.......

A to coś nowego. :shock:

Ja tak robiłem dziesiątki razy na róznych komputerach i w róznych konfiguracjach i nigdy nowe jądro nie nadpisywało starego lecz dopisywało się (w skrajnym przypadku byly cztery stare jądra i wszystkie zostały).

W grubie też nowe jadro jest dopisywane.

Po sprawdzeniu nowego jądra można ręcznie wywalić stare niepotrzebne jądra i niepotrzebne wpisy w grubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się zrobi make install, a w jądrze się coś spapra, to komenda ta nadpisze obecnie uzywane jądro i nie będzie się można dostać do systemu.

 

.......

A to coś nowego. :shock:

Ja tak robiłem dziesiątki razy na róznych komputerach i w róznych konfiguracjach i nigdy nowe jądro nie nadpisywało starego lecz dopisywało się (w skrajnym przypadku byly cztery stare jądra i wszystkie zostały).

W grubie też nowe jadro jest dopisywane.

Po sprawdzeniu nowego jądra można ręcznie wywalić stare niepotrzebne jądra i niepotrzebne wpisy w grubie.

Hmm to ciekawe. Nigdy tego sam nie próbowałem, ale czytałem, że właśnie może się zdarzyć to, co napisałem.

Było o tym np. w Eks. 6/03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to dowód, że nie warto wierzyć we wszystko, co się przeczyta ;)

Może zacytuje:

...Metoda opisana w punkcie 4 (make install) jet całkowicie automatyczna. Nowe jądro zostanie zostanie zapisane na miejscu obecnie używanego. Jeśli jest żle skompilowane, nie będziemy mieli możliwości uruchomienia Linuksa...

 

[update]

Opis dotyczył jądra 2.4.22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...