Skocz do zawartości

Sprawna Obsługa Dysku Ssd - Potrzebne Dodatkowe Triki?


Jusko

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Jakoś tak szczęśliwie się złożyło, że stałem się posiadaczem dysku SSD. Mam małe obawy powierzyć swoje dane bardziej zaawansowanej pamięci flash, ale chyba każdy z początku ma obawy :)

 

Niemniej w toku ostatnich lat powstało wiele tutoriali dotyczących tego, jakie cuda powinno się jeszcze dodatkowo wykonać aby dysk działał sprawnie i żywotnie. Ludzie bawią się jeszcze w kasowanie SWAPA, dodawanie jakichś parametrów w fstab i generalnie cuda wianki :wacko:

 

Mamy jednak końcówkę roku 2014 i zastanawiam się, czy jeszcze jakieś szamańskie zabiegi dla SSD są wymagane, czy po prostu po ludzku wystarczy włożyć dysk SSD i tyle?

 

 

Czy ktoś z Was ma już doświadczenia w tej materii? Byłbym wdzięczny za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobny dylemat, kiedy siadał a później skończył żywot mój HDD i kupiłem SSD. Po przeczytaniu sporej ilości informacji z różnych źródeł i wymianie informacji z osobami posiadającymi dyski ssd zdecydowanie się uspokoiłem. Na chwilę obecną "spełniam" 3 kwestie:

1. nie mam partycji SWAP

2. nie korzystam z hibernacji (zbieg okoliczności, przyczyną nie jest dysk ssd)

3. dopisek do fstab

/dev/mapper/fedora-root /                       ext4    defaults,noatime,discard        1 1
UUID=8a5863a2-7063-42fe-8925-21fc587e5e43 /boot                   ext4    defaults        1 2
/dev/mapper/fedora-home /home                   ext4    defaults,noatime,discard        1 2

to jest mój plik, dokładnie mam na myśli noatime oraz discard.

 

W każdym razie mój kolega użytkuje ssd (ma windowsa) bez żadnych zabiegów (twierdzi że jak siądzie to trudno) już 4 rok. Jest to więc dość stary dysk o pojemności 64gb i wciąż działa. Jednak od pewnego czasu nie jest dyskiem systemowym - został dokupiony inny większy, a ten jest jako dodatkowy. Dodam że komp chodzi 24/24, jest to serwer a główny powód zakupu kilka lat temu była głośność pracy dysku HDD.

 

Mój dysk ma 128GB, przewiduję że będzie ze mną ok 3 lat, więc uważam że nie da się zajechać obecnych dysków przy nowoczesnych systemach. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...