Skocz do zawartości

Deinstalacja Fedora 9


tomkrkol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiś 3 miesięcy posiadam lapka msi ex600 227pl. Standardowo była na nim vista. Zmieniłem ją na xp. Ale cały czas mi coś wywalało. Wkurzyłem się i postanowiłem zainstalować linuksa. Wybrałem fedorę. po ponad miesiącu stwierdzam, że się poddaję. Przepraszam.

Problem polega na tym, że nie mogę teraz zainstalować xp.

POMOCY!!!

Przeszukałem już to forum, jak i inne linuksowe. Przeszukałem google i fora windowsowe. Znalazłem parę rozwiązań, żadne mi nie pomogło. Po włożeniu płytki z xp, czarny ekran.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek WL dał najlepsze rozwiązanie, chodzi o partycje których instalator Win XP nie rozpoznaje i sie przywiesza, dlatego warto skorzystać z jakiejś płytki live, np. GParted livecd, lub Hirens BootCD i usunąć partycje linuksowe,

 

niemniej podobnie jak moich kolegów interesuje mnie co spowodowało że się poddałeś?

 

Wydaje się, że sprzęt powinien być wspierany, jedyne co budzi moje wątpliwości to wifi i kamerka, ale na szybko nigdzie nie znalazłem na jakim chipsetcie to chodzi więc nie napiszę, ale wystarczyłoby żebyś wkleił co daje na rootcie polecenie "lsusb" i "lspci" i myślę że byśmy Ci pomogli, a całą resztę np. Geforce 8400GS znajdziesz w poradniku jak zainstalować: http://faq.fedorapl.org/

 

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie, Nie mam zamiaru używac windowsa. Ale cóż (_linuks_ → Linux) ORT nie poddaje się tak latwo normalnemu użytkwaniu, a ja niewiele mam czasu, żeby się wszystkim zająć.

Przyjmijmy, że jestem debilem. Jeżeli bedziecie odpowiadali na moje pytania, to prosze o wyrozumiałość. Piszcie mi, co mam dokładnie po kolei robić, tak, zeby nawet blondynka zalapała - przecież jestem blondynem. :) Z góry dziękuję za pomoc. Nie chcę niczego zepsuć, więc mam nadzieję, że z Waszą pomoca jakoś się uda.

 

To teraz przejdźmy do rzeczy. Co mam zrobić, żeby skonfigurować ten system optymalnie, tzn. żeby wszystko działało.

Zainstalowałem fedorę9 oczywiście. Sprzęt msi ex600 227pl.

 

Odkryłem co mnie denerwuje - touchpad - nie ma podwójnego klikniecia. Musze uzywać przycisków, jak w myszce, mozna coś z tym zrobić? Chciałbym uruchomić kamerkę, skonfigurować wi-fi, firewire póki co nie jest mi potrzebne, jak i PCMCIA, i co z tą grafiką mam zrobić?

 

W firefoksie nie mogę zainstalować adobe flash playera - tak, wiem - brak licencji - fedora nie wspiera tego formatu. Podobna sytuacja z mp3 i filmami divx, xvid, dvd, itp. oczywiście mikrofon też nie działa, a jak się podłacza glosniki zewnętrzne, to glosniki w laptopie i tak się nie wyłączają.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W firefoksie nie mogę zainstalować adobe flash playera - tak, wiem - brak licencji - fedora nie wspiera tego formatu. Podobna sytuacja z mp3 i filmami divx, xvid, dvd

Wiesz... wyszukanie tego zajęło by ci krócej niż instalacja Windowsa.

 

1. http://adobe.com/

2. http://rpm.livna.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkryłem co mnie denerwuje - touchpad - nie ma podwójnego klikniecia. Musze uzywać przycisków, jak w myszce, mozna coś z tym zrobić? Chciałbym uruchomić kamerkę, skonfigurować wi-fi, firewire póki co nie jest mi potrzebne, jak i PCMCIA, i co z tą grafiką mam zrobić?

Co do touchpada, powinieneś mieć coś takiego w pliku /etc/X11/xorg.conf:

 

Section "InputDevice"
        Identifier  "Synaptics"
        Driver      "synaptics"
        Option      "Device" "/dev/input/mice"
        Option      "Protocol" "auto-dev"     
        Option      "Emulate3Buttons" "yes"   
        Option      "SHMConfig" "on"          
        Option      "SendCoreEvents" "true"   
        Option      "RTCornerButton" "2"      
        Option      "RBCornerButton" "3"      
        Option      "TapButton1" "1"          
        Option      "TapButton2" "2"          
        Option      "TapButton3" "3"          
EndSection

i powinno działać. Kamerkę zależy jaką masz - jeśli jest kompatybilna ze sterownikiem uvcvideo, to powinna działać bez konfiguracji dodatkowej. Sprawdzić to możesz wydając jako root polecenie

lsusb

(tam jest małe L) Jeśli nie masz takiego polecenia w systemie, to doinstaluj paczkę usbutils-0.73-2.fc9.i386

rpm -ivh usbutils-0.73-2.fc9.i386

(po ówcześniejszym jej ściągnięciu, ;owinna też być na płycie DVD).

 

Później w tym co Ci wyświetli znajdź swoją kamerkę, i weź jej ID (które powinno wyglądać tak, oczywiście z innymi liczbami: 04f2:b012 ), i na stronie http://linux-uvc.berlios.de/#devices poszukaj czy widnieje takie ID. Jeśli tak to kamerka powinna działać out of box, wystarczy tylko odpalić np skype i przetestować.

 

Co do wifi to zależy wszystko jaką masz kartę i jak skonfigurowaną sieć. W większości przypadków NetworkManager powinien wszystko załatwić za Ciebie, ale może się zdarzyć że będzie trzeba ręcznie skonfigurować. Podaj trochę więcej danych jaka to karta i jak masz sieć ustawioną (np. IP statycznie czy z DHCP, szyfrowanie WEP czy WPA itd)

 

W firefoksie nie mogę zainstalować adobe flash playera - tak, wiem - brak licencji - fedora nie wspiera tego formatu. Podobna sytuacja z mp3 i filmami divx, xvid, dvd, itp. oczywiście mikrofon też nie działa, a jak się podłacza glosniki zewnętrzne, to glosniki w laptopie i tak się nie wyłączają.

 

Z góry dzięki.

A co do tego to koledzy już Ci w zasadzie powiedzieli gdzie należy szukać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja karty (analogicznie do FAQ):

su -
rpm -ivh http://rpm.livna.org/livna-release-9.rpm
yum install kmod-nvidia
init 3
nvidia-config-display enable
reboot

 

co do kamerki to wklej tutaj co dają Ci polecenia (jako root) lspci i lsusb,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...