Skocz do zawartości

Problem Z Trybem Graficznym Przy Intalacji Fedory


george_vader

Rekomendowane odpowiedzi

Odzywam sie pierwszym raz więc witam wszystkich! :)

 

Od dawna chcialem sie zabrac za (_linuxa_ → Linuksa) ORT ale dopiero dzis udalo mi sie powaznie za to zabrac i od razu same problemy...

Ponieważ narazie nie rozstaje sie z windowsem wiec zacząłem od produkcji partycji. Za pomoca Partition Magic 8 wyprodukowałem patycje 20GB Ext3. win sie uruchamia za pierwszym razem ladnie po czym za kazdym kolejnym staje przy okienku na czarnym tle i niebieski pasku ladowania. nie rusza z miejsca... (zgrałem wszystkie dok na płytki wiec bylo bez paniki :D ). Spróbowalem zainstalować Fedore ale podczas instalacji juz po wybraniu trybu graficznego wiesza sie na czarnym ekranie i koniec. No więc zmieniłem partycje na NTFS (win zaczął działac) ale Fedora wciaż sie wiesza.

 

Kumpel podzucił mi Ubuntu wiec spróbowałem z tym. Instalacja szła zdecydowanie lepiej do czasu gdy trzeba było wpisać kilka rzeczy a moja klawiatura odmówiła posłuszeństwa... <_<

 

Wróciłem do Fedory..

wyczytałem gdzieś ze jesli tryb graficzny nie działa spróbować z tekstowym no wiec tak uczyniłem ale..

w pewnym momencie doszedłem do Partycjonowania i pojawił sie problem. Nie byłem pewny do konca tego co robie a nie mam ochoty na strate danych wiec pojawiam sie tu :)

 

Mam do wyboru:

 

cytuję:

 

-Usuń wszystkie partycje na wybranych dyskach i utworz domyslny układ.

-Usuń partycje linuksowe na wybranych dyskach i utworz domyslny układ.

-Uzyj wolnego miejsca na wybranych dyskach i utworz domyslny uklad.

-Utworz indywidulany układ.

 

Których dysków chcesz użyc do instalacji?

[*] sda

 

koniec cytatu

 

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś pomógl mi przebrnac przez to instalacje.

Co to jest to sda? czemu nie hda albo znajome C ?:)

Poza ciekawi mnie dlaczego moja klawiatura nie działała w Ubuntu no i co tym windowsem ktory raz dziala a raz nie...

 

Przepraszam jesli nie sa to problemy na najwyzszym poziomie ale od czegos trzeba zaczac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Usuń partycje linuksowe na wybranych dyskach i utworz domyslny układ.

...

Których dysków chcesz użyc do instalacji?

[*] sda

W Twoim przypadku to bedzie najbezpieczniejszy i najlatwiejszy sposob (ale niestety nie najlepszy, bo zostanie utworzona partycja LVM i nie wiem ile Ci tam przydzieli z automatu na SWAP - pewnie za duzo, ale to jeszcze nie koniec swiata)...

 

Jako sda a dokladniej /dev/sda jest widziany pierwszy dysk na pierwszym kanale kontrolera, sda a nie hda poniewaz masz dysk Serial-ATA a te dyski sa oznaczane tak samo jak dyski SCSI.

 

O C: zapomnij. To oznaczenie typowe dla produktow MS i w linuksie niczego takiego nie zobaczysz (no, oprocz symulowanych dyskow pod np wine...)

 

Mowiac szczerze - powinienes troche doczytac na sieci, bo mi (i obawiam sie ze nie tylko mi) nie chce sie po prostu po raz *** opisywac dokladnie tych samych zagadnien, sorry...

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciesze sie ze nie zostalem zignorowany :)

wiem ze moj problem nie jest na najwyzszym poziomie. Dyski i reszte ogarne z czasem ale narazie najwazniejsza jest dla mnie instalacja. O trybie tekstowym szukalem ale niczego konkretnego nie znalazlem.

Jedego nie rozumiem. Mam teraz jedena patycje z winem i jedna NTFS ktora zamierzam przeznaczyc na fedore. Jezeli wybiore:

 

-Usuń partycje linuksowe na wybranych dyskach i utworz domyslny układ.

 

to za co on sie zabierze? wolalbym zeby nie zabral sie za ta z winem :huh:

Czy moze mam zmienić moja mala partycje na Ext3 lub Ext2 i wtedy to zrobic?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K., pozno bylo, cos mi chyba umknelo... Moja odpowiedz dotyczyla Twojego pierwszego podejscia - z utworzona partycja ext3...

 

Teraz tak -

 

[1] Usun partycje NTFS (ta ktora zajmuje miejsce przeznaczone na FC). Zrob to pod windowsem to nie bedzie sie plul po restarcie (odpowiednia opcje znajdziesz w zarzadzaniu systemem, po usunieciu tej partycji mozesz zrestartowac winde i sprawdzic czy startuje prawidlowo). Mam nadzieje, ze pamietasz o tym ze wszystkie dane z partycji NTFS beda bezpowrotnie utracone.

Powinienes miec na dysku tylko partycje z windowsem i 20GB wolnego miejsca

 

[2] Uruchom instalacje i przy zagospodarowywaniu dysku wybierz opcje -Uzyj wolnego miejsca na wybranych dyskach i utworz domyslny uklad.

 

Dalej powinno pojsc.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!

 

Instalacja poszlo ok i win wciaz zyje. Mam tylko jeden maly problem...

Podczas uruchamiania FC prosi mnie o login i haslo. Jedeyne to podawalem to nazwa kompa i haslo roota a kiedy to wpisuje to nie przyjmuje tego... :blink:

Nie do konca jestem pewny czy o to chodzi. Czy moze to ja cos namieszałem?

 

Czy ewentualnie reinstalacja z usunieciem wszystkich partycji linuksowych pomoże? nie bedzie problemow z GRUBem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj sie na roota -> uzytkownik: root / haslo: takie jak podales przy instalacji

 

Jak juz sie zalogujesz, to konieczxnie zaloz konto dla normalnego uzytkownika, i normalnie loguj sie na to konto. Konto roota nie jest przeznaczone do normalnej pracy.

 

Nic sie nie boj ;) ... poczatki sa zawsze trudne, ale z czasem zacznie Cie to wciagac :D

 

Jesli chodzi o reinstalacje to nie ma problemu - grub sie przeinstaluje, ale reinstalka nie jest konieczna...

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na Swiętego Mikołaja walcze z Fedora ale z przykrością musze powiedzieć, że nie daje za wygrana... <_<

Bez reinstalacji rzeczywiscie się obyło,root działa, nowe konto jest :) ale...

 

Kiedy myślałem ze wreszcie zobacze upragnione środowisko graficzne z jakąś ladna tapetke pojawił sie kolejny problem... Wpisuję polecenie startx na poczatku niby jest wszystko fajnie,cos tam produkuje po czym przestaje, zostaje mi czarny ekran i na nic nie reaguje. Wygląda to identycznie jak przy instalacji kiedy próbowałem zrobić to w trybie graficznym. Moze to moj sprzet mu nie pasuje? W czym może być problem?

 

to było najważniejsze ale mam jeszcze dwa problemy :unsure:

 

Kiedy działam w konsoli ucina mi pierwszą litere w linii. Podczas uruchamiania kiedy wypisuje komunikaty też tak jest. Niby to nic takiego ale działa na nerwy. No i ostatnia sprawa, najbardziej trywialna. Gdy używam polecenia man wyświtla mi informacje ale po tym chcialbym wrocic znow do konsoli. Probuje cos wpisac to piszczy na mnie. Szukalem skotu klawiszowego ale nic z tego. Radziłem sobie przełączajac konsole ale to raczej nie jest dobre rozwiazanie na dluzsza chwile.

 

To co pisze nie za bardzo juz dotyczy tematu ale nie wiem czy jest potrzeba zebym zakladal nowy. Chyba należałoby zmienić temat na: Problemy Georgea w związku z Fedora :D

 

Przy okazji życzę Wesołych Świąt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy myślałem ze wreszcie zobacze upragnione środowisko graficzne z jakąś ladna tapetke pojawił sie kolejny problem... Wpisuję polecenie startx na poczatku niby jest wszystko fajnie,cos tam produkuje po czym przestaje, zostaje mi czarny ekran i na nic nie reaguje. Wygląda to identycznie jak przy instalacji kiedy próbowałem zrobić to w trybie graficznym. Moze to moj sprzet mu nie pasuje? W czym może być problem?
Spróbuj nam napisać tutaj co wywala po startx. Spróbuj też najpierw ctrl alt F7 i zobacz co się stanie...

 

Kiedy działam w konsoli ucina mi pierwszą litere w linii. Podczas uruchamiania kiedy wypisuje komunikaty też tak jest. Niby to nic takiego ale działa na nerwy. No i ostatnia sprawa, najbardziej trywialna. Gdy używam polecenia man wyświtla mi informacje ale po tym chcialbym wrocic znow do konsoli. Probuje cos wpisac to piszczy na mnie. Szukalem skotu klawiszowego ale nic z tego. Radziłem sobie przełączajac konsole ale to raczej nie jest dobre rozwiazanie na dluzsza chwile.

 

Co do tego ucinania to jeśli dobrze zrozumiałem to jest problem z ustawieniem pozycji ekranu w osd monitra. Spróbuj go przesunać troche w prawo... Z MANem też miałem kiedyś problem :D Nie zgadniesz czym się wychodzi. Po prostu litera 'q' i nic więcej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc z manem. :)

 

Co do ucinania pierwszej litery to nie chcialem zmieniac ustawien monitora bo to raczej tylko tymczasowe rozwiazanie problemu. W windowsie znow mialbym problem. Nie wiem jak i dlaczego ale teraz jest ok. Nic nie ucina. Od razu lepiej to wyglada :)

 

Najfajniejsze zostawiłem na koniec :D

Po wpisaniu startx tylko mignie mi jakis tekst na ekranie a potem mam czarny ekran. Chociaż dziś był nienieski z białym i zielonym paskiem na gorze :huh: Po wciśnięciu Alt+Ctrl+F7 nic sie nie stalo. Kiedy przełączyłem na konsole pojawiły mi sie biało-czarne paski. Kiedy wcisnąłem znów Alt+Ctrl+F7 tym razem byl zielony ekran a potem jeszcze czerwony... <_< Po wciśnięciu guzika wyłączajacego komputer (inaczej nie potrafie sie tego pozbyc) wyrzucał mi przez chwile zielone kwadraty w miejscu [OK] a potem pojawiły mi sie dopiero normalne, czytelne komunikaty o konczeniu procesow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wpisaniu:

 

yum install kmod-nvidia

 

dostaję:

 

Loading: "installonly" plugin

Setting up install process

Setting up repositories

Reading repositoriesmetadata in fromlocal files

Parsing package install arguments

No match for arguments: kmod-nvidia

Nothing to do.

 

startx wciaz nie dziala... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...