Skocz do zawartości

Ubuntu


tomis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno zainstalowałem sobie ubuntu jako drugi system, ale mam mały problemik, a wiem że dużo uczęszczaczy tego forum również używa ubuntu.

Potrzebuję uprawnienia roota, a najciekawsze jest to że przy instalacji nie ustawiałem hasła roota i nie wiem jak to ugryźć.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiłeś bo w Ubuntu się go nie ustawia. Hasło dla roota jest generowane losowo przy każdym uruchomieniu systemu, czyli, inaczej mówiąc, root jest zablokowany. Jest sposób na odblokowanie go i nadanie hasła na stałę, ale nie stety nie pamiętam jak to się robi. Poszukaj na jakimś ubuntowym forum, albo na forum newbie.linux.pl bo tam to też było chyba przerabiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hoary Hedgehog miał w konfiguratorze uzytkoników opcję dot. uprawnień roota dla użytkowników. Domyślnie konta root nie ma w Ubuntu. Jak sobie to odznaczyłem i wylądowałem w systemie w którym ŻADEN user nie miał roota i była gleba...  dry.gif

Root jest tylko hasło jest losowe , ale jeszcze musiałeś ściągnąć uprawnienia Sudo- Userom , żeby tak zablokować

 

Tak się roby jeżeli chcesz tworzyć usera z ograniczonymi uprawnieniami

 

narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję uprawnienia roota, a najciekawsze jest to  że przy instalacji nie ustawiałem hasła roota i nie wiem jak to ugryźć.

1) sudo su

hasło Usera

 

2) stworzyć hasło dla root

chyba

passwd root

 

http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_pl#Jak_u...onta_root.29.3F

 

narka

Nie radzę tego tak robić. Później jest wiele problemów. Najlepiej nauczyć się używać sudo, ewentualnie

sudo -i

Działa prawie tak jak su -.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę tego tak robić. Później jest wiele problemów. Najlepiej nauczyć się używać sudo, ewentualnie

sudo -i

Działa prawie tak jak su -.

Może masz rację może ja , nie wiem

 

Ale jak chcesz stworzyć Usera z ograniczonymi uprawnieniami ?

 

Narka

 

edit

 

Przecież nie możliwe jest żeby nie było możliwości , stworzyć komputera z systemem tylko dla doświadczonych , a co z tymi co mogą na mieszać

Z twojej wypowiedzi wynika że tylko jeden User może być

 

Ja tak robię i nie spotkałem problemów ( może za mało się wczytałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...