Skocz do zawartości

Domowy Odtwarzacz Na Bazie Linuksa


enter1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Pisałem już o tym na forum, ale gdzieś wcięło ten post. Przesyłam go jeszce raz, gdyż wydaje mi się, że może to zainteresować więcej osób.

 

Zostało mi w szufladzie trochę starych podzespołow: PIII500 z płytą i dysk 5GB. Pomyślałem sobie, że zamiast pozbywać się ich za grosze, mógłbym je wykorzystać i złorzyć sobie domowy odtwarzacz do filmów i muzyki. Dołoże do tego jakąś używaną ATI z wyjściem tv dobrej jakości, trochę pamięci i napęd DVD, a całość zamontuję w niewielkiej obudowie (może drewnianej - mam znajomego stolarza). Na system planuję użyć jakiejś niewielkiej dystrybucji multimedialnej np. GeeBoxa. To jest strona domowa tego systemu: http://geexbox.org/en/start.html . Niżej kilka obrazków:

 

IPB ImageIPB ImageIPB Image

 

Powiecie tutaj, że przecież w obecnym czasie można gdzieś w markecie, za parę groszy kupić nowy odwarzacz. Ja sobie z tego zdaję sprawe, chodzi mi oto aby zdobyć trochę nowych doświadczeń, czegoś się przy okazji nauczyć i pokazać kilku znajomym jakim ciekawym i elastycznym systemem jest linux. Proszę napiszcie co o tym myślicie, czy to jest dobry pomysł, czy może lepiej dać sobie z tym spokój. Być może ktoś z was już czegoś takiego próbował i podzieli się radą oraz swoimi doświadczeniami. :rolleyes:

 

Ostatecznie zmontowałem sobie ten zestawik. W systemie nie ma dysku, jest 64 MB ram, karta graficzna to 4-ro megowa s3virge z wyjściem tv, procek slotowy celeron 400 i dvd rom (liteon), a całość na stałe podłączona do odbiornika tv poprzez wejście svhs i kabelek audio. Pomysł był ekstra, a cały system sprawuje się bardzo dobrze. Po zabotowaniu z płytki (w trybie graficznym) co trwa 15 sek. otwiera się napęd i oczekuje na płytkę z filmem. Następnie automatycznie zaczyna go odtwarzać. Szuka najstarszego pliku. Na płycie można mieć pliki avi z napisami poumieszczane w różnych, osobnych katalogach. Ja mam w ten sposób nagrane płyty dvd z kolejnymi sezonami gwiezdnych wrót (przeszło 80 odcinków). Na kazdej płycie 12 odcinków, każdy zapisany w osobnym katalogu razem z napisami. System sam je znajduje i kolejno odtwarza. Dodatkowo w każdym momencie możemy wejść do menu (nie blokuje przycisku eject) i to zmienić. System obsługuje pliki avi, dvd, vcd. Mamy możliwość słuchania muzyki z płyt audio i oglądania zdjęć zgranych z aparatu czy dysku. W menu mamy do dyspozycji całą masę róznych regulacji i ustawień np, możemy łatwo zmienić jaskrawość, kontrast i balans kolorów, wzmocnienie dźwięku, format obrazu z oryginalnego na 4:3, 16:9 lub panoramiczny przy dvd mamy dostęp do ścieżek audio, rozdiałów itp. Zestaw w zupełności spełnił pokładane w nim nadzieje i tak właściwie jedynym jego minusem jest blaszany wygląd obudowy po pececie w której całość zamontowałem. Postanowiłem, że za jakiś czas poproszę znajomego stolarza o wykonanie obudowy z drewna. Klawiatury też chcę się pozbyć. Wykorzystam w tym celu procesor klawiatury z egzemplarza o zniszczonej folii kontaktowej. Wymontuję go z obudowy klawiatury, rozrysuję układ ścieżek przewodzących prowadzących do najniezbędniejszych klawiszy, czterech kursorów, m i entera. Następnie zamontuje do przedniej ściany obudowy 6 przycisków i połącze je przewodami z wymontowanym z klawiatury procesorem. Planuję też zdjąć z napędu dvd przedni panel, a szufladkę od przodu okleić fornirem w kolorze obudowy. Powinno to dobrze się prezentować. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sciagnij "generator". :)

Bedziesz sobie mogl wybrac polski jezyk , doinstalowac kodeki i zmienic kodowanie znakow.

Polecam B)

Caly czas z niego korzystam, gdyz kiedy ogladam z plyty to dyski mi automatycznie wylacza, a wiec poco meczyc sprzet?!!? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas z niego korzystam, gdyz kiedy ogladam z plyty to dyski mi automatycznie wylacza, a wiec poco meczyc sprzet?!!? :P
Troche OT, ale co tam...

 

Jesli chcesz wylaczac dyski to raczej postaraj sie zeby nigdy nie stawaly - na zywotnosc dyskow wiekszy wplyw ma ilosc cykli stop/start niz czas dzialania.

 

A tak na marginesie: ;-)

 

Windows Vista - prawie jak Fedora

Prawie - robi wielka roznice... ;)

 

Tak mi sie skojarzylo...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post exbrosa o zywotności dysków przypomniał mi coś:

oglądanie filmów z płyty skolei zarzyna cd/dvd (przynajmniej takie wnioski mogę wyciągnać z doświadczeń znajomych)... ja zawsze zrzucałem filmy na hdd przed obejrzeniem, zresztą troche przeszkadzał mi szum cd-romu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche OT, ale co tam...

 

Jesli chcesz wylaczac dyski to raczej postaraj sie zeby nigdy nie stawaly - na zywotnosc dyskow wiekszy wplyw ma ilosc cykli stop/start niz czas dzialania.

 

A tak na marginesie: ;-)

 

Windows Vista - prawie jak Fedora

Prawie - robi wielka roznice... ;)

 

Tak mi sie skojarzylo...

Pozdro

 

Tak na marginesie: ;-) jaka wartosc przedstawia soba dysk 100 czy 200 MB, to samo tyczy sie napedu dvd (moze byc z odzysku) . Na GeeXboxa zupelnie wystarczy. 100 czy 200 MB, a szybkosc z jaka obraca sie naped mozna tez ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows Vista - prawie jak Fedora

Prawie - robi wielka roznice... ;)

 

Tak mi sie skojarzylo...

Prawda jest okrutna B)

 

Jesli chcesz wylaczac dyski to raczej postaraj sie zeby nigdy nie stawaly - na zywotnosc dyskow wiekszy wplyw ma ilosc cykli stop/start niz czas dzialania.

Zle sie wyrazilem :( , on mi dyskow w ogóle nie uruchamia, od razu laduje z plyty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesująca sprawa...

W domu stoi bardzo stary komputer:

P200, 3 GB HDD, Jakaś Karta ATI, 32 MB Ramu,

jak myślicie odpalił by ten komputer GeeXboX'a ?

Jakoś dobra być niemusi, wkońcu będzie to tylko "zasilacz" mój mały telewizor 14 calowy, którzy kurzy się w moim pokoju, aktualnie nie mam kasy aby Upgradować stary sprzęt, ale interesuje mnie wszystko, co dało by się z tym komputerem zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujaca sprawa...

W domu stoi bardzo stary komputer:

P200, 3 GB HDD, Jakas Karta ATI, 32 MB Ramu,

jak myslicie odpalil by ten komputer GeeXboX'a ?

Jakos dobra byc niemusi, wkoncu bedzie to tylko "zasilacz" mój maly telewizor 14 calowy, którzy kurzy sie w moim pokoju, aktualnie nie mam kasy aby Upgradowac stary sprzet, ale interesuje mnie wszystko, co dalo by sie z tym komputerem zrobic :)

 

 

Lepszy bedzie Movix lub Cinemix

 

Nizej masz wymagania dla cinemixa:

 

Obslugiwane sa:

 

* procesory od Pentium MMX wzwyz

* karty graficzne: zgodne z VESA 2.0, Matrox, nVidia, ATI, VooDoo

* karty dzwiekowe: Sound Blaster, SB 128 PCI, SB Live!, VIA 82Cxxx, ES137x, CS42xx, Intel 8xx, SIS 6xx/7xx, CMI 8xxx, Yamaha, MSS, ...

* napedy CD-ROM/DVD i twarde dyski - tylko na magistrali IDE

* systemy plików ISO9660, FAT, NTFS i EXT2

* formaty plików multimedialnych: MPG, AVI, ASF, MP3, WMA, OGG, ...

* kodeki video: DIVX3, DIVX4, DIVX5, XVID, 3IVX, MPEG, MSMPEG4x, ...

* kodeki audio: MP2, MP3, AC3, WMA, OGG, ...

* filmy DVD i VCD

* dzwiek tylko w stereo

* napisy do filmów w formacie ramkowym i czasowym

 

Brak obslugi:

 

* kart telewizyjnych

* niektórych kart dzwiekowych (szczególnie nowszych)

* dzwieku 4,5,6-kanalowego i poprzez wyjscie cyfrowe

* sterowania pilotem

* kart sieciowych i w ogóle sieci

* CD-ROM-ów i twardych dysków na magistrali SCSI, USB itp.

* macierzy dyskowych

* myszy

 

Minimalne wymagania sprzetowe:

 

* procesor Pentium MMX (do rozsadnego ogladania filmów zalecany jest procesor ~400 MHz)

* 32 MB RAM (moze pójdzie na mniej)

* karta graficzna PCI z 4 MB RAM zgodna z VESA 2.0 np.: Riva, ATI, S3

* karta dzwiekowa ISA: zgodna z SB 16, SB AWE 32-64, Crystal CX4235

* naped CD-ROM 12x

 

To sa wymagania dla Movixa:

- minimum 16 MB ramu (zalecane 32 MB)

- karta graficzna Matrox, Ati, NVidia, Intel, 3dfx, Sis lub inna (jesli nie dziala to mozesz uruchomic program przez parametr "aa")

- karta muzyczna - wszystkie karty akceptowane przez linuksa. Liste kart mozesz znalezc pod adresem http://www.linux.org.uk/OSS/

na pewno dziala na k62 300, oczywiscie te parametry z trudem wystarcza dla divx/avi, dla dvd na pewno nie.

 

MoviX jest to mini dystrybucja linuksa, która sie botuje z CD i w zaleznosci od wersji automatycznie odtwarza pliki video lub audio lub mozesz odtwarzac je z dysku twardego (MoviX 0.8.0). MoviX obsluguje takie formaty jak MPEG, VOB, DIVIX, ASF, VIVO, RealVideo, Windows Media Video, OGG Media, Autodesk animation (*.FLI), Nupe Video, MP3, Wave. Nie musisz instalowac zadnych kodeków. Program powinien sam wykryc Twoja karte graficzna i muzyczna. jezeli doinstalujesz sobie eMovixa wtedy bedziesz mial mozliwosc tworzenia w tym systemie botowalnych plyt z filmami za pomoca k3b. Gdy na plytke nagrasz mini-dystrybucje e-movix (razem z filmem) i zabootujesz z niej kompa, to film divx (nie sprawdzalem) powinien pójsc na sprzecie pentium 233 i 32 mb ramu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...