Skocz do zawartości

Partycje Dla Linux-a, Optymalne Rozwiazanie


tmodelsk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam takie pytanie, jak z waszego doswiadczenia 'dlugoletnich' uzytkownikow linux-a powinien wygladac podzial na partycje ?

 

Czy tworzyc dodatkowe partycje, tak by 'jadro' bylo na jednej, wszystkie rzeczy zwiazane z userami na drugiej ... itd ? W instalatorze, w Disk Druidzie widzialem ze mozna 'podpiac' np. /home do jakiejs innej partycji .

 

Wtedy ewentualna reinstalacja systemu wymaga wyczyszczenia tylko 1 partycji 'glownej'.

Nie wiem czy dobrze kombinuje, bo takie przyzwyczajenia mam ze swiata Windows, tam praktycznie zawsze robie C i D, zarowno dla 'Desktopa' i dla serwerow. Wtedy tez np. latwiej defragmentowac dyski.

 

dzieki za jakies info.

 

EDIT:

jak zdazylem zauwazyc, Fedora 'defaultowo' nie potrafi zapisywac na NTFS, w Win tez moge tylko robic odczyt patrycji linuxowej.

Moze warto miec jakas mala patrycje FAT, ktora by sluzyla do wymiany miedzy Win i Fedora ?

 

EDIT #2:

czy linux / Fedora / bios / inne ????? moze miec jakies problemy gdy jest 'duzo' partycji ?

Specjalnie na 'zabawe' z linuxem kupilem nowy dysk (160 GM) wiec w sumie, moge go niezle poszatkowac, zostawic miejsce na inna dystrybucje, ..... . Tylko czy nie ma jakis problemow jak bedzie troszke wiecej partycji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłeś do podobnego wniosku, co ja. Obecnie dobrze jest mieć taki rozkład:

1) Linux

2) WinXP lub nowszy na NTFS

3) FAT do wymiany danych - warto taką mieć !

 

Ewentualnie jak sie nigdy nie korzysta z Windy a ma się ją po to, żeby była, bo musi, można zamienić kolejnością 2 z 3 :D. Jeśli Linux jest zainstalowany do zabawy lub nauki, a nie jako desktop to może być następująca kolejność: 2, 3, 1. Trzeba pamiętać, że im dalej od środka dysku tym mniejsza prędkość odczytu i zapisu (z pewnymi wyjątkami).

 

Jądro na oddzielnej partycji? To brzmi trochę dziwnie, ale rozumiem, że jak ktoś ma kilka dystrybucji to korzystają z jednego jądra, co przynosi oszczędność czasu i miejsca na dysku. Jeśli są jeszcze jakieś inne powody, dla których jądro ustawia się na oddzielnej partycji chętnie się dowiem...

 

Partycję warto sformatować jako /home, gdy ma mieścić się na innym dysku twardym. Często, szczególnie na serwerach z kontami www lub tym bardziej shellowymi konta użytkowników zajmują ogrom przestrzeni dyskowej. Miałem do czynienia z serwerem, który miał na swojej głównej partycji katalog /home dla kilku userów, i dwa dyski sformatowane na /home dla kilkuset innych osób.

 

Jeśli chodzi o partycję /boot, to umieszcza się ją tylko na starych komputerach, kiedy wspacie BIOS'u nie poradzi sobie z uruchomieniem systemu zainstalowanym na środkowym lub końcowym obszarze dysku (czyli poza słynnym 1024 cylindrem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy linux / Fedora / bios / inne ?????  moze miec jakies problemy gdy jest 'duzo' partycji ?

Specjalnie na 'zabawe' z linuxem kupilem nowy dysk (160 GM) wiec w sumie, moge go niezle poszatkowac, zostawic miejsce na inna dystrybucje, ..... . Tylko czy nie ma jakis problemow jak bedzie troszke wiecej partycji ??

Myślę, że nie będzie problemów, chyba że używasz Win2k bez żadnego SP. Potrafił mi on uruchamiać się dwie minuty dłużej, gdyż w tym czasie męczył się, bo jego program program narzędziowy oczekiwał na odpowiedź (sic) z partycji swap.

Poszatkuj go jak najbardziej. Do tej pory widziałem najwięcej hda13 a gościu miał jeszcze hdb:D

[offtopic]

Czy Giga-Mega to jakieś nowej jednostki, czy to dysk o astronomicznej pojemnośći Giga*Mega*Bajt, czyli 1 000 000 000 000 000 Bajtów???

Hehe, ja też chcę taki dysk !!!

 

ehhh .. jestem laikiem.

 

Piszac 'jadro' na oddzielnej partycji mialem na mysli : wszystko co sprawia ze linux dziala.

Czyli taka partycja tylko na 'jadro', programy, inne systemowe cudaki.

Spoko, ja sam chciałbym wiedzieć, po co robić taką partycję poza przypadkiem, który podałem. Ciesz się, że jesteś laikiem, wspaniałe doznania przed Tobą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...