Skocz do zawartości

Adres Ip Karty Sieciowej Interfejs Eth0


TM.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam problem. Oto konfiguracja pliku ifcfg-eth0

 

DEVICE=eth0
BROADCAST=172.16.255.255
HWADDR=00:08:C7:A8:44:83
IPADDR=172.16.1.1
NETMASK=255.255.0.0
NETWORK=172.16.0.0
ONBOOT=yes
TYPE=Ethernet

 

Interfejs eth0 po uruchomieniu serwera ma IP: 169.254.251.36

lecz gdy użyję komendy "service network restart" to wszystkie ustawienia są takie jak w pliku ifcfg-eth0 ale i tak nie na długo, bo jeśli połącze sie przez ssh z serwerem to po jakichs 5 sekundach od połączenia się wraca znów temten adres IP 169.254.251.36. Dodam ze uzywam takich usług NetworkManager i Dhcdbd. Dhcdbd chcę zostawić ponieważ na interfejsie wlan0 mam przydzielany IP. Co o tym myslicie?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W towim pliku konfiguracyjnym brakuje linijki

BOOTPROTO=static

Nie wiem jak system się zachowuje jeżeli w/w parametru nie ma ... zawsze go ustawiałem. (Dostępne opcje to none,dhcp,stactic)

Adres IP który ci się sam ustawia (o ile dobrze pamiętam) jest adresem który jest przypisywany karcie sieciowej w chwili gdy nie ma ona ręcznie przypisanego adresu ani nie pobiera go dynamicznie.

 

Czy w twojej sieci działa dhcp?

Czy nie masz konfliktu adresu ip? (choć z doświadczenia wiem że nawet gdy jest tonie powinien się adres resetować)

Czy w twojej sieci nie ma zastrzeżeń adresów IP do MACów? (choć przy statycznej konfiguracji to nie powinno się tak zachowywać).

 

Trochę gdybam ale jeżeli adres zmienia ci się w chwili gdy nawiazyjesz komunikację to problem może leżeć gdzieć na lini ARP IP?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie parametru nic nie zmienia. W mojej sieci nie ma dhcp. Karta wlan0 dostaje IP od providera a moja karta na eth0 ma statyczne IP. Nie ma mowy o konflikcie IP. MAC w porzadku. Ja mysle ze NetworkManager sie tutaj wpycha bo widzialem w logach (/var/log/messages). Szkoda tylko ze nie moge znalezc czegos takiego jak plik konfiguracyjny tego NetworkManager.

A odnosnie laczenia przez ssh, pomylilem sie. Przy pierwszej probie pyta sie o login i haslo, wiec podaje. Podczas logowania wyskakuje komunikat "timeout". Przelaczam monitor na serwer, patrze IP juz sie zmienil. Wracam na drugiego kompa, znow wlaczam putty, tylko ze tym razem nie znajduje IP, co jest logiczne bo sie zmienilo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...