Skocz do zawartości

instalacja dla zielonego


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

no własnie jestem KOMPLETNIE zielony w linuxach a właśnie wpadła mi fedorka w łapki ;p i mam kilka pytań :

 

1: jak to jest z tymi partycjami ? boje sie utraty danych mam hdd 80GB

i nie wiem nawet ile partycji zrobic dla pingwinka :cry: z której partycji odkroic, ile, jakie i w którym miejscu na dysku ? mam

partycje i na pierwszej xp

 

2: xp leży na systemie plików ntfs a slyszalem ze fedorka cos nie lubi ntfs to moze zamienic na fat 32 i po klopocie ???

 

3: czy w fedorze bede widzial bede reszte partycji ???

 

4: czy w fedorce jest jakis program do obróbki grafiki ???

 

5: na jakie trudności moge natrafić podczas instalacji ???

 

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

potrzebujesz 2 partycje na system / i na swap na system no jak pelna instalacje wybierzesz to na oko 3 gb ci zje wiec radzil bym minimum 5 gb masz 80 wiec nie masz sie czym martwic

2. bedziesz widzial nawet ntfs'a ale bedziesz mogl tylko odczytywac nie zapisywac

3 GIMP

4 chyba zadne (ja nie mialem zadnych)

pzd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no weęc powtórrze sie JESTEM ZIELONY tak więc :

 

2 rartycje na systmem ale jakie ?? ix2, 3 ?? a na swap jaką i w którym miejscu na dysku ?? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz dokładnie partycję i ile? Bo tak to jest troszkę tłumaczenie w ciemno ...

 

Podział partycji zależy min. od tego jak zamierzasz wykorzystywać dysk (nie mówiąc już o zastosowaniu komputera, ale tu zakładam zwykły 'detoskop'), tzn. czy na tych nowo utworzonych partycjach będziesz trzymał filmy, muzę itp. (potrzeba Ci wtedy więcej miejsca) czy będziesz korzystał z partycji windy... (mniej miejsca:) )

 

Zakładam, że muza i filmy itp. znajduję się jednak na partycjach windowsoskich i pewnie tak zostanie...

 

w tym miejscu, przydałoby się wiedzieć, jakie masz partycje (poza tą 1 gdzie stoi XP) i czy możesz utworzyć "wolne miejsce"....

 

Najlepiej będzie dla Ciebie jak pod windą utworzysz sobie tzw. "miejsce nieprzydzielone" (12 GB jak na początkową naukę i testy bez trzymania wielkich plików powinno być az za dużo )

--- możesz po przeniesieniu danych na inne partycje usunąć 'wolną' (bez danych) partycję np. tak ---> (start | narzędzia administracyjne | zarządzanie komputerem | zarządzanie dyskami | (odpowiednie komendy pod prawym guzikiem myszy:) ) i .... o tym dalej.

 

A jak nie masz takiej możliwości zostaję Ci tylko zabawa partition magic'em ...

 

---

jak już masz te 12 GB wolnego miejsca (nieprzydzielonej) odpalasz 1 CD Fedory:

(i tu moją rada - zainstaluj sobie (_linuxa_ → Linuksa) ORT na partycji "reisersfs") i w tym celu podczas bootowania pierwszej cd wpisujesz:


linux reiserfs

(da Ci możliwość późniejszego wyboru tego systemu plików)

nie pamiętam dokładni procesu instalacji, ale zdaje się, że zaznaczasz opcje coś w rodzaju "zaawansowany podział na partycje" - instalator jest po angielsku, ale jeżeli go nie znasz nie powinieneś mieć problemu po cały proces jest dość intuicyjny. -- da Ci to możliwość decydowania o podziale dysku.

Następnie, kiedy dojdziesz do etapu 'tworzenia partycji' zauważysz na pewno obraz Twojego dysku wraz z "nieprzydzielonym miejscem - 12 GB"

(tylko ta Cię interesuję)

Na początek przygody z linuxem wystarczą Ci 2 partycję

 

SWAP ---> zrób na oko z 250 MB (regułą jest tworzenie partycji swap o wielkości odpowiadającej podwójnej ilości pamięci RAMu, ale tyle Ci spokojnie wystarczy)

 

/ wybierz reiserfs reszta .... na system potrzeba Ci o wiele mniej miejsca gdzieś koło 6 GB (jest gdzieś na forum - poszukaj) dałem większa b założyłem, że jednak coś na tej partycji będziesz jednak trzymał - oczywiście możesz ją sobie odchudzić w miarę potrzeb ...

 

Druga wersja może być taka:

 

SWAP (jak wyżej)

/ ---> ok 6 GB reiserfs

/home ----> reszta reiserfs

 

UWAGA: pamiętaj, że partycje 'ntfs' są tylko do odczytu... (chodzi mi o możliwość zapisu z (_linuxa_ → Linuksa) ORT)

 

Wiem, że to troszkę chaotyczny opis (jestem chory jak cholera :/ i słabo kontaktuję ), ale coś z nie na pewno wyciągniesz a przy większych problemach ktoś Ci jeszcze tu pomoże :)

 

Ewentualnie dokładni opisz nam, jakie masz partycje i ile masz na nich wolnego miejsca (ułatwi to pomoc)

 

powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikosz był napisał

 

"zapomnialem podziel sobie dysk partition magic'em i nie stracisz danych jak dobrze zrobisz:)"

 

Hmm, Nikosz czy jesteś pewien, że to jest właściwa rada dla początkującego użytkownika dowolnego systemu operacyjnego ? ;)

 

pozdrawiam, Jerzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc początkujący , NA MAXA początkujący to jestem na (_linuxie_ → Linuksie) ORT, ale na windzie jestem ze tak powiem dośc zaawansowanym użytkownikiem :D

co do ntfs to może naprawde przekonwertować na fat32 i będzie po problemie a wcześniej miałem xpka na facie i nie widze różnicy.

 

a tego swat-a na jakiej partycji zrobić? sie znaczy jaki system plików?

 

a oto moje partycje :

 

c: ntfs całkowity rozmaiar 4.85 wolne 1,52

 

d: fat32 całkowity rozmiar 14,9 wolne 4,68

 

e: fat32 całkowity rozmiar 27,3 wolne 10,7

 

f:fat32 całkowity rozmiar 27,3 wolne 1.91

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

 

a tego swat-a na jakiej partycji zrobić? sie znaczy jaki system plików?

 

a oto moje partycje :

 

c: ntfs całkowity rozmaiar 4.85 wolne 1,52

 

d: fat32 całkowity rozmiar 14,9 wolne 4,68

 

e: fat32 całkowity rozmiar 27,3 wolne 10,7

 

f:fat32 całkowity rozmiar 27,3 wolne 1.91

 

SWAP -- masz z głowy nic nie musisz kombinować, tylko go 'wybierasz'

 

Co do Twoich partycji, żeby zbytnio nie kombinować (na początek, bo jak już nabierzesz doświadczenia sam będziesz decydował :) ) ja na Twoim miejscu przekopiowałbym wszyskie dane z partycji d (tak żeby była pusta) na inne np e i następnie ją usunął (tak jak napisałem powyżej). Zyskasz na tym to, iż będziesz miał 14,9 GB wolnego miejsca i nie będziesz musiał bawić się dalszym zmienianiem tablicy partycji.

Dalej postępujesz tak jak opisałem powyżej.

 

Proponowane partycje:

swap - 250 MB

/ - 6,0 GB

/home - 8.65 GB

 

 

lub

 

swap - 250 MB

/ - 14,65 GB

 

jako system plików proponuję wybrać reiserfs (tak jak napisałem powyżej, ale jak chesz równie dobrz może być to też ext3

jeżeli chodzi o partycję SWAP jak wspomniałem nie będziesz musiał wybierać

 

PS. Jeżeli chodzi o windę (szczególnie XP) to naprawdę ntfs jest dużo wydajniejszy i bezpieczniejszy od fata.

 

powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanko :)

 

kiedy z pustego miejsca chce zrobić partycje podczas instalacji fedory trzeba zaznaczyc opcje w MOUNT POINT

/ boot,

/home,

/tmp ......itd

 

 

 

który zaznaczyć ?? i do czego to służy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i niestety kolejne lamerskie pytanko :?

 

jak sie instaluje cokolwiek !!! :x

 

nazciągałem sporo różnośćinp GNU gadu, ale nic nie umiem zainstalować bo widze że nie wystarczy kliknąć 2x w install :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...