Skocz do zawartości

Pytania Przed Instalacją


pebu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zainstalować na swoim laptopie FSC Amilo Pa1510 Fedora. Zanim to jednak uczynie mam kilka pytań:

 

Odnośnie sprzętu dysponuje procesorem AMD64 Turion X2, grafiką Ati Radeon Xpress1100 z 256MB współdzielonymi z RAM'em którego jest 1024MB. Moje pytanie jest następujące: Czy warto mi instalowac wersje 64 bitowa systemu? Slyszałem, że moga wystąpić pewne problemy z oprogramowaniem pod tą wersją. Czy może ze względu na to zainstalować wersję 32 bitowa i poczekać na lepsze czasy jeśli chodzi o wsparcie dla procesorów 64 bitowych. Jeszcze jedno czy nie będzie problemów z grafiką? Chciałbym mianowicie uzyskać możliwie maksymalną wydajność oraz mieć możliwość kontrolowania wykorzystywanego RAM'u przez moją karte tak jak to jest zrobione w sterownikach pod Windows.

 

Komputer ten ma być wykorzystywany przede wszystkim do pracy (programowanie C/C++ java itd...) oraz rozrywki Odtwarzanie plików multimedialnych i gry;) Ucieszyłbym się gdybym znalazł pod Fedorą odpowiednie rozwiązania dla tych zastosowań.

 

Mam nadzieję że ktoś z doświadczonych (_urzytkownik_ → użytkownik) ORTów znający się na rzeczy znajdzie chwilę by odpowiedzieć na te pytania. Z góry dziękuje za poswięcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć.

 

Z oprogramowaniem nie ma najmniejszego kłopotu. Co prawda trzeba włożyć odrobinę więcej wysiłku w konfigurację systemu ale jest to minimalna różnica. Jedyny problem jaki możesz napotkać to sterowniki do karty wifi. Jednak instalacja wersji 32bit nie pomoże ponieważ jest to nie zależne od wersji systemu(prawie w ogóle, nie będę sie zagłębiał ;) ).

Nie wiem jak wyglada obsługa ATI w linuksie ale rewelacji nie oczekuj. Co prawda chodzi sprawnie i wydajnie ale nie wiem czy jest możliwa taka konfiguracja jakiej sobie życzysz.

Niemniej warto wypróbować system. W razie problemów na forum znajdziesz pomoc z pewnością.

 

Pokój

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer ten ma być wykorzystywany przede wszystkim do pracy (programowanie C/C++ java itd...) oraz rozrywki Odtwarzanie plików multimedialnych i gry;) Ucieszyłbym się gdybym znalazł pod Fedorą odpowiednie rozwiązania dla tych zastosowań.

 

No to już możesz się cieszyć (przynajmniej pomijając gry, ale o tym później) ;)

 

Programowanie - Eclipse. Imho świetna rzecz. Co prawda działa na Javie, więc żre spore ilości ramu, ale działa jednocześnie bardzo ładnie i szybko. Kumpel używa na Windows XP i twierdzi, że występują problemy ze stabilnością - Ja pod FC6 niczego takiego nie doświadczyłem. Polecam.

 

Inne opcje to KDevelop - dość uznane środowisko, Anjuta i z IDE o by było na tyle afair. Dodatkowo każdy chyba edytor pod Linuksem ma możliwość kolorowania składni, robienia wcięć itp.

 

Multimedia - Wybór jest spory, zarówno jeśli chodzi o odtwarzanie filmów jak i muzyki.

 

Do filmów Linux oferuje MPlayer - kultowy odtwarzacz o sporych możliwościach, posiadający kilka nakładek graficznych oraz możliwość odtwarzania filmów i muzyki spod konsoli (użytkownikom Windows zawsze opada szczęka kiedy widzą film odtwarzany bez włączonego środowiska graficznego), Xine - świetny do DVD (do całej reszty też). Również w kilku "smakach", jak Kaffeine dla KDE. Totem - prosty i imho najwygodniejszy - lubię minimalizm. Do pracy może używać GStreamera lub silnika Xine.

 

Do muzyki mamy AmaroK - chyba najbardziej rozbudowany obecnie player pod Linuksa i jego wersję dla Gnome, o nazwie Exaile. Dodatkowo pod Gnome jest jeszcze: Rythmbox, Listen - oba dość rozbudowane, oraz najbardziej minimalistyczny Banshee i jeszcze parę innych, np. Muine. Nie wiem jak pod KDE, ale tam też jest sporo odtwarzaczy. Dla tradycjonalistów lubiących odtwarzacze "Winamp-o-podobne" jest Audacious i kilka innych spadkobierców XMMS'a w których chwilami trudno się połapać ;) Dodatkowo jest jeszcze Songbird - afaik wzorowany na iTunes i działający na silniku Gecko. Dość ciekawy playerek mocno wykorzystujący internet. Ja traktuję go raczej jako ciekawostkę, ale może Tobie przypadnie do gustu ;)

 

Jak więc widzisz w kwestii odtwarzania multimediów raczej na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

Gry - No z tym jest najciężej. Do zaoferowania jest masa gier logicznych (pod tym względem jest (_na prawdę_ → naprawdę) ORT nieźle) kilka bardziej zaawansowanych OpenSource'owych gier 3D oraz UT i produkcje idSoftware. Dodatkowo wszystko to, co z większymi lub mniejszymi problemami działa na Wine lub Cededze. Profesjonalne, zaawansowane, bezproblemowo działające gry to pod Linuksem niestety towar deficytowy, że o natywnych grach nie wspomnę. Tylko wspomniane id o nas pamięta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie: Eclipse - działa pięknie i stabilinie i nawet nie muli za bardzo a mam tylko 420mb ramu. Chyba nie spotkałem lepszego środowiska programistycznego, które jest nie zależne od systemu. Ja Eclipse używam do PHP,CSS,XHTML,JS,C++. Również w wielu firmach jest to podstawowe narzędzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eclipse - działa pięknie i stabilinie i nawet nie muli za bardzo a mam tylko 420mb ramu. Chyba nie spotkałem lepszego środowiska programistycznego, które jest nie zależne od systemu

 

Amen :) Osobiście uważam Eclipse za święty Graal IDE ;) Szczególnie teraz, kiedy powiedziałeś, że nawet przy niewielkiej ilości ramu działa sprawnie i szybko :) To wyklucza jedyną ewentualną wadę. A dodatkowo pod Eclipse można - dzięki gigantycznej ilości wtyczek - robić praktycznie wszystko. Nawet Adobe Flex jest właśnie jako wtyczka do Eclipse :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...