Skocz do zawartości

2 Pytania Na Temat Instalacji


Berkof

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na pierwsze pytania.

 

Mam już Fedorke2. Ostatnio próbowałem ją zainstalować ale były problemy. Znalazłem już rozwiązanie problemu - mam płyte Asus P4P800.

 

Więc dziś zabieram się za instalacje ale:

 

1) Przeczytałem że fedora niszczy dane. Moje pytanie to czy z każdym dyskiem będą problemy? (Czytałem przyklejony ale nie wiem czy muszę to wszystko spisać przed instalacja)

 

2) Zostawilem sobie na końcu dysku nie podzielone miejsce - w sumie ok 18,5GB tylko na (_linux'a_ → Linuksa) ORT.

 

jakie partycje będą mi potrzbene? Ile miejsca na każda przydzielić?

 

Jak zrobic osobną partycje na katalog HOME?

 

Czy jeśli zrobię osobną na HOME to po ponownej instalacji nie będe tracił danych? Bo chyba w home są trzymane wszystkie pliki, programy poszczególnych użytkowników..?

 

THX za odpowiedzi

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Przeczytałem że fedora niszczy dane. Moje pytanie to czy z każdym dyskiem będą problemy? (Czytałem przyklejony ale nie wiem czy muszę to wszystko spisać przed instalacja)

 

2) Zostawilem sobie na końcu dysku nie podzielone miejsce - w sumie ok 18,5GB tylko na (_linux'a_ → Linuksa) ORT.

 

jakie partycje będą mi potrzbene? Ile miejsca na każda przydzielić?

 

Jak zrobic osobną partycje na katalog HOME?

 

Czy jeśli zrobię osobną na HOME to po ponownej instalacji nie będe tracił danych? Bo chyba w home są trzymane wszystkie pliki, programy poszczególnych użytkowników..?

1) jak juz maja znikac dane to nie przez fedore, tylko przez ludzi, ktorzy ja instaluja, jak zainstalujesz fc2 to nie rob nic.... chyba ze winda nie bedzie Ci chodzic...

 

2)

- partycja swap- o ile dobrze wiem.. :) to jest to partycja wymiany.... (?), w kazdym razie powinnienes, o ile dobrze wiem, zrobic dwukrotnosc pamieci ram... ale jezeli masz ram ponad 128mb to nie rob az tak duzo... (ja mam 512 mb swap / 384mb ram i wszystko hula)

- partycja ext3 - reszta wolnego miejsca...

 

Nie wydaje mi sie zebys stracil jakies dane, ( ja nie stracilem ;) ) a /home ustawiasz na poczatku instalacji, zaraz po tym jak wlaczy sie anaconda, ( po wyborze jezyka, klawiatury i pier**l- o ile mnie pamiec nie myli) pojawia sie okienko w ktorym mozesz parrtycjonowac dysk- i wybierasz albo automatic ;) albo disk druid ( manual) i tam ustawiasz sobie jedna partycje na " / " a druga na " /home "

 

Nie jestem specjalista w tych sprawach, takze poczekaj na kolejny post, ewentualnie www.google.pl/linux pomoze...

 

powodzenia i niezniechecaj sie, ja po milionach problemow z instalacja... niezniechecilem sie i teraz z tego powodu sie bardzo ciesze bo by mnie wiele ominelo...

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AlienJR ma rację. Wystarczy tylko dobrze zamontować partycje i nie stracisz danych. Mimo, że może nie jesteś eXpertem polecam wybór manualny. Czasami zdarza się, że jak dasz automatyke to Ci może nie wiadomo co porobić, a tak to zawsze wiesz co zaznaczyłeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedzi :P

Nie zniechęcam się. Kiedyś miałem Red Hata 9.0 ale wiecie jak to jest. Trzeba szybko coś zrobić to nie miałem czasu zastanawiać się jak to zrobić w linuksie - wybierałem windoze. Ale zawsze jak widziałem linuksa to mnie coś do niego ciągneło - bałem się tylko że tyle się trzba dowiedzieć. Tam wszystko jest inne.

Ale ma swój klimat - jedyny w swoim rodzaju i inni mogą mówić że win też ale ja na to leje.

 

Ok- zaraz zabieram się za instalke. Jakby się windows nie uruchamiał to najwyżej spróbuje zastosować te wskazóki z przyklejonego tematu albo z kompa od kumpla się odezwe.

 

Jeszcze kilka pytanek:

1) Co do ram mam 512 - więc myśle że swap 512MB to w zupełnośći wystarczy.

2) Ustawie sobie np. na partycje /HOME 10GB a na system reszte czyli 8GB.

 

Nie wiem jak fedorka ale red hat instalując wszystko zabierał 5GB więc 8 wchyba starczy?

 

3) Jak już założe sobie tą partycje /HOME to gdzie ustawić żeby wszystkie dane użytkowników były właśnie tam trzymane ??

 

4) Jaki system plików wybrać? W red hacie miałem ext3 ale słyszałem żę jest jakiś Reiser czy jakoś tak.. Co jest lepsze ext3 czy Reiser i dlaczego?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytanek:

1) Co do ram mam 512 - więc myśle że swap 512MB to w zupełnośći wystarczy.

2) Ustawie sobie np. na partycje /HOME 10GB a na system reszte czyli 8GB.

 

Nie wiem jak fedorka ale red hat instalując wszystko zabierał 5GB więc 8 wchyba starczy?

 

3) Jak już założe sobie tą partycje /HOME to gdzie ustawić żeby wszystkie dane użytkowników były właśnie tam trzymane ??

 

4) Jaki system plików wybrać? W red hacie miałem ext3 ale słyszałem żę jest jakiś Reiser czy jakoś tak.. Co jest lepsze ext3 czy Reiser i dlaczego?

 

Pozdrawiam

ad. 1) W zupełności.

ad. 2) W zupełności.

ad. 3) Jeśli ustawisz to już przy instalacji to powinny być trzymane właśnie na tej oddzielnej partycji /home.

ad .4) Pamiętaj, że musisz uruchomić instalator poleceniem linux reiserfs, bo inaczej nie będzie dostępny.

 

Jeszcze kilka słów ode mnie... Przeczytaj regulamin forum (ciesz się, że nie spotkałeś moderatora :) ). To też mógłbyś przeczytać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie jedno pytanie; do instalacji fc2 ile jest potrzebnych plyt? starcza mi 3 cd czy 4 tez musi byc?

W zupełności wystarczą 3. Czwarta zawiera tylko dodatkowe pakiety i nie jest wymaga przy instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...