Skocz do zawartości

2 Linuksy


AlienJR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

Mam pytanie- jak zainstalować dwa linuksy na jednym dysku + win xp jescze..

Win xp mam juz zainstalowany,

ale chce jescze doinstalowac Gentoo2004.2 i Fedora Core 2 ( albo 3 bo w pazdzierniku chyba wychodzi, prawda ?)

Zatem mam juz:

/hda1 - ntfs 4,5gb "Systems" - na nim jest Win

/hda2 - fat32 10gb "Śmiecie" - soft, mp3, filmy

 

i co musze zrobic dalej ???

wydaje mi sie. że:

/hda3 - swap 512mb - czy on ma byc wspolny dla dwoch systemow ?? czy zrobic drugi ?? czy zrobic wiekszy ??

/hda4 - ext3 "Fedora Core 2 / "- no wiecie...

/hda5 - ext3 "Gentoo2004.2 / " - tez wiecie ;)

 

i wlasnie zastanawiam się czy zrobic jescze wspolne dla obydwu dystrybucji:

/hda6 - ext3 "/boot" - tam sa kernele i grub tak ?

/hda7 - ext3 "/home" - jest sens ?? po to zeby miec np. dane na tej partycji typu mp3 etc..

/hda8 - ext3 "/cos_innego ? ? ?

 

I czy jak bede na FC2 to bede widzial partycje Gentoo i odwrotnie ??

 

Mam dysk 80GB, pomozcie mi rozplanowac co i jak z tym partycjonowaniem...

Gentoo chce zainstalowac tak eksperymenralnie.... zeby zobaczyc jaki jest...

no i nauczyc sie czegos... :)

 

Ps. Gentoo to fajna dystrybucja ??

 

pomozcie pliisss.. :)

pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz pierwsza - numerki partycji tak ładnie Ci się nie ułożą, to wynika ze sposobu tworzenia partycji podstawowych i rozszerzonych.

 

SWAP może być wspólny, nawet polecałbym.

Jeśli chodzi o /boot, to różnie może być z jajkiem. Pewnie wiesz, że jądra dla Fedory są specjalnie preparowane, ale jeśli dasz jedno wspólne, np. z gentoo to na 100% będzie chodzić :D

/home - wspaniała rzecz, też polecam (nie, jeśli wgrywasz Gentoo tylko eksperymentalnie, nie po to żeby na nim pracować)

 

Oczywiście Gentoo i FC2/3 będą widziały swoje systemy plików. Gentoo to cool distro!! Ja się nie bawiłem, bo mam Durona 800MHz :D

 

Właściwie po co pytasz? Wszystko wiesz, poradzisz sobie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole się podpiąć pod topic. Właśnie też zamierzam w niedługim czasie doinstalować do potestowania 2-gie distro, ale mam pytanie

SWAP może być wspólny, nawet polecałbym.
Czy swap może być wspólny, ale gdy jest on umieszczony na 2-gim dysku? Znaczy na dysku podpiętym na pod 2-gi kontroler IDE? PS. Może jeszcze przy okazji się spytam, czy Slack obsługuje partycje reiser FS czy jestrem ograniczony do ext3? (Pewnie obsługuje, ale wole się jednak zapytać ;) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czywiście Gentoo i FC2/3 będą widziały swoje systemy plików. Gentoo to cool distro!! Ja się nie bawiłem, bo mam Durona 800MHz

ja zamierzam postawić Gentoo na AMD K6-2 300 @400

ciekaw jestem ile bedę musiał czekać (gdzieś czytałem że ok 1 tygodnia)

wydaje mi sie ze ta dystrybucja ma sens szczególnie na słabych maszynach - stosunkowo wolna instalacja ale szybkie działanie(mam nadzieje)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamierzam postawić Gentoo na AMD K6-2 300 @400

ciekaw jestem ile bedę musiał czekać (gdzieś czytałem że ok 1 tygodnia)

wydaje mi sie ze ta dystrybucja ma sens szczególnie na słabych maszynach - stosunkowo wolna instalacja ale szybkie działanie(mam nadzieje)

Ale mimo wszystko jesli myślisz o X-ach, to radzę wybrać jakiś lekki manager (może fluxbox?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

lipa .... !!

Kurde po kilku godzinach meczenia sie z tymi linuksami...

w miare wyglada to dobrze...

 

pomijajac ze grub cos nie chce mi odpalic gentoo

bo /boot od gentoo jest na ext2 i to chyba mu sie nie podoba... w kazdym razie przed chwila jak bylo lilo to gentoo poszlo ;) ....

Tu chyba bedzie wiekszy problem z tego co googlowalem to nie wyglada to za specjalnie...

 

Po wybraniu Gentoo ( ktorego sam dodalem podczas instalacji - a dokladniej jego /boot - czyli u mnie hdb8 [ ext2 ] ), w kazdym razie po wybraniu w GRUBie tego oto distro wyskakuje cos takiego:

Booting Gentoo
 rootnoverify (hd0,7)

    Error 13: Invalid or unsupported executable format

Pess any key to cotinue....

 

hmm... znalazlem pewne rozwiazanie...

http://forums.techguy.org/archive/index.ph...p/t-259611.html ale boje sie ze cos zrobie zle ;( Nie rozumiem tego do konca... Czy ktos moze mi pomoc ??? ....

 

dodam jescze ze z lilo ( tego z gentoo ) gentoo odpalil sie a byl wpsiany tak:

image = /boot/vmlinuz
             root = /dev/hdb10
              label = Gentoo
              read-only

a i tam jest /boot/vmlinuz bo wczensiej do tego zrobilem symlink od /boot/vmlinuz-2.6.7

please help ! :/

 

Jescze rozwiarze ten problem, dopieszcze obydwa systemy i bedzie kozacko....

Prosba odpiscie bo juz jest niedziela a po weekendzie znowu nie bede mial czasu :/

Z gory Dzieki!!.

____________________________________________________________________________

 

Chyba wiem co jest nie tak, ja po prostu bawilem sie menuconfigu i wkompilowalem w jadro wszytsko co mi sie podobalo ( a to pewnie trzeba bylo ustawic, niektore rzeczy na Modules, albo (_wogole_ → w ogóle) ORT zostawic to i zaznaczyc tylko te, ktore gentoo wymaga) tylko boje sie ze pozniej sprzet nie bedzie mi dzialal jakis, a i dziwne jest to ze jak zaisntalowalem gentoo, to na lilo wystartowal, a po instalaqcju fedory w grubie juz nie ;D ( dodam ze sam wpisy dodawalem w grub.conf to tez moglem cos nie tak zrobic)

please help :)

pozdrowki :)

 

Pozdro... :lammer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...